Pred niekoľkými rokmi neboli hardvérové navigačné tlačidlá v smartfónoch žiadnou nezvyčajnou časťou ich výbavy. Postupne sa však mnohí výrobcovia odhodlali tieto prvky zahodiť a miesto nich využiť softvérové ekvivalenty. Pod tlakom moderných trendov sa Samsung nakoniec pridal k ostatným konkurentom a bol nútený zo svojich smartfónov odstrániť aj hardvérové tlačidlo „domov“.

Medzi prvými to bol Google, kto naliehal na odstránenie hardvérových navigačných tlačidiel a ich nahradenie softvérovými verziami. K tejto zmene sa rýchlo uchýlili aj ďalší producenti smartfónov, ktorí zväčšili ich obrazovky a z konštrukcie vybrali práve tieto hardvérové prvky. Navigácia v týchto zariadeniach sa tak postupne menila zásadným spôsobom. Samsung si však chcel nad svojimi smartfónmi udržať kontrolu a nechcel sa tomuto vtedajšiemu trendu prispôsobiť.

Nakoniec neodolal ani Samsung

Po dlhom odolávaní podľahol tento výrobca v minulom roku, keď predstavil Samsung Galaxy S8. Tento model znamenal výrazný posun v dizajnovom jazyku smartfónov tejto kórejskej spoločnosti. Bol to tento kúsok, ktorý narozdiel od svojich predchodcov v sebe už neniesol domovské hardvérové tlačidlo, ale spoliehal sa len na softvérovú navigáciu v systéme. Odmenou za túto zmenu boli pre používateľov ešte tenšie rámiky displeja a jeho väčšia plocha.

Nenechaj si ujsť
Budúcnosť smartfónov môže vyzerať aj takto. Dizajnér vytvoril rendery skladacieho telefónu od Samsungu

Vývoj navigácie v systéme našich smartfónov stále pokračuje vpred, a tak už v mnohých prípadoch nenájdeme ani softvérové navigačné tlačidlá. Ich úlohu v najnovších modeloch zastávajú gestá, s ktorými sa stretávame čoraz častejšie. Používatelia zo „starej školy“ však nemusia byť s týmto vývojom celkom stotožnení a miesto gest a softvérových tlačidiel by uvítali staré, dobré hardvérové tlačidlá navigácie. Pre mnohých sú však tieto prvky už zastaralou výbavou, no ako sa vraví, koľko ľudí, toľko chutí. Daj nám preto aj ty v ankete vedieť svoj názor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom