Spomedzi veľkých ekonomík sveta je s vývojom svojej vlastnej digitálnem meny míľovými krokmi popredu jednoznačne Čína. Azijský gigant svoj digitálny jüan nielen používa, no disponuje aj prostriedkami, vďaka ktorým si ho v krajine dokáže veľmi rýchlo rozšíriť.

Spolu s napredovaním a nástupom digitálnej štátnej meny však v Číne ide ruka v ruke aj obmedzovanie či dokonca kriminalizácia kryptomien a ich ťaženia. Zástancovia kryptomien sa preto pýtajú, či podobné kroky čakajú postupom času aj nás.

Európska centrálna banka vyložila karty na stôl, digitálne euro je v príprave

Európska centrálna banka (ECB) sa totiž netají vývojom vlastnej digitálnej meny, pričom minulý týždeň Rada guvernérov ECB oficiálne spustila výskumnú fázu projektu digitálneho eura.

Tá bude trvať dva roky, počas ktorých sa budú výskumné skupiny zaoberať hlavnými otázkami jeho koncepcie a distribúcie, ktoré v súčasnosti stále nie sú vôbec jasné, rovnako ako konečné rozhodnutie o vydaní digitálneho eura.

ECB rovnako vyhlásila, že digitálne euro nebude náhradou, ale len doplnkom hotovosti, pričom podľa jej prezidentky Christine Lagardovej je jeho cieľom zabezpečiť, aby mali občania a podniky v digitálnom veku aj naďalej prístup k „najbezpečnejšej forme peňazí“, teda k peniazom centrálnej banky.

Digitálne euro musí podľa ECB uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispievať k prevencii nezákonnej činnosti ako pranie špinavých peňazí či financovanie terorizmu, a to bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na finančnú stabilitu a menovú politiku.

Na stole sa tak nachádza nepremiešaný balíček opatrení, zmien a noviniek, ktoré majú silu prekopať finančný systém eura ako ho poznáme. Otázne je tak v súčasnosti všetko od formy digitálneho eura, zapojenia komerčných bánk či nových právomocí a možností, ktoré centrálnym bankám prinesie.

O vývoji, výhodách a rizikách digitálneho eura sme sa preto porozprávali s analytikom Jurajom Karpišom, ktorý je spoluzakladateľom Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). V krátkom rozhovore nám priblížil výhody, ktoré digitálne euro ECB prinesie, ale aj jeho riziká a možné dôsledky rozmachu štátnych digitálnych mien na trh kryptomien.

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Ako digitálne euro líši od tradičných kryptomien a bezhotovostných peňazí
  • Prečo digitálne euro vlastne vzniká a čo je motiváciou centrálnych bánk
  • Čo znamená príchod digitálneho eura pre komerčné banky
  • Či je Salvádor a jeho prijatie bitcoinu dôležitým krokom
  • Prečo vzniknú v budúcnosti tzv. „kryptomenové raje“

Vedeli by ste opísať, čo digitálne euro vlastne je a ako sa líši od „tradičných” kryptomien?

Digitálne euro, respektíve jeho myšlienka, je pokračovanie trendu v politike centrálnych bánk, ktorý vznikol po finančnej kríze v roku 2008. Centrálne banky mali po kríze pocit, že potrebujú mať viac kontroly nad finančným systémom.

Zaužívaný bankový systém, teda centrálna banka a komerčné banky, sa posledných 50 rokov príliš nevyvíjal, čo však zmenil nástup kryptomien.

Tie ľuďom ukázali, že je možné digitálne peniaze vytvárať bez potreby určitej centrálnej autority a zároveň efektívne robiť okamžité platby. Centrálne banky teda majú obavu, že ich najväčší „klienti“ prejdú z klasických fiat peňazí do kryptomien a preto sa snažia dať dokopy niečo ako digitálne euro.

Na rozdiel od väčšiny kryptomien je však návrh digitálneho eura, respektíve akejkoľvek „štátnej kryptomeny“ plne centralizovaný a neponúka výhody, ako niektoré kryptomeny.

Aký je rozdiel medzi digitálnym eurom a „tradičnými” bezhotovostnými peniazmi?

Dnešné peniaze, respektíve eurá, sa skladajú z dvoch zložiek – hotovosť (asi 10 %) a elektronické peniaze (90 %), ktoré však nevydáva centrálna banka, no vytvárajú ich komerčné banky a centrálna banka iba určitým spôsobom (napr. povinné minimálne rezervy, pozn. redakcie) reguluje tvorbu týchto „virtuálnych“ peňazí.

Do tohto systému však prichádza digitálne euro, ktoré predstavuje pre centrálnu banku spôsob, akým vie vytvoriť elektronické peniaze, ktoré budú používať priamo koncoví používatelia (verejnosť) a „obchádza“ tak komerčné banky.

Prečo digitálne euro vlastne vzniká? Nejde teda len o snahu ECB „konkurovať” kryptomenám vlastným riešením?

Podľa môjho názoru sú dve motivácie, prečo prinášajú centrálne banky svoje vlastné digitálne meny. Prvou z nich je presne to čo hovoríte a čo som spomínal ja, a teda vytvoriť určitú alternatívu voči kryptomenám.

Myslím si však, že to nie je úplne férová konkurencia a napríklad ďalší krok, ktorý podľa mňa Čína po plnom spustení digitálneho jüanu urobí, je určitý druh kriminalizácie ostatných súkromných alternatív. Určitú časť týchto opatrení, ako zákaz ťažby či rôznych finančných transakcií s kryptomenami môžeme vidieť už teraz.

Druhá motivácia však nevyplýva úplne z kryptomien a centrálne banky vývojom svojich digitálnych mien sledujú aj vôľu dostať pod svoju kontrolu celú peňažnú zásobu. Doposiaľ majú totiž priamo pod kontrolou iba hotovosť, no aj s tou sa dajú robiť anonymné transakcie.

NEPREHLIADNI
EÚ sprísni regulácie kryptomien. Ich posielanie bude výrazne náročnejšie

Keď však bude mať centrálna banka cez digitálne peniaze pod kontrolou celú peňažnú zásobu, vie robiť opatrenia, ktoré boli predtým nepredstaviteľné, ako napríklad uvaliť záporný úrok na vklady bez strachu z toho, že ľudia „utečú“ do hotovosti. Nie je však samozrejme nutnosť, že sa takéto niečo udeje.

Znamená príchod digitálneho eura postupný koniec hotovosti a „anonymných” transakcií?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom