Streamovacie služby sa momentálne idú pretrhnúť o to, kto predstaví kvalitnejší či originálnejší obsah. Seriáloví tvorcovia okrem knižných predlôh čoraz častejšie hľadajú inšpiráciu aj vo svete videohier, ktorý je zatiaľ nevyčerpanou studňou nerozpovedaných príbehov. Toto sú najsľubnejšie televízne projekty inšpirované hrami, ktorých sa nevieme dočkať.

The Last of Us

Kedy: 2022

Kde: HBO

Jedna z najoceňovanejších a po vydaní druhého dielu tiež najdiskutovanejších tiež najdiskutovanejších hier v histórii chystá svoj debut aj na televíznych obrazovkách. Postará sa oň HBO v spolupráci so Sony Pictures Television a vybranými tvorcami, ktorí pracovali na hre z roku 2013 i minuloročnom, ostro polarizujúcom pokračovaní.

Naughty Dog

Príbeh The Last of Us sa odohráva 20 rokov po prepuknutí smrtiacej celosvetovej epidémie, ktorá zdecimovala ľudskú civilizáciu a z nakazených spravila agresívne monštrá. Kľúčovými postavami príbehu sú zatvrdnutý pašerák Joel a jeho 14-ročná zverenkyňa Ellie, ktorá drží kľúč k záchrane ľudstva. Dvaja cudzinci si k sebe postupne nachádzajú cestu, v nehostinnom svete však prežitie neprichádza zadarmo a na oboch čakajú extrémne ťažké rozhodnutia.

Prečítaj si aj
The Last of Us: Part 2 je mrazivým a brutálnym zážitkom. V hernom svete ťažko hľadá konkurenciu

Hlavé úlohy v pripravovanom seriáli si zahrajú Pedro Pascal (Joel) a herečka Bella Ramsey (Ellie). Zaujímavosťou je, že obaja herci sa stretli už v populárnom seriáli Game of Thrones – Pascal tu zastal rolu Oberyna Martella, mladá herečka naopak o sebe dala vedieť skvelým stvárnením Lyanny Mormont.

Seriál v úlohe showrunnerov zastrešia hneď dvaja umelci – prvým je herný režisér Neil Druckmann, ktorý sa významne zasadil na tvorbe oboch herných dielov, druhým zasa Craig Mazin, tvorca seriálového hitu Černobyľ, patriacich medzi z najlepšie hodnotené seriály histórie.

Televízne spracovanie úspešnej predlohy je teda v dobrých rukách, potvrdená bola navyše aj účasť oceňovaného herného skladateľa Gustava Santaolallu, ktorý sa postaral o hudobné kulisy k obom dielom hernej série. Produkcia seriálu aktuálne beží na plné obrátky, s premiérou však tak skoro nepočítaj – aj pri pozitívnych vyhliadkach sa hovorí najskôr o druhej polovici budúceho roka.

Resident Evil

Kedy: koniec 2021 / začiatok 2022

Kde: Netflix

Fanúšikovia hororoviek Resident Evil môžu byť tento rok skutočne spokojní. Najskôr sme sa v máji v podobe Resident Evil: Village dočkali jedného z najlepších prídavkov v sérii, len aby eufóriu čoskoro nahradilo čakanie na dvojicu televíznych projektov z tohto univerza.

Prvý z nich, ktorým bol anime s podtitulom Infinite Darkness, ktorý sa však zaradil skôr do šedého priemeru – vyložene nesklamal, no zo sedačky rovnako nezdvíhal. Lepšie si pri troche šťastia bude počínať hraný seriál, zameriavajúci sa predovšetkým na hlavného antagonistu, Alberta Weskera.

Prichádzajúca novinka ponúkne nové, doposiaľ nevidené univerzum a odohrávať sa bude v dvoch časových rovinách. Jedna diváka zavedie do roku 2022 a mesta New Racoon City, ktoré bolo postavené na pôvodnom meste po jeho deštrukcii nukleárnou bombou, druhá sa naopak bude odohrávať v budúcnosti a roku 2038, kedy planétu obýva len niečo okolo 15 miliónov ľudí v spoločnosti 6 miliárd monštier zmutovaných T-vírusom.

Seriál už je nakrútený a aktuálne sa nachádza v postprodukčnej fáze, očakáva sa premiéra v najbližších mesiacoch. Prvá séria bude pozostávať z ôsmych 60-minútových epizód, novinka sa už medzičasom nevyhla kontroverzii a na tvorcov sa strhla kritika fanúšikov za výber hlavného herca. Postavu Alberta Weskera v seriáli totiž zastane afroamerický herec Lance Reddick, čo sa skalným prívržencom značky nepozdáva, keďže v hernej sérii je postava beloch.

The Cuphead Show

Kedy: koniec 2021 / začiatok 2022

Kde: Netflix 

Televízneho spracovania sa dočká aj originálna run and gun skákačka Cuphead. Tá bola vydaná v roku 2017 a u fanúšikov sa zapísala predovšetkým vďaka neopozeranému grafickému spracovaniu a nekompromisnej náročnosti. Cuphead po vydaní zbieral vynikajúce hodnotenia recenzentov a z hry sa postupne stal celosvetový fenomén, ktorý dokázal predať viac než 6 miliónov kópií.

Úspechu infantilnej skákačky si nevšimol nikto iný ako streamovací gigant Netflix, ktorý v spolupráci s vývojárskym herným štúdiom StudioMDHR aktuálne pracuje na prvej sérii seriálového prevedenia. Dozvieme sa v ňom viac o postavách Cupheada a jeho ostražitého, no ľahko manipulovateľného brata Mugmana.

Príbehy ikonických postavičiek sa budú odohrávať na fiktívnych ostrovoch Inkwell Isles známych z hry, na ktorých sa zoznámime aj s úplne novými postavami. Seriál má byť určený predovšetkým pre detských divákov, tvorcovia však prostredníctvom humoru a gagov cielia aj na dospelejšie publikum.

Prvá séria Cuphead bude pozostávať z 11 epizód, každá by mala mať približne 10 minút. Premiéru si mal seriál odkrútiť ešte na začiatku tohto roka, práce však skomplikovala pandémia a momentálne sa nevie, kedy Cuphead Show na Netflixe odštartuje. Režisér Adam Paloian však potvrdil, že seriál je takmer hotový a premiéru máme očakávať čoskoro.

Halo

Kedy: začiatok 2022

Kde: SkyShowtime

Fanúšikovia akčnej série Halo, jednej z najlukratívnejších exkluzívnych značiek Microsoftu, možno dobre vedia, že o seriálovom spracovaní populárnej sci-fi akcie sa hovorí už od roku 2013. Odvtedy však Halo uviazlo v tzv. development hell a séria sa posúvala od jedného tvorcu k druhému, len aby sa napokon neposunula vôbec nikam. To sa konečne zmenilo pred dvoma rokmi, kedy televízna spoločnosť Showtime v júni 2018 konečne dala zelenú nakrúcaniu prvej série.

Pôjde pritom o veľkú vec – Showtime chystanú novinku označil za svoj doposiaľ najambicióznejší televízny projekt a prvá 9-dielna séria tvorcov vyjde približne na 200 miliónov dolárov. O deji sa toho zatiaľ príliš veľa nevie, isté je, že hlavným protagonistom nebude nikto iný ako Master Chief, ktorého v seriáli stvárni Pablo Schreiber. Kanadského herca sme mohli vidieť v akčnom hite Den of Thieves, vedľajšiu rolu si zahral aj dobre hodnotenej minisérii Defending Jacob.

Potvrdené boli aj postavy umelej inteligencie Cortany (Jen Taylor), ktorá mimochodom AI dabuje aj v hernej sérii, admirálky Margaret Paragonsky (Shabana Azmi) či kandidáta do programu SPARTA-II – Soren-066 (Bokeem Woodbine). Zaujímavosťou je, že na seriálovom spracovaní Halo v role výkonného producenta podieľa aj legenda Hollywoodu, Steven Spielberg.

Tvorcovia seriálu chcú okrem veľkolepého vizuálu zaujať aj po dejovej stránke a sľubujú jedinečný prístup k obľúbeným postavám, pri ktorých diváci budú môcť prvýkrát komplexne nahliadnuť do ich životov mimo bojiska a spoznať ich aj po ľudskej stránke. Premiéra na Paramount+ (u nás SkyShowtime je naplánovaná na prvý štvrťrok budúceho roka).

Fallout

Kedy: –

Kde: Prime Video

Bethesda Softworks/YouTube

Amazon to so seriálmi myslí vážne a okrem Pána Prsteňov potvrdil aj účasť na ďalšom megalomanskom projekt, televíznom spracovaní postapokalyptickej série Fallout. Tá sa odohráva v 22. storočí, v ktorom je Zem zdevastovaná nukleárnou vojnou, ponúka však aj množstvo odkazov na alternatívnu minulosť 50-tych rokov v Spojených štátoch a zlatý vek nukleárnej energie.

Na seriálovom prevedení sa vo veľkom bude podieľať vývojárske štúdio Bethesda, ktoré je aktuálnym držiteľom práv ku hre, hlavné slovo však budú mať seriáloví tvorcovia Lisa Joy a Jonathan Nolan (brat slávnejšieho brata Christophera) z produkčnej spoločnosti Kilter Films. Zmienená dvojica sa postarala o sci-fi hit pre HBO, Westworld, a bude patriť k hlavným producentským tváram seriálovej novinky.

Dôležité pritom nebude len zachytenie jedinečnej postapokalyptickej atmosféry, ktorou herná séria vyniká, ale tiež spôsob podávania príbehu, postavený na bohatých dialógoch s prvkami temného humoru a množstvom popkultúrnych narážok.

Seriálový Fallout sa ešte len začína rozbiehať, projekt zatiaľ nemá potvrdené žiadne herecké osadenstvo ani hlavného showrunnera. Aj z tohto dôvodu nepredpokladáme, že sa novinky dočkáme skôr ako v priebehu roka 2023.

Disco Elysium

ZA/UM

Indie detektívka Disco Elysium v roku 2019 síce nepatrila k najväčším kasovým hitom, kvalitným príbehom a netradičným poňatím ale dokázala odbornú verejnosť i hráčov zaujať natoľko, aby si v prestížnych oceneniach The Game Awards 2019 odniesla víťazstvo hneď v štyroch samostatných kategóriách.

Komorná kriminálka sleduje príbeh ostrieľaného detektíva, ktorý musí objasniť vraždu v surreálnom a netradičnom svete Elysium. Namiesto odpovedí sa však hlavná postava s vlastnou temnou minulosťou pri spovedaní svedkov a spájaní jednotlivých skladačiek prípadu ponára čoraz hlbšie do sveta politických intríg, ktoré môžu viesť až k občianskej vojne v krajine.

Herní tvorcovia zo štúdia ZA/UM sa rozhodli preniesť hru aj do seriálovej podoby, na ktorej majú spolupracovať s produkčným štúdiom dj2 Entertainment. To nie je v oblasti prevedenia herných hitov na filmové plátna či televízne obrazovky žiadnym nováčikom, minulý rok sa spoločnosť postarala napríklad o filmovú adaptáciu Sonic The Hedgehog, z ktorej sa vykľul komerčný megahit.

dj2 Entertainment je zároveň držiteľom práv na ďalšie herné značky ako Life is Strange, Little Nightmares, Sleeping Dogs, či Vampyr. Disco Elysium je teda v dobrých rukách, na seriál si však ešte nejaký rok určite počkáme. Plánovaná novinka totiž ešte nemá ani svojho scenáristu a tým pádom ani dátum vydania či platformu, na ktorej by bola uvedená.

Twisted Metal

Kedy: –

Kde: –

Ohnuté plechy a pekelne adrenalínový zážitok prinesie aj televízne spracovanie legendárnej značky PlayStation – Twisted Metal. Tá sa síce aktuálne považuje za mŕtvu (posledný diel bol vydaný ešte pred 6 rokmi), v minulosti však patrila k tomu najlepšiemu, čo sa na konzolách PlayStation dalo hrať.

Okrem šialenej akcie v podobe ničenia áut sa séria preslávila aj uštipačným humorom a jedinečným vizuálom. Všetky zmienené prvky chcú autori televíznej verzie zachovať a sľubujú televízny zážitok, aký sme tu ešte nemali.

O seriál sa v úlohe scenáristov stará dvojica Rhett Reese a Paul Wernick, ktorí majú na svedomí bláznivé akčné komédie Zombieland či Deadpool, v hlavnej úlohe sa v novinke predstaví nový Kapitán Amerika, herec Anthony Mackie.

V seriáli stvárni postavu Johna Doea, miestneho outsidera a zručného pretekára, ktorému je ponúknutá šanca na lepší život, ak naprieč zdevastovaným apokalyptickým kontinentom prepraví záhadný balíček. John Doe sa predstavil aj v hernej sérii, kde trpel stratou pamäte a jedinou nápoveďou k jeho minulosti boli tetovania na jeho tele. Zatiaľ však nevieme, či tvorcovia tento aspekt zohľadnia alebo s hlavným hrdinom vyberú novým smerom.

V novinke by sa mala predstaviť aj ďalšia milovaná postava série, bez ktorej si vlastne seriál ani nevieme predstaviť. Pochopiteľne ide o zabijaka klaunov voziacom sa na zmrzlinárskom aute, Needles Kanea.

Driver

Kedy: 2022

Kde: Binge

Ubisoft

Za volant si po rokoch sadne aj policajt v utajení John Tanner, ktorý sa na televíznej obrazovke vydá vyčistiť zločinecké podsvetie od nekalých živlov. Ikonická herná značka Driver má časy svojej najväčšej slávy dávno za sebou, Ubisoft je však pripravený navrátiť je punc a spája sily so vznikajúcou platformou Binge, kam by mali priniesť pripravovaný televízny seriál.

Prečítaj si históriu série Driver
Hra, ktorá posunula hranice herného priemyslu. Svoj boj s GTA ale prehrala

Projekt je iba na svojom začiatku, nevieme teda kto sa titulnej role zhostí, isté však je, že sa u ňu postará dcérska spoločnosť Ubisoftu – Ubisoft Film & Television, ktorá má aktuálne rozpracovaných hneď niekoľko projektov inšpirovaných známymi sériami.

Premiéra je naplánovaná už na budúci rok, najlepšou správou je, že seriál by mal byť k dispozícii zadarmo v rámci novej služby Binge, ktorá bude ponúkať prevažne herný obsah a prémiové novinky spojené s hernou tematikou.

Assassin’s Creed

Kedy: –

Kde: Netflix

Ubisoft

Najúspešnejšia herná séria od Ubisoftu svoje šťastie na veľkom plátne už vyskúšala, premiéra ale nedopadla najslávnejšie a z filmu s hercom Michaelom Fasbenderom sa vykľulo komerčné i divácke sklamanie. Ubisoft však neskladá zbrane a svoju vlajkovú loď plánuje predstaviť na malých obrazovkách.

Nestane sa tak len v jednom, ale rovno v niekoľkých rozpracovaných projektoch, ktorým dominuje pripravovaný hraný seriál. Vieme, že bude mať premiéru na Netflixe, zvyšok momentálne zostáva záhadou a je vecou nekončiacich dohadov.

Ubisoft má na výber širokú paletu historických období, kam seriál zasadiť, podobne ako film sa zároveň môže odohrávať aj v prítomnosti. Projekt sa stále nachádza iba na začiatku, aktuálne sa s ním spája scenárista Jeb Stuart, ktorý sa v minulosti postaral o akčnú klasiku Smrtonostná pasca a s Netflixom spolupracoval na nástupcovi Vikingov – Vikings: Valhalla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP