Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek, ktoré odštartovalo hneď v prvý deň tohto roka, zbiera prvé úspechy.  Cieľom zálohového systému je podľa Správcu zálohového systému vyzbierať 90 % nápojových obalov, aby sa mohli recyklovať a použiť pri výrobe nových obalov. Vzhľadom na vážnosť situácie so životným prostredím, množstvom plastu a odpadu ponevierajúceho sa po našej planéte, ide o nevyhnutný a vítaný krok.

Hoci zálohovanie plastových fliaš a plechoviek k nám neprišlo „zo dňa na deň“, za týmto projektom stálo enormné množstvo úsilia, koordinácie a snahy urobiť Slovensko krajším a šetrnejším k prírode. O tom, aké boli najväčšie výzvy tohto projektu, čo všetko nás čaká a ako je na tom zálohovanie v skutočnosti sme sa rozprávali s Romanom Postlom, Managing Director spoločnosti TOMRA Collection Slovakia, ktorá dodáva zálohomaty.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Čo všetko bolo potrebné urobiť pred spustením zálohovania
  • Ako je na tom aktuálne zálohovanie plastových fliaš a plechoviek
  • Aké sú ciele zálohovania
  • Ako sa pracuje na odstraňovaní chýb pri zálohovaní
  • Či polovodičová kríza ovplyvnila spustenie zálohovania

Aké boli najväčšie výzvy tohto projektu?

Jednou z najväčších výziev, aj vzhľadom na to, že sme mali na prípravu iba 12 mesiacov, bolo zabezpečenie, aby boli obchodníci s nami na jednej vlne, aby sme vedeli, čo všetko potrebujú, čo všetko ešte treba zabezpečiť a pod.

Niekto si možno povie, že ide iba o technológie, ale ide o oveľa viac. Ide o celkové ovplyvnenie chodu supermarketov a zabezpečenie toho, aby všetko od označovania obalov na pultoch, cez predaj až po samotné zálohovanie prebehlo bez najmenších problémov.

Ďalej je tu manipulácia so zozbieranými fľašami, ich transport, komunikácia a zosúladenie cieľov so Správcom zálohového systému. Nejde len o „nejaký zber“, ide o financie spotrebiteľov, ktorí musia dostať záloh späť, takže tu nebol priestor na žiadne chyby.

Vedeli by ste nám povedať nejaké zaujímavé čísla k zálohovaniu?

Na trh sa každý rok dostane okolo 1,3 miliarda PET fliaš a plechoviek od nápojov, pričom do roku 2025 by sme chceli vyzbierať najmenej 90 % nápojových obalov. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek začalo 1. januára 2022 a aktuálne (k 16.3.2022) sme vyzbierali viac ako 20 miliónov nápojových obalov.

Aké najčastejšie chyby robia Slováci pri zálohovaní a ako sa im vyhnúť?

Keď zálohovanie začalo, na pultoch mali spotrebitelia možnosť nájsť dve rozdielne fľaše s rovnakým produktom. Zálohovaná však bola len jedna z nich, čo zmiatlo mnoho ľudí. Jednoznačne najviac sa spotrebitelia museli učiť, ktorá z týchto fliaš je zálohovaná. Toto prechodné obdobie, kedy sú na trhu staré (nezálohované) a nové (zálohované) obaly potrvá do 30. júna 2022.

V súčasnosti realizujeme aj veľmi intenzívny monitoring našich zálohomatov, kde sledujeme pomer prijatých a zamietnutých fliaš a musím skonštatovať, že pozorujeme dramatické zlepšenie každý deň.

Taktiež mám pocit, že zákazníci sa rýchlo naučili neničiť, nepoškodzovať a nestláčať zálohované fľaše/plechovky a štítky na nich. Nejde o chyby, ale skôr o proces učenia, ktorým si musíme prejsť. Je preto nesmierne dôležité, aby aj jednotlivé obchody a asociácie komunikovali so spotrebiteľmi a uistili sa, že vedia, ktoré obaly možno zálohovať.

Spolupracujete úzko s vládou a Správcom zálohového systému na odstraňovaní rôznych nedostatkov?

Pravidelne komunikujeme so Správcom zálohového systému, taktiež sa snažíme pravidelne sledovať dáta zo zálohomatov, ktoré môžu poukázať na rôzne nedostatky. Správca s nami samozrejme taktiež komunikuje a spoločne vylepšujeme všetko, čo je potrebné. Intenzívna komunikácia je aj medzi nami a obchodníkmi, aby bolo používanie a obsluha zálohomatov jednoduché a efektívne.

Čo ľudia zálohujú častejšie, PET fľaše alebo plechovky?

Je to zhruba 60:40 v prospech PET fliaš, treba si však uvedomiť, že v tomto pomere sa dostávajú aj PET fľaše a plechovky na trh a do regálov, takže návratnosť je v takom pomere, v akom sú produkty na trhu. Až 60 % plechoviek pochádza z piva a zaujímavosťou tiež je, že ľudia najviac zálohujú v sobotu. 

Aké sú okrem výšky zálohu ďalšie spôsoby na motivovanie Slovákov k zálohovaniu?

Už teraz vidíme, že niektorých motivovali výška zálohu, iných zasa informačná a edukačná kampaň, ktorá bola na Slovensku realizovaná. Najväčšia motivácia k zálohovaniu je samotné uvedomenie si toho, ako zálohovanie prospieva k zlepšeniu životného prostredia. Tu totiž nejde len o „zbieranie“ fliaš a plechoviek, ale o celkový prínos pre našu spoločnosť a prostredie, v ktorom žijeme.

Tiež však musím skonštatovať, že bez finančnej motivácie by zálohovanie zrejme nemalo taký efekt, aký aktuálne má.

Na Slovensku zatiaľ vzniká mnoho nedorozumení ohľadom zálohovania, plánujete so svojimi partnermi nejaké kroky na ich odstránenie?

Aktuálne náš tím neustále monitoruje viac ako 1000 zariadení, pričom sledujeme nielen to, či daný zálohomat funguje, ale aj to, ako často došlo k zamietnutiu zálohovania. Na základe toho potom upozorňujeme našich partnerov – obchodníkov, aby predmetný zálohomat skontrolovali, prípadne jasnejšie informovali svojich zákazníkov – je totiž možné, že presne nerozumejú tomu, čo môžu zálohovať.

K tejto problematike pristupujeme proaktívne a neustále sme v kontakte s našimi partnermi, pretože nielen koncoví spotrebitelia, ktorí majú rozhodujúcu rolu pri tomto projekte, ale aj maloobchodní predajcovia a celý logistický sektor musí byť správne motivovaný.

Našim cieľom je odkomunikovať všetky nezrovnalosti s našimi partnermi, a tým uviesť a stabilizovať nový zálohový systém na slovenskom trhu. Keďže som silný optimista, dovolím si tvrdiť, že ciele Správcu zálohového systému, podľa ktorého by sme do konca roka mali zálohovať až 60 % PET fliaš a plechoviek, sú dosiahnuteľné.

Treba si tiež uvedomiť, že čím dlhšie sa zálohový systém bude používať, tým viac bude zaužívaný a tým menej bude chýb a nezrovnalostí. Aj keď sme aktuálne (k 16.3.2022) zozbierali už viac ako 20 miliónov obalov, je to pomerne malé množstvo oproti tomu, čo nás čaká v budúcnosti.

Aj preto je nesmierne dôležité neustále monitorovať všetky naše zálohomaty a ak sa objaví akýkoľvek problém, je potrebné ho okamžite analyzovať a ďalej odkomunikovať našim partnerom a Správcovi zálohového systému, aby sme v budúcnosti týmto problémom predišli.

Je komunikácia medzi vami, Správcom a vládou bezproblémová, alebo sú nejaké problémy?

My nekomunikujeme s vládou, ale s našimi partnermi a Správcom zálohové systému. Správcovi, čo je nezisková organizácia, ktorá koordinuje fungovanie zálohovania z poverenia Ministerstva životného prostredia SR, odosielame tiež všetky zozbierané údaje, vždy sa preto uisťujeme, či všetky naše zariadenia fungujú, či zaznamenávajú to, čo majú a pod.

Čo sa týka komunikácie, tá funguje bez najmenších problémov a nemôžem povedať, že by niečo nefungovalo. Samozrejme všetko je nové a musíme sa všetci učiť, ale Správca zálohového systému na Slovensku je extrémne orientovaný na riešenie problémov, takže komunikáciu musím len pochváliť.

Registrujete aktuálne nejaké problémy so zálohomatmi TOMRA?

Zariadenia boli vopred dobre pripravené a optimalizované, takže všetko zatiaľ funguje ako má. Náš tím monitoruje viac ako 1000 zariadení a aj v prípade, že sa vyskytnú malé nedostatky, ihneď a proaktívne pracujeme na ich odstraňovaní.

V súvislosti so stále prebiehajúcou polovodičovou krízou, zaznamenali ste nejaké problémy s dodacími lehotami vašich zariadení, prípadne ovplyvnilo to nejako vašich partnerov?

Naši zákazníci rozhodne nezaznamenali žiadne problémy s dodacími lehotami. Samozrejme, táto problematika je trochu hlbšia a komplexnejšia. Redizajnujeme dodávateľské reťazce TOMRA na čipy a softvér, otvárame samostatné kanály na výrobu materiálov, využívame rôzne kreatívne metódy, vďaka čomu mala naša spoločnosť naozaj úspešný rok a dočkala sa aj veľkého úspechu v podobe spolupodieľania sa na spustení zálohovania na Slovensku. Sme hrdí na celý náš tím a vďační naším zákazníkom za ich prejavenú dôveru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú