Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kedysi slávny a veľkolepý vesmírny program Ruska, ktorý krajina prevažne zdedila po Sovietskom zväze, pokračuje v rozklade. Ako informuje Ars Technica, na katastrofálnu finančnú situáciu teraz doplatila historická a legendárna štartovacia rampa, známa ako Gagarinova rampa alebo Gagarinov štart. Pomôcť totiž mali Spojené arabské emiráty, Rusko si však zhoršilo zahraničné vzťahy.

Skončí ako múzeum

Z tejto rampy odštartovala vôbec prvá vesmírna misia s ľudskou posádkou v roku 1961 a odvtedy fungovala až do roku 2019, pričom z nej za tú dobu odštartovalo 520 rakiet. Bohužiaľ však už pár rokov nefunguje, keďže potrebuje drahú renováciu a vylepšenia, ktoré si momentálne ruský vesmírny program nemôže dovoliť.

Modernizácia rampy mala zahŕňať umožnenie raketám o niečo väčším raketám Sojuz 2 štartovať z nej, s čím však mali pomôcť Spojené arabské emiráty. Tie uzavreli s Ruskom a Kazachstanom trilaterálnu dohodu s cieľom mierovej spolupráce vo vesmíre, avšak k jej napĺňaniu nikdy nedošlo a to zrejme následkom krvavej vojny, ktorú Rusko rozpútalo.

NASA

Od kooperácie s Ruskom kvôli tejto vojne odstúpili viaceré krajiny a medzinárodné inštitúcie, vrátane Európskej vesmírnej agentúry, ktorá však kvôli tomu narazila na svoje vlastné problémy s orbitálnymi dopravnými prostriedkami. Rusko má však problémov s vesmírnym programom oveľa viac a tentoraz sa k nim pridáva aj definitívna strata Gagarinovej rampy, ktorá miesto toho skončí ako múzeum.

Jeden problém za druhým

Jedným z opakujúcich sa problémov ruských strojov v kozme je napríklad únik chladiva, ku ktorému v tomto roku došlo už po tretí raz. Tentoraz bol zaznamenaný na module Nauka. Chladivo má unikať z radiátora, ktorý je v skutočnosti na ISS už od roku 2012 a bol presunutý na modul Nauka len v tomto roku.

Na rade je Kazachstan

Na vytvorení múzea má pracovať Kazachstan, keďže je toto územie jeho štátnym majetkom. Očakáva sa pritom, že nové múzeum lokalitu zatraktívni pre turistov, ktorí v nej môžu už dnes nájsť niekoľko historických miest, výstav a pamätníkov. Pre ruský vesmírny program však ide o ďalšiu jasnú správu, že je zrazený.

Množstvo sľubovaných projektov, či už z hľadiska nových rakiet alebo kozmických lodí, sa zastavilo a tie zvyšné zase často zlyhávajú. Najlepším príkladom sú najmä kozmické lode a iné zariadenia, ktoré pomáhajú pri prevádzke Medzinárodnej vesmírnej stanice – posledného veľkého vesmírneho projektu, ktorého sa Rusko ešte drží.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú