Rumunská raketová spoločnosť ARCAspace sa preslávila ďalším nezmyslom, ktorý prekonáva azda všetky predošlé. Ako totiž upozornil známy žurnalista Eric Berger, firma predstavila „ťažkú“ verziu svojej rakety poháňanej vodou a tvrdí, že dokáže prekonať aj revolučné rakety ako Starship. Mnohí ju obviňujú z podvodu.

Najhlúpejší nápad

ARCAspace už dlhšiu dobu „pracuje“ na rakete s názvom EcoRocket, ktorá má byť ekologickým spôsobom transportu nákladu do vesmíru. Ako však vysvetľujeme v dedikovanom článku, jedná sa o absolútny nezmysel a aj keď je jej prvý stupeň poháňaný vodou, zvyšok rakety využíva klasické raketové palivo a motory, ktoré produkujú emisie.

Motory poháňané vodou, resp. vodnou parou, sú navyše extrémne neefektívne a dokážu fungovať len pár tisíc metrov a nedosiahnu výšku ani len 10 km, píše ARCAspace. Firma preto prišla s nápadom, ktorý je absolútne odtrhnutý od reality a predstavuje jednu z najšialenejších rakiet, aké kedy svet videl. A to už je čo povedať, keďže vedci navrhovali milión-tonové rakety poháňané jadrovými bombami.

EcoRocket je sama o sebe čistým nezmyslom, avšak EcoRocket Heavy, jej nová verzia, berie celé toto šialenstvo na úplne novú úroveň. K rakete je totiž pripevnených niekoľko desiatok prídavných raketových motorov, pochopiteľne, poháňaných vodou a akýmsi inžinierskym zázrakom majú, aj bez pristávania, zabezpečiť nižšiu cenu za kilogram vyneseného nákladu na orbitu, než raketa Starship, ktorej oba stupne majú pristávať.

Obyčajný podvod

EcoRocket Heavy mnohým pripomína videohru Kerbal Space Program, v ktorej je najjednoduchším riešením vyššieho výkonu rakety pridanie veľkého množstva prídavných raketových motorov k hlavnému trupu rakety. Presne tak vyzerá aj výtvor spoločnosti ARCAspace a s realitou nemá nič spoločné – o nižšej cene ako Starship môže navyše len snívať.

Raketa na vodu potrebuje, pochopiteľne, trup, zariadenie pre tvorbu horúcej pary, čerpadlo a samozrejme aj veľkú batériu pre uskladnenie dostatočného množstva elektrickej energie, bez ktorej s vodou nespraví nič.  To všetko sú pomerne drahé komponenty, ktoré chce ARCAspace jednoducho odhodiť v každom prídavnom stupni – a že je ich neúrekom.

ARCA Aerospace

Ak vôbec takáto raketa dopraví náklad na orbitu, čo je vysoko nepravdepodobné, v žiadnom prípade nedokáže prekonať cenu rakety Starship. Faktom je, že sa táto firma nikdy nesnažila vyvinúť reálne revolučné zariadenie a už roky ide len o podvod, ktorý sa snaží nalákať investorov.

Spoločnosť chce navyše použiť túto raketu na ťažbu asteroidov a vrátiť sa na Zem s rudou v hodnote jednej celej miliardy amerických dolárov. Ak však svet nepostihne rekordná inflácia a hodnota doláru nestúpne aspoň milión-násobne, k žiadnemu podobnému míľniku zo strany ARCAspace nikdy nedôjde.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP