Začiatkom novembra minulého roka ukázala spoločnosť Harley-Davidson prototyp elektrickej motorky LiveWire. Odhalené boli len základné informácie, no nedozvedeli sme sa dostupnosť ani predbežnú cenu.

Výrobca však zavítal aj do Las Vegas, kde sa v týchto dňoch koná výstava CES 2019, na ktorej sa každoročne predstaví viacero noviniek z technologického sveta. Potencionálnych záujemcov určite poteší fakt, že sa podarilo zvýšiť maximálny dojazd na jedno nabitie, no na druhej strane sklame cena, ktorá je v tomto prípade skutočne obrovská.

Nie je pre každého

Pôvodný prototyp motorky LiveWire prišiel so zrýchlením z nuly na sto za 4 sekundy a dojazdom len 90 kilometrov. Takýto dojazd je skutočne tragický, no sériový model prišiel našťastie s vylepšeniami. V zrýchlení sa zlepšil o pol sekundy a dojazd sa zvýšil už na prijateľnejších 170 kilometrov. Vyrovnal sa tak priamej konkurencii v podobe výrobcu Zero Motocycles, ktorého motorky dosahujú podobné hodnoty. Nie je však známe, pri akých rýchlostiach a v akom prostredí to bolo testované, takže je nutné rátať s nižšími hodnotami.

Ukázaný bol aj nový telemetrický systém s názvom H-D Connect, ktorý v reálnom čase zobrazuje údaje o motocyklu, stav batérie a vie aj upozorniť majiteľa, ak dôjde k neoprávnenej manipulácii s ním. Dokonca má mať motorka vydávať pri zrýchľovaní nejaký zvuk, ktorý však nebol bližšie špecifikovaný, no má pripomínať klasický spaľovací motor.

Či to však bude stačiť je veľmi, ale veľmi otázne. Absencia radenia, spojky a typického zvuku zrejme zarytých milovníkov motocyklov nepriláka. Spoločnosť sa tak bude musieť orientovať na nových zákazníkov, nakoľko tí súčasní pravdepodobne ostanú verní iným modelovým radám.

Čerešnička na záver

No a konečne sa dostávame aj k cene a dostupnosti. Prvé kusy by sa mali k zákazníkom dostať už túto jeseň, pričom základný model, a teraz sa podrž, bude začínať na cene 26 000 eur. A to tu nie sú zahrnuté rôzne ďalšie poplatky a doplnky, ktoré bude možné k motorke dokúpiť.

Len pre porovnanie, najlacnejšia elektrická motorka od Zero Motocycles začína na cene 8 800 eur. Síce nemá viac než storočnú históriu výroby motocyklov, no vzhľadom na ušetrení niekoľkých tisíc to bude viacerým ľuďom aj tak jedno.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom