Pred dvoma rokmi Samsung získal patent na nový typ grafénovej batérie, ktorá poskytne oproti aktuálnym lithium-ion batériám vyššiu kapacitu a 5-krát rýchlejšie nabíjanie. Do smartfónov ju možno implementuje už budúci rok.

Samsung chystá malú revolúciu v oblasti napájania smartfónov. Ako informuje portál Phonearea, touto revolúciou by mohla byť nová grafénová batéria, na ktorú Samsung získal patent približne pred dvoma rokmi prostredníctvom svojho výskumného centra SAIT, o čom vznikla aj publikácia v žurnáli Nature Communications. Jej nespornými výhodami oproti aktuálnym lithium-ion batériám je vyššia kapacita a možnosti až 5-násobne rýchlejšieho nabíjania.

Novinka v smartfónoch možno už budúci rok!

Známy leakster Evan Blass sa dostal k údajnej informácii, že Samsung plánuje na budúci rok, prípadne v roku 2021, predstaviť minimálne jeden smartfón s grafénovou batériou. Na základe vyššie uvedených výhod Evan Blass ďalej dodáva, že plné nabitie takejto batérie, ktorej kapacita by mohla byť vyššia oproti aktuálnym o 45 %, bude možné už do 30 minút.

Zobraziť celú galériu (1)
Nadhľad na štruktúru grafénovej batérie, pri ktorej sa výskumníkom zo Samsungu podarilo úspešne syntetizovať „grafénové gule“. Tie by mali pomôcť predlžiť životnosť batérie a umožniť rýchlejšie nabíjanie. Zdroj: Nature Communications

Ďalšou nespornou výhodou je, že kapacita grafénových batérií sa nedegraduje podobne ako v prípade lithiom-ion batérií a ich vlastnosti sa časom zhoršujú v nižšom meradle. To predznamenáva dlhšiu životnosť, čím sa ich výmena za nové podstatne predĺži. Tým by mohli byť z dlhodobého hľadiska šetrnejšie pre životné prostredie.

Nie, výbuch nehrozí!

Tiež sa očakáva, že po zvýšení výrobných kapacít bude ich cena nižšia ako pri aktuálne lithium-ion batériách. V prípade Samsungu však v prípade grafénovej batérie existuje ešte jedna nesporná výhoda. Grafénové batérie totiž oproti klasickým nevybuchujú, takže fiasko s modelom Galaxy Note 7 sa opakovať nebude.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom