Veľmi ambiciózny projekt rozbehla ruská spoločnosť GLONASS NP, ktorá pracuje na vývoji aplikácie s názvom Autoshazam. Tá bude mať s populárnym Shazamom veľa spoločného, no určovať nebude názov piesne a jej autora na základe zvuku, ale závadu motora, informuje portál Autoforum.

Zatiaľ čo identifikovať názov piesne a autora pomocou zvukovej ukážky je pomerne jednoduché, odhaliť závadu motora podľa jeho zvuku je už celkom výzva. Rusko je ale známe tým, že ľudia sa v tejto krajine výziev neboja, a preto na takejto aplikácii už začali pracovať. Autoshazam má byť podľa dostupných informácií už v pokročilej fáze vývoja a jeho uvedenie na trh sa očakáva niekedy v roku 2021.

Ako informuje ruský portál Auto, aplikácia bude fungovať pomocou umelej inteligencie, ktorá dokáže podľa zvuku motora identifikovať značku vozidla, určiť vek aj počet najazdených kilometrov. Aplikácia taktiež dokáže identifikovať prípadné závady na motore a odporučí servis, ktorý by danú chybu vedel opraviť. Zvuková stopa sa však nebude vyhodnocovať priamo v telefóne, ale na vzdialenom serveri.

Pixabay/ilustračný

Vývojári odhadujú, že ich aplikáciu Autoshazam by mohlo v budúcnosti využívať 1,5 až 2 milióny používateľov. To sú v skutku ambiciózne čísla, no keďže je GLONASS NP štátom podporovaná telekomunikačná spoločnosť, šírenie a propagácia aplikácie by minimálne v domácom Rusku nemal byť problém.

To, ako a či vôbec bude Autoshazam vo finále fungovať, ešte ani zďaleka nevieme. Odhadnúť stav motora, vek vozidla a počet najazdených kilometrov na vozidle len za pomoci zvuku je v podstate nereálne aj pre skúseného automechanika. V tomto prípade však bude vo veľkom pracovať umelá inteligencia, ktorá bude operovať s obrovským množstvom dát, takže po jej natrénovaní by teoreticky mohla poskytovať relevantné údaje. Zatiaľ sa nikde neuvádza, či bude aplikácia zdarma, alebo budú tieto služby platené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom