Tmavý režim, ktorý využíva hlavne čiernu farbu, šetrí batériu smartfónov s OLED displejmi viac než ten so sivou. Rozdiel v úspore je však minimálny. O téme píše Android Authority.

Android Q, ktorý má prísť už toto leto, bude prvou oficiálnou verziou Androidu s možnosťou nastavenia tmavého režimu pre celý systém. Google však už nejaký čas implementuje tmavé režimy do svojich aplikácií. Väčšina týchto režimov nie je však čierna, ale tmavosivá. Mnohí zástancovia čiernych motívov sa tak sťažujú, že tieto režimy stále nemajú takú úsporu batérie, akú by mali, keby bola ich hlavná farba čierna.

Vývojári z XDA Developers teraz urobili výskum, ktorý by mohol problém vyriešiť. Podľa nich čierne režimy OLED smartfónov šetria síce o niečo viac batérie v porovnaní s tmavosivými, avšak rozdiel v úspore energie je takmer zanedbateľný.

Zobraziť celú galériu (1)
Tmavý režim - Screenshot / Youtube / YugaTech

Medzi finálnymi úsporami energie čierneho a tmavosivého režimu je podľa výskumu rozdiel iba 0,3%. Na prvý pohľad ide stále o viditeľný rozdiel pri úspore batérie smartfónu, ale v realite je minimálny. Napríklad, ak režim s čiernou farbou využíva 100 miliwattov výkonu smartfónu, tmavosivý využíva iba 100,3 miliwattov, kde je vidieť, že rozdiel je naozaj zanedbateľný, píše Android Authority.

Samozrejme treba brať do úvahy, že každý používateľ preferuje inú farbu tmavého režimu. To, že úplne čierny režim šetrí v porovnaní s tmavosivým podstatne viac batérie smartfónu, sa však javí ako zlý úsudok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom