Vývoj kryptomien a sveta okolo nich nabral na obrátkach najmä počas minulého roka, kedy sme boli svedkami nie len vzniku mnohých nových projektov, ale aj veľkého posunu vo vývoji tých existujúcich.

Toto napredovanie sa spojilo so zapojením obrovského množstva inštitúcií a veľkých investorov, ktoré v konečnom dôsledku viedlo aj k zvýšeniu povedomia o kryptomenách u širokej verejnosti a „bull runu“, počas ktorého vystrelila cena všetkých veľkých kryptomien.

Kryptomeny však nie sú len uchovávateľom hodnoty alebo finančným inštrumentom, za ktorým vidí mnoho ľudí rýchly zisk. Jedným, ak nie najväčším z ich možných využití, je systém DeFi, alebo tzv. decentralizovaných financií, ktorého vznik môžeme datovať ešte pred vznikom platformy Ethereum a kryptomeny ether, ktorá prišla na trh v roku 2015.

Finančný systém dostupný pre každého

Decentralizované financie sú v jednoduchej definícii systémom, ktorý zastrešuje rôzne finančné aplikácie dostupné na verejnej a decentralizovanej blockchainovej sieti. Svoju podstatu čerpajú priamo z idei za kryptomenou bitcoin, ktorá umožňuje ľubovoľným subjektom uchovávať históriu transakcií a nie je kontrolovaná žiadnym centrálnym zdrojom.

DeFi sú tak dostupné pre každého bez rozdielu národnosti, príjmu či ďalších osobných údajov a pristupujú ku každej zapojenej osobe rovnako. V súčasnosti sa DeFi do značnej miery spolieha na technológiu blockchain a tzv. smart kontrakty postavené práve na platforme Ethereum, ktorým sa v článku budeme venovať.

Súčasný finančný systém nestíha, za pekným vonkajškom sa skrývajú zastarané technológie

Hlavnou ideou DeFi je zefektívniť a demokratizovať globálny centralizovaný finančný systém, na ktorý sme zvyknutí. Súčasný finančný systém si za posledné desaťročia prešiel navonok veľkými zmenami, no jeho problémom je, že je stále postavený na starých a neefektívnych základoch.

Aj po revolúcii, ktorú priniesli kreditné karty, bankomaty, počítače, internet a „algoritmizácia“ bankového systému, vďaka ktorej máme prístup k našim bankovým účtom, prevodom či nákupom akcií a v konečnom dôsledku aj kryptomien z pohodlia domova, bol súčasný finančný systém pre bežného človeka stále príliš komplikovaný.

To z časti zmenil príchod fintech spoločností a startupov ako Paypal či Revolut, ktoré uchopili technologický prístup k financiám a poskytli používateľom možnosť vykonávať transakcie na pohľad instantne a jednoducho bez potreby čakania niekoľko dní na prevody peňazí.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (úprava redakcie)

Za týmto vonkajškom sa však stále skrýva pomerne zastaraný finančný systém, ktorý centrálne banky istým smerom posúvajú k „modernejším“ zajtrajškom.

Príkladom môže byť zavedenie instantných SEPA (Single Euro Payments Area) transakcií v EÚ, ktoré od 1. februára 2022 umožnia aj Slovákom pripísať peniaze na účet akéhokoľvek adresáta na území SEPA už do 10 sekúnd, ale aj nástup digitálnych mien, ktoré istým spôsobom ohrozujú aj budúcnosť DeFi.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Digitálne euro vystrašilo Slovákov, no hotovosť nezabije. Po svete vzniknú „kryptomenové raje“

Smart kontrakty, alebo ako vyzerá transakcia bez banky

Smart kontrakty, alebo v doslovnom preklade inteligentné zmluvy, sú v súčasnosti jedným z hlavných stavebných blokov DeFi. Ide o nástroje, ktoré umožňujú subjektom automaticky vykonávať transakcie za vopred stanovených podmienok bez potreby tretej strany, alebo v tomto prípade banky či iného finančného subjektu.

Tieto „zmluvy“ sú uložené priamo v blockchainovej sieti a ich fungovanie sa dá vysvetliť na jednoduchom príklade automatu na nápoje, ktorý už v roku 1993 opísal známy kryptograf Nick Szabo.

Kupujúci v tomto prípade vloží do automatu 1 euro, ktoré predstavuje určitý, vopred zadefinovaný vstup, alebo cenu zvoleného nápoja. Automat vložené euro zaregistruje a kupujúcemu poskytne očakávaný výsledok, teda zvolený nápoj.

V prípade, že by kupujúci do automatu vložil sumu nižšiu než 1 euro, automat mu nápoj nevydá. Tento princíp funguje aj z opačnej strany – ak by kupujúci vložil do automatu viac než 1 euro, automat mu vydá nápoj spolu s rozdielom vloženej sumy a ceny nápoja bez potreby sprostredkovateľa, ktorý by na obchod dohliadal.

Smart kontrakty fungujú v súčasnosti prevažne na platforme Ethereum, ktoré bolo v svojich začiatkoch vytvorené práve na ich tvorbu. Prostredníctvom nich sa dá napríklad bez potreby tretej strany dohodnúť transakcia, kedy odosielateľ pošle prijímateľovi 10 etherov, ktorý ich prostredníctvom smart kontraktu získa okamžite, no ten ho zároveň zaručuje, aby do určitého dátumu nemohol kryptomeny rozdať.

Už v súčasnosti tak existuje obrovské množstvo funkčných aplikácií a projektov, ktoré so smart kontraktami pracujú.

Pôžičky a úroky bez tretej strany, v ktorých sú uložené miliardy

Jedným z nich je platforma MakerDAO, ktorá vznikla v roku 2015 a umožňuje používateľom vložiť kolaterál (zábezpeku) napríklad vo forme etheru a získať tak pôžičku v stablecoine DAI, ktorého hodnota je viazaná na americký dolár.

Tento token sa tak ďalej stáva obchodovateľným na burzách, pričom zároveň nie je centrelizovaný, teda spravovaný jednou firmou, ale vytvárajú ho práve zabezpečené pôžičky klientov, čo predstavuje v DeFi výhodu oproti populárnym stablecoinom ako Tether či USDC, ktoré sú spravované samostatnými firmami.

Okrem MakerDAO patria medzi známe projekty aj Compound a Aave, ktoré vo veľkom ponúkajú možnosť vypožičiavania a úročenia kryptomien.

Zobraziť celú galériu (3)
Aktuálne úrokové sadzby u vybraných kryptomien na platforme Compound / Zdroj: Screenshot / FonTech

Používateľ môže vložiť platformou podporované kryptomeny a získavať za nich úrok (fixný alebo variabilný), pričom zároveň si môže kryptomený za vopred stanovený úrok požičať.

V súčasnosti je podľa portálu DeFi Pulse najväčšou platformou Aave, kde je „zamknutých“ celkovo takmer 14 miliárd dolárov. Pre porovnanie, pred rokom bolo na platforme zamknutých len zhruba pol miliardy dolárov. Vo všetkých DeFi projektoch je aktuálne zamknutých cez 72 miliárd dolárov. 

Tieto platformy sú zároveň plne decentralizované a v strede obchodov tak nestojí žiadna tretia strana, ktorá by vytvárala vysoké transakčné poplatky alebo spomalovala transakciu. Všetky platby sú vykonávané instantne, podľa rýchlosti siete danej kryptomeny.

Prečítaj si tiež
VEĽKÝ PREHĽAD: Ako si založiť vlastnú kryptopeňaženku a ktorá je najbezpečnejšia?

Transparentnosť na prvom mieste

Veľkou výhodou decentralizovaných financií oproti tým „tradičným“, teda centralizovaným, je aj transparentnosť. Nie len že sú všetky transakcie viditeľné na blockchaine a prístup k nim má tak naozaj ktokoľvek, ale voľne dostupné sú tým pádom aj objemy obchodov, neuhradené pôžičky či dlhy, pričom tieto hodnoty zároveň nemôžu byť zmanipulované.

Úrokové sadzby oproti tradičnému systému centralizovaných financií neurčuje skupina bankárov „za zatvorenými dverami“, ale sú dané algoritmicky. To znamená, že pokiaľ sa zvýši dopyt po pôžičkách a požičiavaní kryptomien, stúpnu aj úrokové sadzby a naopak. 

Transparentnosť v DeFi však nie je viditeľná len pri pôžičkách, ale napríklad aj u platforiem pre obchodovanie. Pripomeňme napríklad pomerne nedávnu kauzu na amerických akciových trhoch okolo akcií spoločnosti GameStop, ktoré boli ešte začiatkom roka významne shortované (vsádzať na prepad hodnoty akcií v budúcnosti, pozn. redakcie) hedžovými fondmi.

To si však všimla skupina retailových investorov na Reddite, ktorá akcie začala nakupovať s vidinou následného nútených nákupov akcií hedžovými fondmi, ktoré tlačili cenu hore. Netrvalo dlho a do situácie zasiahli regulátori, pričom viacero brokerov vrátane známej firmy Robinhood pozastavilo možnosť nakupovať akcie tejto spoločnosti, čo si vyslúžilo obrovskú kritiku širokej verejnosti.

Takýto kontroverzný krok, hoc za ním nemusel byť v konečnom dôsledku zlý úmysel, by na decentralizovanej burze ako napríklad UniSwap nebol možný, pretože neexistuje autorita so schopnosťou zakázať alebo zmeniť podmienky obchodovania na tejto platforme.

Odvrátená strana a riziká, na ktoré treba dať pozor

Ani v DeFi však nie je všetko ružové a na systém decentralizovaných financií je treba aj v roku 2021 pozerať so štipkou skeptizmu a pripomenúť si niekoľko rizík, ktoré sú s ním spojené.

Prvým, a tým azda najdôležitejším z nich sú chyby a zraniteľnosti v smart kontraktoch, ktoré sa stále vyskytujú aj na tých overených platformách a môžu mať vplyv na ich fungovanie. Aj preto existujú pri pôžičkách či úročení kryptomien možnosti pripoistenia vloženého vkladu, ktoré toto riziko znižujú.

Okrem toho je doležité overovať, ako decentralizovaný daný projekt v skutočnosti je a či nie je možné, že sa tvorcovia jedného dňa rozhodnú vybrať peniaze a zmiznúť, čo je bohužiaľ príbeh mnohých DeFi projektov. Medzi „čerstvé“ podvody môžeme zaradiť napríklad projekt WhaleFarm, ktorého tvorcovia len koncom júna rozpredali všetky svoje tokeny a zmizli s viac než dvoma miliónmi dolárov.

Rizikom pri efektivite platieb sú tiež situácie preťaženia siete alebo vysokých transakčných poplatkov, ktoré v prvej polovici roka trápili aj Ethereum.

Do prostredia môžu vstúpiť aj regulátori

Okrem toho treba myslieť aj na regulátorov a centrálne banky, ktoré bezpochyby nenechajú DeFi „ovládnuť“ svetové financie. Od regulácii samotných DeFi platforiem, ktoré budú musieť pre pôžičky čoskoro možno vyžadovať komplexné overenie identity, sa môžu v budúcnosti pustiť aj do vlastných „centralizovaných DeFi projektov“.

Decentralizované financie patria medzi najmladšie a najzaujímavejšie sféry využitia kryptomien a priestor, v ktorom existujú, je stále pomerne nerozvinutý a malý. Je tak veľmi pravdepodobné, že sa v najbližších rokoch dočkáme nových a väčších zmien v tomto odvetví, ktoré budú definovať aj jeho smerovanie v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú