O Rusku sa hovorí ako o krajine neobmedzených možností, čo sa zrejme snažia dokázať aj páni v parlamente. Ruská Duma totižto pred pár mesiacmi schválila zákon, ktorý hovorí, že smart zariadenia, ako napríklad smartfóny, tablety či televízory, budú musieť mať nainštalovaný ruský softvér, informoval portál BBC.

Samotný zákon však nie je až taká bizarnosť, ruský parlament toto schválenie odôvodnil slovami, že chce dať svojim obyvateľom na výber, či sa rozhodnú používať predinštalované aplikácie zo západu, alebo siahnu po ruskej alternatíve. Zákon sa totižto týka samotných aplikácií, ktoré výrobcovia zariadení predinštalujú. Nariadenie, ktoré nadobudne platnosť v júli 2020, bude od výrobcov smart zariadení požadovať, aby ku každej predinštalovanej aplikácii pridali aj jej ruskú alternatívu v prípade, ak bude táto alternatíva existovať.

Pixabay

V uplynulých dňoch ale parlament prijal ďalší zákon týkajúci sa predinštalovaných aplikácií všeobecne, ktorý hovorí o tom, ako by mali tieto aplikácie „vyzerať“. Práve tu začína tento zákon naberať na bizarnosti. Ako informuje Gizmodo, Rusko chce po výrobcoch, aby do svojich smart zariadení inštalovali aplikácie, ktoré budú podporovať tradičné ruské a morálne hodnoty. Predinštalované aplikácie ďalej musia „formovať tradičného ruského ducha“ a zároveň musia byť populárne a bezpečné. Duma sa ale nevyjadrila, aké hodnoty má konkrétne na mysli.

Už pri prvom zákone týkajúcom sa inštalovania ruských alternatív aplikácií s ním Asociácia obchodných spoločností a výrobcov domácej techniky a počítačov striktne nesúhlasila, a vyjadrila sa, že do niektorých zariadení jednoducho nebude možné nainštalovať ruské aplikácie. Z tohto dôvodu sa môžu medzinárodné technologické spoločnosti rozhodnúť vzdať sa tamojšieho trhu. Prvá spoločnosť, ktorá by mohla na základe týchto zákonov zastaviť predaj svojich zariadení, je Apple, ktorý určite nebude upravovať ponuku aplikácií v iOS na základe nejakých štátnych nariadení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom