Kryptomeny už dávno nie sú len finančným aktívom, na ktorom sa dá rýchlo a jednoducho zbohatnúť. Ide o neuveriteľne rýchlo sa vyvíjajúce prostredie, v ktorom vznikajú nové projekty a platformy každým mesiacom.

Jedným, ak nie najužitočnejším, využitím kryptomien je systém DeFi, alebo decentralizovaných financií, ktoré sú však pre širokú verejnosť stále pomerne veľkou neznámou. Tento systém však už v rôznych formách funguje niekoľko rokov a v nedávnom článku sme sa podrobnejšie venovali jeho vzniku a základných informáciách o tom ako fungujú a čo poskytujú pre bežných ľudí.

NEPREHLIADNI
Postrach bánk a budúcnosť našich financií. Čo sú DeFi a ako zmenia aj tvoj život?

Pavel Přecechtěl sa k DeFi dostal pred 4 až 5 rokmi skrz bitcoin, no svoju pozornosť časom upriamil viac na Ethereum a decentralizované financie. Vo svete DeFi sa tak orientuje už od jeho úplných začiatkov a v súčasnosti sa aktivitám v nich venuje ako svojej práci na plný úväzok. Okrem investovania do protokolov je veľmi aktívny aj v ich komunitách.

My sme sa s ním v rozhovore porozprávali o DeFi ako celku, ich výhodách, použití, rizikách, ale aj o tom, či majú potenciál nahradiť súčasný finančný systém. 

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Aké sú hlavné rozdiely medzi DeFi a tradičným finančným systémom
  • Či majú DeFi potenciál nahradiť súčasný systém
  • Čo znamená DeFi pre Ethereum a ether a či sa vďaka nim stane najväčšou kryptomenou
  • Aké služby pre bežných ľudí DeFi ponúkajú a ako sa k nim dostať
  • Prečo Pavel už nedrží bitcoin a či sú DeFi dostatočne bezpečné

Vedeli by ste opísať, čo decentralizované financie (DeFi) vlastne sú a ako súvisia s kryptomenami? 

DeFi je vlastne súbor aplikácií, ktoré sú prevažne postavené na blockchaine Etherea a istým spôsobom „nahradzujú” centralizované služby, ktoré ponúkajú banky či finanční poskytovatelia ako Revolut a podobne. 

DeFi nám umožňujú využívať tieto služby v decentralizovanej podobe. Tieto aplikácie sú súčasťou internetu a sú k dispozícii 24/7 všetkým ľuďom na svete bez ohľadu na ich pôvod, rasu či časové pásmo, v ktorom sa nachádzajú. Nedajú sa zakázať, zrušiť a banky a štáty nad nimi nemajú kontrolu. 

Aké sú hlavné rozdiely medzi DeFi a tradičným finančným systémom? 

Všetko je 100% času online, všetko je auditovateľné, transparentné, úplne decentralizované. Každá transakcia sa dá pozrieť na blockchaine a skontrolovať, či tam tie peniaze naozaj sú.

Protokoly fungujú ako firma, prebiehajú tam týždenné stretnutia, ktoré sú v tomto prípade verejné, rovnako napríklad o rozhodnutiach tejto „firmy“ nerokuje pár ľudí, ale všetci držitelia daných tokenov, ktorí majú možnosť podieľať sa na fungovaní daného protokolu. V istom smere to pripomína akcionárov firmy, ktorí môžu o osude firmy rozhodovať a vidieť aj veci „za oponou“, no v DeFi sa „akcionárom” môže stať každý.

Ďalším rozdielom je tzv. tokenizácia a gamifikácia. Vy môžete dať danému tokenu v danom protokole využitie podľa vlastného uváženia, s čím je spojená aj gamifikácia, čo znamená, že finančné produkty, ktoré ten protokol poskytuje, sa dajú pretvoriť do zábavnej formy, ktorej ľudia rozumejú aj v prípade, že ide o pomerne náročnejšie produkty ako opcie a podobne. 

Čo stojí za vznikom DeFi? Ide o prirodzený vývoj finančného systému kvôli „zastaranosti” toho, ktorý poznáme, alebo sa tak vyvíja úplne nový systém?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú