banner-pixelPracovať pre Google je pre mnohých doslova splneným snom. Do útrob tejto obľúbenej spoločnosti sa však dostanú len tie najväčšie mozgy planéty, pričom ani tie nemusia prejsť náročným pracovným pohovorom. O nezvyčajných otázkach kladených pri tomto pohovore kolujú rôzne fámy, no pravdou je, že ich úloha je vcelku jednoduchá. Majú totižto otestovať kritické myslenie uchádzačov o zamestnanie.

Kritické myslenie vo svojej podstate znamená schopnosť zaujatia odstupu a odlišného pohľadu na sprvu bežné veci. Toto myslenie je pre Google nesmierne cenené, pretože ho nemožno získať čítaním kníh, ba dokonca ani neustálim študovaním. Na potrebnej úrovni ho má totižto vyvinutá len hŕstka nesmierne inteligentných ľudí, ktorým zodpovedanie väčšiny zložitých otázok nerobí žiaden problém. Napriek nepopierateľnej inteligencii a dokonale vyvinutému kritickému mysleniu však v niektorých prípadoch pohovor nedopadol podľa predstáv uchádzačov. Google s odstupom času ale priznal, že dôvodom niekoľkých neúspechov mohli byť aj nie veľmi korektne kladené otázky.

Otázky:

 1. Prečo sú poklopy na kanalizácií okrúhle?
 2. Ak sa pozrieš na analógové hodinky v čase 3:15, aký uhol zviera dokopy hodinová a minútová ručička?
 3. Koľko by si si nechal zaplatiť za umytie všetkých okien v Seattli?
 4. Si kapitánom na pirátskej lodi a spolu s posádkou sa rozhodneš hlasovať o rozdelení pokladu. Ak s výškou svojho podielu bude súhlasiť menej ako polovica, umrieš. Ako rozdelíš poklad tak, aby si neprišiel o život a mal z pokladu stále dostatočný podiel?
 5. Koľko krát za deň sa hodinová a minútová ručička stretnú v jednom bode?
 6. Vysvetli svojmu 8-ročnému synovcovi, čo je to databáza.
 7. Muž tlačil svoje auto k hotelu a následne prišiel o celý majetok. Prečo sa to stalo?

Odpovede:

 1. Ak by poklopy boli vyhotovené v tvare štvorca, pod nesprávnym uhlom by mohli spadnúť do vnútra kanalizácie.
 2. Nie, nula to nie je. Hodinová ručička sa totižto pohla o 1/4 svojej dráhy ku 4. Vďaka tomu zvierajú ručičky uhol 7,5°.
 3. V tomto prípade je lepšie vymyslieť konkrétnu odpoveď ako napríklad 10 € za okno, než vysloviť odhad za všetky okná dohromady.
 4. Rozdelíš korisť rovným dielom medzi nadpolovičnú väčšinu posádky.
 5. 22
 6. Databáza je stroj, ktorý zbiera množstvo informácií o veľkom množstve vecí. Ľudia ich využívajú k tomu, aby si na tieto informácie dokázali spomenúť. Tak a teraz sa môžeš ísť von hrať.
 7. Pretože hrá Monopoly a hotel vlastní súper, ktorému musí zaplatiť.

Spoločnosť sa tak rozhodla až sedem z nich definitívne vyškrnúť zo svojho zoznamu, nakoľko boli buď príliš komplikované alebo dokonca zavádzajúce. Tieto otázky sa však, našťastie, dostali aj k nám, a tak si svoje kritické myslenie môžeš otestovať aj ty sám. Rozhodne ti však odporúčame odpovede prezrieť až po chvíľke premýšľania a nezabudni, že sa na tieto otázky treba pozerať inak ako zvyčajne. Ak ti však ich zodpovedanie nerobilo najmenšie problémy, tak neváhaj a určite zašli svoj životopis zamestnávateľovi snov.

TIP: Google odpočúva aj teba. Uložené nahrávky si môžeš vypočuť na tomto mieste

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP