Najočakávanejšie sci-fi tohto roka má u nás síce premiéru naplánovanú až na koniec októbra, na vybraných trhoch už sa však Duna premieta a čísla po otváracom víkende sú viac než sľubné, informuje Variety.

Film od vyhľadávaného režiséra Denisa Villeneuvea počas minulého týždňa štartoval na 26 zahraničných trhoch, medzi ktorými nechýbali ani európske krajiny ako Francúzsko, Belgicko, Nemecko či Rusko. Aký je prvý výsledok?

Čítal si už? 
Prichádza najväčšie sci-fi našej doby. Duna bude veľkolepá – toto je všetko, čo o filme musíš vedieť

Duna za otvárací víkend v týchto krajinách dokázala zarobiť 36,8 milióna dolárov, čo je vzhľadom na pandemickú situáciu a sprísnené hygienické opatrenia fantastický úspech. Všeobecným predpokladom bolo, že film v tržbách za otvárací víkend nepresiahne 20 miliónov, novinka teda predbehla všetky očakávania a Warneri majú dôvod na radosť.

Empire

Film sa rovnako teší nadštandardným hodnoteniam. Už premiéra na filmovom festivale v Benátkach, kde si Duna od divákov vyslúžila 8-minútové standing ovation, naznačila, že Denis Villeneuve po predchádzajúcich počinoch Arrival či Blade Runner 2049 naservíruje ďalšie veľkolepé sci-fi, čo teraz potvrdzujú aj samotní fanúšikovia. Na IMDB má Duna momentálne skóre 8,5 / 10 na základe 20-tisíc hodnotení.

Pokračovanie na dobrej ceste

Priaznivé čísla tržieb aj pozitívna divácka odozva sú dobrými správami aj pre vznik pokračovania. Film postavený na knižnom bestselleri spisovateľa Franka Herberta je rozdelený na dve časti, spoločnosť Warner Bros. však vzniku druhého dielu zatiaľ nedala zelenú.

Filmoví producenti sa totiž nechcú púšťať do rizikovej investície bez garancie úspechu. Rozpočet prvej snímky presiahol 165 miliónov, dá sa očakávať, že pokračovanie na tom bude podobne, ak nie vyššie. Warneri preto najskôr čakajú, či bude o film záujem, a až následne rozhodnú o jeho osude.

Empire

Aj keď prvé indície vyzerajú sľubne, kľúčovým sa ukáže až koniec októbra, kedy je premiéra Duny naplánovaná pre zvyšok sveta, vrátane filmových bášt v podobe Spojených štátov a Číny. Sci-fi novinka tu štartuje 22. októbra, súbežne však bude uvedená aj na HBO Max.

Warneri preto nebudú pozorne sledovať len samotné tržby filmu, ale tiež divácky záujem na svojej streamovacej platforme. Režisér Denis Villeneuve nedávno povedal, že produkcia sa môže rozbehnúť už v januári budúceho roka, ak divácky záujem o novinku pretrvá, teoreticky by tomu nič brániť nemalo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú