Už o dva týždne fanúšikov sci-fi čakajú malé Vianoce – v kinách na Slovensku štartuje očakávaný epos Duna od Denisa Villeneuvea. Samotný režisér sa vyjadril, že sledovať jeho novinku na malej obrazovke je ako kúpiť si motorový čln a skúšať ho vo vani. Duna je podľa neho jednoducho filmom, ktorý bol v každom ohľade robený pre kinozážitok, čo dokazuje aj čerstvá finálna upútavka.

Dej filmu sa odohráva v do ďalekej budúcnosti 11. tisícročia a postavený je na pilieroch zložitej politiky, náboženstiev, pokročilých technológií aj drog. Kľúčová časť príbehu sa odohráva na drsnej púštnej planéte Arrakis, ktorá je jediným miestom v galaxii s najcennejšou surovinou korením zvaným Melanž.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Melanž, označované tiež ako korenie všetkých korení, je žiadané pre svoje výnimočné vlastnosti na ľudskú psychiku, predlžovanie života alebo možnosť rýchleho premiestňovania sa po vesmíre. Príbeh sa sústreďuje okolo mocného rodu Atreidov pod vedením vojvodu Leta Atreida.

Práve jemu bolo zverené dohliadanie na planétu Arrakis vesmírnym imperátorom. Úloha je ale náročnejšia, než sa na prvý pohľad zdá, a to nielen kvôli mocenským súbojom, ale tiež obrovským púštnym červom. Jedine tie totiž dokážu korenie produkovať, no zároveň predstavujú smrteľné nebezpečenstvo.

Divácky aj komerčný úspech

Aj keď Duna v našich kinách štartuje až 21. októbra, celosvetovú premiéru má film dávno za sebou a zbiera len pozitívne ohlasy. Po premietaní v Benátkach si sci-fi novinka od divákov vyslúžila 8-minútové standing ovation, kritici následne nešetrili chválami, aj keď bez chýb sa novinka podľa nich nezaobišla. Niektorí filmu vyčítali skutočne absurdné nedostatky.

Chystáš sa na Dunu? Prečítaj si všetko potrebné
Prichádza najväčšie sci-fi našej doby. Duna bude veľkolepá – toto je všetko, čo o filme musíš vedieť

Omnoho dôležitejšie však je, že Dune sa darí aj komerčne – len pred pár dňami sa tržby prehupli cez 100 miliónov, film navyše ešte iba čaká uvedenie na viacerých silných trhoch v podobe Číny alebo Spojených štátov. Výnosy sú v prípade Duny špeciálne dôležité – do kín totiž aktuálne mieri iba prvý film, pokračovanie, ktoré príbeh uzavrie, zatiaľ spoločnosť WarnerMedia oficiálne neodklepla.

Tržby navyše môže okresať aj skutočnosť, že Duna bude premietaná hybridne v kinách aj na streamovacej platforme HBO Max. Tá by do nášho regiónu mala doraziť na začiatku budúceho roka a cena prichádzajúcej služby je mimoriadne priaznivá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú