Rok 2021 sa u takmer všetkých veľkých automobiliek nesie v duchu elektrifikácie, ktorá zasiahla takmer každú časť automobilového segmentu. Vo svete motocyklov tomu však nie je úplne tak, no aj tu sa niektorí výrobcovia postupne uchyľujú k zmenám. Jedným z nich je aj legendárny Harley-Davidson, píše Electrek.

Americký výrobca síce odhalil svoj prvý elektrický model LiveWire ešte pred pár rokmi, no začiatkom tohto roka oznámil, že sa v oblasti elektrifikácie vyberie inou cestou a vytvorí vlastnú dcérsku značku LiveWire, ktorá čoskoro predstaví svoj prvý model.

Príde už o 2 týždne

Novinka bude pochopiteľne plne elektrická, pričom jej predstavenia by sme sa mali dočkať 8. júla, čo na summite CNBC Evolve odhalil samotný CEO spoločnosti Jochen Zeitz. Ten sa svojou náklonnosťou k elektrifikácii netají a jej budúcnosť vidí aj v motocyklovom priemysle, ktorej sa Harley-Davidson vôbec neobáva.

LiveWire totiž podľa Zeitza nebude novou značkou, ktorá sa bude uberať vlastným smerom, ale zachová si všetky prvky a hodnoty Harley-Davidson a jej legendárnych motocyklov s dôrazom na „mestského spotrebiteľa“, pre ktorého budú nové elektrické motorky primárne určené.

NEPREHLIADNI
Slovenský startup vyvíja revolučný systém nabíjania elektromobilov. Dostal investíciu 1,2 milióna €

Zatiaľ nie je jasné, o aký typ elektrického motocykla presne pôjde, no podľa nedávnych únikov sa bude stroj volať LiveWire One a ponúkne výkon podobný „originálnemu“ modelu LiveWire, ktorý vyšiel pod záštitou Harley-Davidson.

Ten poháňa elektromotor s výkonom 105 koní (78 kW) a krútiacim momentom 117 Nm, pričom zrýchlenie z 0 na 100 km/h mu trvá tesne cez 3 sekundy. Napája ho batéria s kapacitou 15,5 kWh, ktorá postačuje na dojazd okolo 235 kilometrov.

Na trhu však Harley-Davidson samozrejme nie je jediným výrobcom, ktorý sa snaží „odchytiť“ si začínajúci segment výkonných elektrických motocyklov.

NEPREHLIADNI
Test, aký Slovensko ešte nezažilo. S plug-in hybridným Mercedesom sme prešli z Bratislavy do Košíc len na elektrinu

Azda tým najznámejším hráčom je mladá spoločnosť Zero Motorcycles, ktorá ponúka hneď niekoľko modelov. Pred pár mesiacmi sme ťa informovali aj o spojení štyroch veľkých hráčov Honda, Piaggio, KTM a Yamaha, ktorých cieľom je vytvoriť vymeniteľné batérie pre motocykle. Tie by mali pomôcť k väčšej popularite elektrických motocyklov medzi nadšencami týchto dvojkolesových strojov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom