Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo sa nachádza na prelome technologickej éry, kde umelá inteligencia začína zohrávať stále dôležitejšiu úlohu. Zatiaľ čo sa niektorí tešia z možností, ktoré táto technológia prináša, iní sú čoraz viac znepokojení a boja sa, že umelá inteligencia môže byť nebezpečná pre našu spoločnosť.

Elon Musk a Stephen Hawking sa už v minulosti k tejto problematike vyjadrili, pričom upozornili na to, že ak nebudeme opatrní, umelá inteligencia sa môže obrátiť proti nám. Ako však zdôraznili aj slovenskí vedci v rozhovore pre FonTech.sk je dôležité sa zamerať na to, ako túto technológiu využijeme, vycvičíme a aké pravidlá a etické normy jej stanovíme.

Tým v podstate zabezpečíme, že umelá inteligencia bude slúžiť ľuďom a prinesie nám viac prospechu než škôd. Jedno je však isté – s rozmachom umelej inteligencie je najvyšší čas riešiť nové výzvy a otázky.

Dnes, napriek obavám, systémy umelej inteligencie nemajú vlastné myšlienky a odpovede čerpajú len zo svojej databázy alebo internetu. Nie je však vôbec vylúčené, že v budúcnosti bude AI vedieť formulovať myšlienky a sledovať vlastné ciele. Mohla by sa v takomto prípade obrátiť proti nám a vyhubiť svojich tvorcov?

Hoci tieto obavy sú tu už množstvo rokov, začali stúpať s nástupom platformy ChatGPT. Tá vo svete spôsobila doslova ošiaľ. Obzvlášť desivým sa stáva použitie tejto technológie v armáde a bojových systémoch, či už sa jedná o letectvo, pásovú techniku alebo vesmírne špionážne systémy.

O tom, ako to v skutočnosti s touto technológiou je, prezradil nedávno v podcaste Lexa Fridmana samotný Sam Altman, ktorý je riaditeľom OpenAI.

Čo bude s ChatGPT?

Podľa slov samotného Altmana ide o systém, na ktorý sa niekedy v budúcnosti budeme pozerať ako na jeden z prvých systémov umelej inteligencie, ktorý mal svoje chyby, bol pomalý a množstvo vecí nezvládal zrovna najlepšie.

To však nerobili ani prvé počítače, no aj napriek tomu vydláždili cestu niečomu, čo je aktuálne nepostrádateľnou súčasťou spoločnosti.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú