Medzinárodná vesmírna stanica si môže od vyhrážok Dmitrija Rogozina, šéfa ruského Roskosmu, vydýchnuť. Ako totiž informuje NewAtlas, na obežnej dráhe ju dokážu udržať aj Spojené štáty pomocou kozmickej lode Cygnus, ktorá ju pravidelne navštevuje a môže nahradiť nevyspytateľný Progres.

Na hlavy nám nepadne

Medzinárodná vesmírna stanica je na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktorú je nutné, kvôli pomerne silnej degradácii spôsobenej aj jej rozmermi, pravidelne udržiavať pomocou raketových motorov alebo dýz reakčného pohonu. Túto úlohu má na starosti ruská kozmická loď Progres, ktorá bola doteraz jediná schopná vykonávania tohto manévru.

Ako ale hlási spoločnosť Northrop Grumman, ich kozmická loď Cygnus to zvládne tiež. Riedka vrstva atmosféry vo výške približne 400 km nad Zemou znižuje orbitu ISS až o 2 km každý mesiac, v prípade geomagnetických búrok dokonca ešte viac a rozhodne sa preto nejedná o aspekt, ktorý je možné len tak zanedbať.

NASA

„Táto orbitálna korekcia ISS pomocou Cygnusu dodáva kritickú schopnosť pre pomoc v udržiavaní a pomáhaní vesmírnej stanici. Zároveň demonštruje enormné schopnosti Cygnusu, ktoré poskytuje ISS a budúcim snahám o výskum vesmíru,“ vyhlásil Steve Krein, viceprezident civilného a komerčného vesmíru a taktických vesmírnych systémov spoločnosti Northrop Grumman.

Vyhrážky nepomôžu

Obavy v tomto smere vyvolali vyhrážky šéfa ruskej štátnej korporácie zodpovednej za vesmír, Dmitrija Rogozina. Okrem pádu ISS spomínal aj raketové útoky na európske krajiny a odborníci ho viac neberú vážne. Na stav Roskosmu sa navyše sťažujú aj mnohí Rusi a kvôli problémom s rozpočtom a dodávkami zahraničných komponentov je otázny osud mnohých jeho projektov.

Do problematiky sa po vypuknutí vojny na Ukrajine zapojil aj Elon Musk, ktorý vyhlásil, že je jeho kozmická spoločnosť SpaceX pripravená ISS v prípade núdze zachrániť. Musk má pritom s Rogozinom a s Ruskom celkovo pomerne bohatú históriu, priame aj nepriame slovné prestrelky medzi nimi boli bežné.

NASA

Rusko sa vyhrážalo aj zostreľovaním satelitov Starlink, v reakcii na čo Musk vyhlásil, že ich dokážu do vesmíru vynášať rýchlejšie, než ich zvládne Rusko zostreľovať.

Okrem toho padlo legendárne Muskove vyhlásenie „postavíme si vlastnú raketu“ práve v reakcii na Rusov, ktorí ho vysmiali a odmietli mu predať vyradené balistické strely – napriek svojim sľubom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú