Netflix, ktorý sa podieľa aj na tvorbe vlastných seriálov, pred pár dňami odstránil v Saudskej Arábii jeden diel zo seriálu Patriot Act. Moderátor Hasan Minhaj v ňom narážal na vraždu Saudskoarabského novinára Jamala Khashoggiho.

Neflix pre denník Finacial Times potvrdil, že diel, s ktorým mali Saudskoarabské úrady problém, a ktorý vraj porušoval ich zákony, už niekoľko dní nie je na území Saudskej Arábie k dispozícii. Ľudia z ostatných kútov sveta však k tejto časti majú prístup. V oficiálnom vyhlásení Netflixu zaznelo, že spoločnosť podporuje umeleckú slobodu na celom svete a túto epizódu stiahli na základe odôvodnenej právnej žiadosti Saudskoarabských úradov.

Problémovou scénou má byť práve tá, v ktorej Hasan Minhaj hovorí, že je najvyšší čas prehodnotiť vzťahy so Saudskou Arábiou. Myslí ako moslim a aj ako Američan. Rovnako tu padli slová kritiky na krajinu za to, že vedie vojnu v Jemene.

Novinár Khashoggi písal pre The Washington Post a bol zavraždený na jeseň minulého roka a v značnej miere kritizoval Saudskoarabský režim. Zavraždili ho na konzuláte a z vraždy obvinili 11 ľudí, avšak spojenie Saudskoarabského princa Muhammada bin Salmána s týmto činom striktne odmietajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom