Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Letectvo sa pomerne rýchlo stalo čímsi obyčajným a pre mnohých ide o takmer každodennú a neoddeliteľnú súčasť ich života. Paradoxne však momentálne rýchlosť lietadiel nijak zvlášť nerastie a najrýchlejšie sme dokázali cestovať v ére nadzvukového lietadla Concorde, ktorého príbeh skončil obrovskou a nezaslúženou tragédiou, píše Britannica.

Napriek dlhým rokom bez komerčného nadzvukového transportu však nie je nič stratené a posolstvo jedného z najambicióznejších projektov letectva naďalej žije. Ako vôbec prišiel k životu a aké problémy stáli v jeho strastiplnej ceste?

Predbehol ich Sovietsky zväz

Korene nadzvukového dopravného lietadla Concorde siahajú až do 50. rokov minulého storočia, teda oveľa skôr, než sa zrodil konkurenčný Tupolev Tu-144 v Sovietskom zväze. V nasledujúcich rokoch pracovali odborníci na upravovaní a vylepšovaní dizajnu, ktorý bol vôbec prvý svojho druhu na celom svete.

undiscoveredcountry75/Pixabay

Ako sa však začalo ukazovať, predať takéto lietadlo aerolíniám nie je vôbec jednoduché. V roku 1967 síce reklama na Concorde predpokladala, že trh pre nadzvukové lietadlo dokáže poňať až 350 týchto strojov, avšak v skutočnosti ich skonštruovali celkovo len 20, z ktorých 6 nebolo komerčných.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú