Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) dostane už čoskoro prekvapivo lacnú podporu v podobe miniatúrneho satelitu, ktorý mu pomôže hľadať život na vzdialených exoplanétach, informuje portál Interesting Engineering. Napriek svojej cene a veľkosti však zaskočil celý svet svojimi schopnosťami a výkonom.

Nazrie do vzdialených exoplanét

Špičkový satelit MANTIS vyvíjajú a konštruujú experti z Koloradskej univerzity Boulder a aj napriek pomerne nízkej cene a malým rozmerom od neho očakávajú obrovské veci. Má sa totiž stať vesmírnym spoločníkom JWST, ktorému pomôže s nazeraním do atmosfér vzdialených exoplanét, ktorých zloženie je kľúčom v hľadaní mimozemského života.

MANTIS má dosahovať veľkosť toasteru, no napriek tomu bude stáť 8,5 milióna amerických dolárov a kombinovať to najlepšie z vesmírnych teleskopov, ktoré sú oveľa väčšie. Zvládať má totiž nielen prieskum atmosfér exoplanét, ale tiež monitorovanie aktivity hviezd a ich okolia a to na vzdialenosť desiatok svetelných rokov.

NASA

Tím zodpovedný za túto družicu tvrdí, že bude zdieľať ciele s JWST a budú tak môcť pracovať spolu na prieskume tých istých hviezdnych systémov. Kým JWST sa zameria primárne na planéty v týchto systémoch, MANTIS čo najpodrobnejšie preskúma ich hviezdy, ktorých môže byť oveľa viac než len jedna či dve.

Jeden objav za druhým

JWST prichádza s jedným objavom za druhým a dodatočná infraštruktúra, aj v podobe podporných satelitov, môže jeho výkon ešte väčšmi vylepšiť. Len nedávno sa napríklad vedcom podarilo identifikovať pomocou JWST polycyklické aromatické uhľovodíky v galaxii, ktorá je od Zeme vzdialená približne 12 miliárd svetelných rokov.

Objavil fotochémiu

JWST učinil objav, na ktorý čakali všetci vedci od počiatkov tohto projektu a už dlhšiu dobu predpovedali, že k čomusi takému dôjde. Keď namieril na exoplanétu WASP-39b, ktorá sa nachádza približne 702 svetelných rokov od Zeme, prišiel na to, že v jej atmosfére prebieha unikátny proces. Jedná sa o vôbec prvý priamy dôkaz fotochémie v atmosfére exoplanéty.

NASA/ESA/CSA/STScl

Hoci zatiaľ nie je známych mnoho informácií, riaditeľ divízie astrofyziky NASA Mark Clampin uviedol, že nástupca JWST bude s najväčšou pravdepodobnosťou nasadený do bodu gravitačnej rovnováhy L2 (libračný bod). V rovnakom bode (vzdialenom 1,5 milióna km od Zeme) sa nachádza aj teleskop JWST.

Na rozdiel od JWST však bude nový teleskop s pracovným názvom Habitable Worlds Observatory (HWO) navrhnutý na plne robotický servis. Podľa všetkého teda observatórium bude navrhnuté tak, aby mohlo byť neustále modernizované prostredníctvom robotických misií, vďaka čomu by mal nielen fungovať celé desaťročia, ale postupne by mal byť lepší a lepší.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú