Začiatkom augusta nám kórejský Samsung pri predstavení novej generácie smartfónu Galaxy Note 20 na záver poodhalil aj druhého nástupcu z novej línie skladacích smartfónov. Novinka sa však neukázala v celom svetle a túto príležitosť si spoločnosť odkladala dlhé týždne. Samsung dnes však konečne prezradil všetky detaily o novom modeli Galaxy Z Fold2, ktorý prichádza na scénu s mnohými vylepšeniami a stále ohromne vysokou cenou.

Od predstavenia prvej verzie Galaxy Fold uplynulo už vyše 1 a pol roka. Za ten čas stihol tento netradičný smartfón spoločnosti pritiahnuť množstvo pozornosti kvôli svojim nevídaným vlastnostiam, ktoré však neboli vo viacerých ohľadoch dokonalé.

Samsung však zapracoval na najkritickejších oblastiach a priniesol ich do druhej generácie modelu, ktorý okrem viacerých noviniek dostal po vzore Galaxy Z Flip aj upravené označenie a odteraz bude známy ako Galaxy Z Fold2.

Samsung na skladacom smartfóne poriadne zapracoval. Výsledkom je Galaxy Z Fold2

Výrobca vylepšil celkový „form factor“ zariadenia, ktoré sa dizajnom ponáša na už spomínané novinky z radu Galaxy Note 20, no pri používaní poskytne mnoho unikátnych možností. Dizajnové zmeny mali v tomto novom skladacom smartfóne vplyv nielen na jeho rozmery.

Konštrukcia v zatvorenom stave je o pár desatín milimetra tenšia, no zároveň je celé telo zariadenia ťažšie o 19 g a v porovnaní s predchodcom váži Galaxy Z Fold2 282 gramov. V zloženom stave dosahuje tento model rozmery 159,2 mm x 68 mm x 16,8 mm (zo strany pántu) – 13,8 mm (na strane tlačidiel). Po otvorení sa však rázom zväčší na rozmery 159,2 mm x 128,2 mm x 6,9 mm – 6 mm.

Väčšie obrazovky s menšími rámikmi

Samotná obrazovka je omnoho väčšia. Dynamic AMOLED displej sa zväčšil na vonkajšej strane, kde dosahuje uhlopriečku 6,2″ (pôvodne 4,2″ pri Galaxy Fold) a po otvorení smartfónu používateľa privíta veľký 7,6″ Infinity Display s malou dierkou pre selfie fotoaparát miesto veľkého výrezu. Rámiky okolo hlavného zobrazovacieho panela sú pritom menšie o celých 27 %.

Obrazovka dostala taktiež 120 Hz obnovovaciu frekvenciu s variabilným obnovovaním od 11 Hz do 120 Hz podľa potreby.

Jej maximálny jas pritom dosahuje až 900 nitov, čo je skutočne úctyhodná hodnota a používatelia teda nebudú mať najmenší problém ani na priamom slnečnom svetle.

Napriek vylepšeniam je však stále viditeľná stopa po ohýbaní displeja v jeho strede, teda v mieste, kde sa nachádza pánt konštrukcie. Ani túto časť konštrukcie neobišli výrazné zmeny a Samsung zapracoval na lepšom otváraní.

Nový pánt vydrží až 200 000 cyklov

Celý CAM mechanizmus teraz tvorí 60 komponentov a viac pružín pre ešte pohodlnejšie a spoľahlivejšie otváranie. Výrobca tvrdí, že nový pánt v Galaxy Z Fold2 vydrží až 200 000 otvorení a zatvorení, pričom aj potom bude dostatočne pevný na ďalšie používanie.

Podobne ako Galaxy Z Flip, aj táto novinka prináša špeciálne štetinky umiestnené v konštrukcii pántu, ktoré pri otváraní a zatváraní smartfónu odstraňujú nečistoty a zabraňujú vniknutiu špiny dovnútra pántu. Štetinky sú pritom kratšie ako 1 mm a pri ich vývoji sa Samsung inšpiroval domácimi ručnými vysávačmi s rotačnou kefou. Odolnosť takéhoto riešenia však ukáže až používanie v praxi.

Výkon mu rozhodne chýbať nebude

V prípade hardvéru nečakajme zásadné zmeny. Spoločnosť aj v tejto novinke využila svoj procesor Exynos 990, ktorý skombinovala s 12 GB operačnou RAM pamäťou a k tomu pridala 256 GB úložisko UFS 3.1. Smartfón však podporuje aj DualSIM, no nie v tradičnom ponímaní.

Podobne ako v iPhonoch, aj tu nájdeme možnosť pre využitie jednej eSIM karty a jednej fyzickej nanoSIM karty. V oblasti pripojenia samozrejme už nechýba ani podpora pre 5G siete. Nakoľko sa v ohybnom displeji stále neudomácnil snímač odtlačkov prstov, tak Samsung tento prvok umiestnil do bočného uzamykacieho tlačidla a stavil na rovnaké riešenie ako môžeme nájsť v Sony smartfónoch.

Všetok hardvér napája slušná 4500 mAh duálna batéria rozdelená do dvoch polovíc konštrukcie, ktorá podporuje aj rýchle nabíjanie. Vzhľadom na veľké displeje a komponenty, ktoré musí batéria zásobovať energiou, sa môžeme domnievať, že jej výdrž bude len priemerná. Výrobca totiž presný údaj v tomto smere zatiaľ nešpecifikoval.

Špičkový fotoaparát otvára so skladacou konštrukciou nové možnosti fotografovania

Pri fotoaparátoch Galaxy Z Fold2 prináša vonkajší 10 MPx fotoaparát a rovnaký nájdeme aj po roztvorení konštrukcie. Hlavnú trojicu objektívov na zadnej strane potom tvoria 3 x 12 MPx snímače pre širokouhlý, ultraširokouhlý a teleobjektív.

Optickou stabilizáciou disponuje len širokouhlý objektív. Samsung vylepšil aj nočný režim, ktorým vďaka charakteristike smartfónu môže používateľ zachytiť omnoho jednoduchšie a detailnejšie ako pri bežných smartfónoch.

Vďaka režimu Flex je fotografovanie a natáčanie videozáznamov ešte jednoduchšie ako predtým, a zároveň si môžete prezerať aj svoje čerstvé výtvory. Funkcia Capture View Mode umožňuje oboje priamo vo fotografickej aplikácii.

Na spodnej polovici sa zobrazí až päť snímok alebo okienok s videozáznamami, na hornej potom náhľad aktuálnej scény. Pri tvorbe kompozície sa navyše môžete spoľahnúť na špeciálnu funkciu Auto Framing, ktorá sa vždy sústredí na objekty pri nahrávaní do vzdialenosti 2 m. Dokáže automaticky približovať a oddaľovať obraz podľa potreby.

Multitasking na smartfónoch povyšuje na novú úroveň

Hlavnou úlohou tejto novinky je však poskytnúť používateľovi vyššiu úroveň pri multitaskingu a zvýšiť produktivitu práve vďaka veľkému displeju a bohatým softvérovým možnostiam, ktoré mu uľahčia či už kancelársku prácu alebo zábavu pri hraní hier a pozeraní videí.

Responzívne používateľské prostredie tohto prémiového modelu totiž umožňuje využívať súčasne až 3 rôzne aplikácie pomocou funkcie Multi-Active Window. Kopírovanie a presúvanie textu medzi jednotlivými aplikáciami sa potom stáva hračkou a uľahčuje zdieľanie požadovaného obsahu.

Používateľ má možnosť prispôsobiť si celé prostredie podľa vlastných potrieb a vybrať si z klasického „smartfónového“ rozloženia systémových prvkov alebo z tabletového režimu. Aj v Galaxy Z Fold2 sa odráža spolupráca Samsungu a Microsoftu, o čom svedčia Office aplikácie prispôsobené práve pre tento model. Okrem nich sa rozmerom obrazovky prispôsobili aj Google aplikácie.

Prepínanie medzi jednotlivými obrazovkami opäť uľahčuje multitasking pri práci a po otvorení konštrukcie od 80° do 160° sa obraz z vonkajšieho displeja automaticky presunie na hlavný 7,6″ displej, kde sa prostredie aplikácie rozdeľuje na dve polovice.

Hlavná časť aplikácie sa zobrazuje vo vrchnej polovici obrazovky a v spodnej polovici sú potom zobrazené ovládacie prvky. Po otvorení displeja na 180° sa obraz aplikácie zväčší na celú obrazovku. Vo vybraných aplikáciách je možné využívať aj pop-up okná pre zobrazenie detailnejších informácií.

Drahá záležitosť pre najväčších milovníkov technológií

Samsung Galaxy Z Fold2 prichádza aj k nám na Slovensko, kde bude dostupný za cenu 1999 € od 18. septembra v značkových predajniach Samsung a v e-shopoch Samsung.sk a Alza.sk. Záujemcovia si môžu smartfón predobjednať od 1. septembra s termínom dodania 18. septembra. Zákazníci s Galaxy Z Fold2 5G navyše získajú 4-mesačné predplatné YouTube Premium zdarma.

Na výber budú dve farebné varianty Mystic Bronze a Mystic Black. Pri nákupe Galaxy Z Fold2 5G z oficiálnej slovenskej distribúcie zákazníci automaticky získavajú poistenie náhodného poškodenia po dobu jedného roka od dátumu nákupu zariadenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom