Prominentná spoločnosť Rolls-Royce, známa aj svojimi turbínovými motormi pre letectvo, opúšťa obrovský projekt, na ktorom spolupracovala s pomerne mladou firmou Boom Supersonic, informuje SimpleFlying. Celý projekt tak ostáva v neistote a bez motorov nikdy fungovať nebude – plány sú pritom ambicióznejšie, než zvyčajne.

Nejedná sa o prioritu

Rolls-Royce svoj odchod z tohto projektu odôvodnil tým, že pre firmu momentálne nie je nadzvuková doprava prioritou, píše Bloomberg. To znie ako opodstatnené konanie, avšak v termínoch komerčných spoločností to môže znamenať, že obavy pramenia z niečoho oveľa vážnejšieho. Jedná sa totiž o rizikový projekt, ktorý môže veľmi ľahko skončiť bankrotom a obrovskými finančnými stratami.

To samozrejme neznamená, že tento projekt nemá žiadnu nádej na úspech. Práve naopak, Boom Supersonic je jedna z firiem s najväčším potenciálom v tejto oblasti. I tak sa ale jedná o beh na dlhú trať, keďže prvé komerčné nadzvukové lietadlo, s názvom Overture, chce firma uviesť na trh až v roku 2029.

Boom Supersonic

To je pomerne dlho na projekt, ktorý nemusí vôbec skončiť úspechom. Jedná sa o špičkovú technológiu a jej vývoj je nielen nákladný, ale tiež zdĺhavý. Moderné lietadlá musia spĺňať hŕbu predpisov a bezpečnostných noriem, bez ktorých im nebude umožnené lietať a prepravovať osoby.

Obavy z hluku

Jedným z dôvodov, prečo v minulosti zlyhal Concorde, bol aj hluk. Ten spôsobilo prekročenie rýchlosti zvuku a inžinieri sa ho dnes snažia vyriešiť špeciálnym aerodynamickým tvarom. Na tomto probléme pracuje aj NASA, ktorá sa chystá testovať svoje lietadlo Quesst X-59.

Kto dodá motory?

Po prvý raz má Overture, schopný vo finálnej podobe uniesť najmenej 65 pasažierov, vzlietnuť už v roku 2026 a to, pochopiteľne, bez motorov nepôjde. Boom Supersonic preto musí nájsť náhradu za Rolls-Royce, ktorá pomôže s vývojom a následnými dodávkami potrebných motorov.

„Hľadiac do budúcnosti, nadzvuková doprava bude dôležitou súčasťou našej schopnosti obslúžiť zákazníkov. Tešíme sa na to, ako bude Boom tvarovať budúcnosť cestovania pre našu spoločnosť aj pre našich zákazníkov,“ vyjadril sa smerom k projektu Derek Kerr zo spoločnosti American Airlines, ktorá si objednala hneď 20 lietadiel Overture.

Boom Supersonic

Kvôli limitáciám zo strany noriem hluku poskytne Overture len o 20 % rýchlejšiu dopravu ponad súš. Pri letoch ponad oceány a moria však môže byť až dvojnásobne rýchlejší a doletí do vzdialenosti takmer 8 000 km, vysvetľuje Boom Supersonic na svojej webovej stránke.

Na firmu sa teraz díva množstvo ďalších spoločností, keďže si u nej objednali a rezervovali desiatky lietadiel. Zatiaľ to vyzerá tak, že môže dôjsť k spomaleniu celého projektu v prípade, že čoskoro nenájdu náhradu za legendárny Rolls-Royce.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP