Americká spoločnosť OpenAI, zameriavajúca sa na vývoj systémov umelej inteligencie, v prekvapivom kroku rozhodla o výpovedi ikonického šéfa. Ako upozorňuje portál Futurism, firma sa rozhodla zbaviť Sama Altmana, ktorý stál na čele spoločnosti tri roky a s vedením mal dobré skúsenosti. Dôvod pre toto rozhodnutie zo strany OpenAI prekvapil.

Hľadajú náhradu

O nečakanom kroku informuje OpenAI v tlačovej správe na svojej webovej stránke a tvrdí, že hľadá náhradu. Altmana dočasne nahradí Mira Murati, pričom o jeho prepustení rozhodlo vedenie firmy. Sam Altman tento krok potvrdil aj prostredníctvom sociálnej siete X a zároveň naznačil, že rozhodnutie ľutuje a že má k dispozícii informácie, ktoré by mohli byť pre verejnosť zaujímavé.

Podľa OpenAI je dôvodom pre toto rozhodnutie prehodnotenie jeho pozícia, ktorej výsledkom bolo vyhlásenie, že Altman mal problémy plniť svoje povinnosti kvôli tomu, že s vedením firmy nebol konzistentne úprimný. Čo presne to znamená a čo sa v OpenAI udialo známe nie je, podľa vyhlásení samotného Altmana však situácia nebola práve jednoduchá.

Sam Altman bol jedným zo spoluzakladateľov firmy OpenAI v roku 2015, pričom vtedy stál po jeho boku aj Elon Musk. Ako Musk, aj Altman upozorňoval na riziká umelej inteligencie a nie je vylúčené, že práve tento postoj nakoniec spôsobil vo firme problémy. To je však len špekulácia a nie je isté, k čomu vlastne došlo.

Vážne problémy

Ako sa ukázalo pred pár dňami, OpenAI má problémy so systémom ChatGPT. Spoločnosť bola podľa Altmana nútená stlačiť núdzové tlačidlo a pozastaviť registráciu pre nových členov služby ChatGPT Plus. „Plusko“ za 20 dolárov mesačne používateľovi poskytuje prístup k jazyku GPT-4, zaručený prístup k chatbotu a prioritný prístup k najnovším funkciám, vrátane integrácie generátora obrázkov DALL-E AI.

Kam ďalej?

Altman sa zatiaľ k ďalším svojim plánom zatiaľ nevyjadril, avšak OpenAI v správe vyhlásil, že je firma odhodlaná slúžiť pokroku ľudstva. Či Altman išiel proti tomuto cieľu, sa verejnosť nedozvedela, avšak výsledok je jasný a firma hľadá za Altmana spoľahlivú náhradu.

Sam Altman v minulosti upozorňoval aj na riziká, ktoré umelá inteligencia prináša. Obáva sa, že v budúcnosti sa vyskytne množstvo problémov s dezinformáciami a ekonomickými „šokmi“, ak sa objaví niečo, na čo ako spoločnosť nie sme pripravení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP