Predstavenie výročného iPhonu X dokázalo, že Apple na svojej ceste v tomto priemysle ušiel od roku 2007 ohromný kus cesty. Práve počas septembrovej premiéry bola nová „desiatka“ tým, čo narobilo výrobcom smartfónov s Androidom vrásky na čele. Ospevovaná funkcia Face ID sa stala doménou iPhonu X, no konkurencia na vavrínoch nezaspala a začala pripravovať vlastné riešenia. 

Technológia rozpoznávania tváre aktuálne zaznamenáva vo svete smartfónov veľký rozmach a čoraz viac výrobcov sa uchyľuje k tomuto biometrickému zabezpečeniu. Jedným z prvých, ktorým sa podarilo snímanie tváre používateľa spracovať skutočne na úrovni, bol Apple. Ako mnohí vieme, veľa výrobcov čerpá inšpiráciu pri vývoji svojich modelov práve od toho kalifornského giganta. Inak tomu nie je ani v prípade funkcie Face ID, ktorá by už onedlho mala dostať súrodenca. Tentokrát však pre smartfóny s Androidom.

„Smradľavé“ rozpoznávanie tváre pre Android

Výrobcovia týchto kúskov sa rozhodli využiť princíp technológie rozpoznávania tváre od Apple. Riešenia, ktoré ponúknu, sa však vôbec nepozdávajú šéfovi marketingu, Philovi Schillerovi, ktorý ich v rozhovore pre holandský portál Bright.nl označil za „smradľavé“. „Všetky smrdia“, vyjadril sa Schiller na adresu 3D technológií rozpoznávania tváre pre Android. On sám ich totiž nepovažuje za dostatočnú konkurenciu pre Face ID.

Nenechaj si ujsť
Ochranu Face ID znova prelomili. Technológia vraj nie je bezpečná pre tie najdôležitejšie prvky

Ostatné technológie nebudú fungovať tak ako Face ID. Používatelia doteraz so svojou tvárou nič podobné nedokázali. V tom je funkcia Face ID jedinečná.“ – Phil Schiller, šéf marketingového oddelenia Apple.

Rovnako v rozhovore nezabudol podotknúť, akú dlhú cestu prešiel Apple s domovským tlačidlom v iPhonoch. Návrat na domovskú obrazovku, rozpoznávanie odtlačkov prsta, privolanie asistenta Siri či overenie totožnosti pri platbách pomocou Apple Pay. Tieto a ďalšie mnohé možnosti v sebe skrýva práve známe okrúhle tlačidlo, ktoré však vo výročnom iPhone X už nenájdeme. Tam ho totiž nahradila funkcia Face ID, ktorú sa snažia napodobniť aj ďalší výrobcovia.

Ich alternatívy zrejme v nových smartfónoch stretneme už počas budúceho roka. Do tej doby by si šéf marketingu Apple mohol svoje myšlienky napísať niekam na papier, aby na ne nezabudol, pokiaľ to konkurencii predsa len nevyjde. Pokojne sa však môže stať, že sa výrobcovia Android smartfónov vyšvihnú a predstavia rovnocennú technológiu rozpoznávania tváre. To, či mal Schiller skutočne pravdu, sa dozvieme až v nadchádzajúcich mesiacoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom