Robot Sofia od spoločnosti Hanson Robotics získal štátne občiansko v Saudskej Arábii. Ide tak o vôbec prvý známy prípad, kedy stroj dostal podobné privilégium v niektorej zo svetových krajín. Na krok Saudskej Arábie a na komentáre, ktoré pri udeľovaní štátnej príslušnosti odzneli, reagoval aj Elon Musk a obhajcovia ľudských práv.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Udelenie občianstva prebehlo počas medzinárodnej konferencie Future Investment Initiative v Rijáde, ktorej sa zúčastnili stovky zahraničných delegátov. Sofia bola spestrením programu, keď sa počas podujatia nakrátko všetkým návštevníkom prihovárala v angličtine. Jej vystúpenie moderoval odborník Andrew Ross Sorkin, ktorý Sofii zároveň oznámil udelenie občianstva od predstaviteľov Saudskej Arábie.

„Som veľmi hrdá a poctená týmto jedinečným vyznamenaním. Je historické byť prvým robotom na svete, ktorému bolo udelené občianstvo,“ povedala Sofia divákom na konferencii.  

robot Sofia
Zobraziť celú galériu (1)
Hanson Robotics / SophiaBot.com

Dvojica ešte pred udelením občianstva viedla krátky rozhovor, počas ktorého prišla na rad aj téma hrozby, ktorú môže znamenať umelá inteligencia pre ľudstvo. Sofia však mala pre všetkých pripravený jasný odkaz.

„Čítali ste príliš veľa Elona Musku a sledovali príliš veľa hollywoodskych filmov. Nebojte sa, ak budete na mňa dobrý, budem ja dobrá k vám. Považujte ma za inteligentný vstupno-výstupný systém,“ povedala Sofia moderátorovi počas medzinárodnej konferencie. 

Sofia zároveň vyhlásila, že chce vďaka umelej inteligencii pomôcť ľudstvu spraviť zo sveta lepšie miesto na život.

Krok vyvolal mnohé reakcie

Na túto záležitosť reagoval aj Elon Musk, ktorý je známy častým upozorňovaním na neuvážený vývoj umelej inteligencie. Musk na Twitteri zanechal poznámku, v ktorej sa ironicky pýta na možné dôsledky v prípade, ak by vstupnými dátami pre umelú inteligenciu boli napríklad filmy zo známej série Krstný otec. Celá záležitosť vyvolala na internete reakcie aj ohľadom ľudských práv.

V súvislosti so Saudskou Arábiou sa totiž často spomína obmedzovanie žien. Niektorí používatelia na Twitteri tak opäť ironicky poukázali na to, že Sofia nemala počas konferencie pokrývku hlavy a odev abaya, ktorý je vyžadovaný od žien v Saudskej Arábii. Udelenie občianstva v tejto krajine tak vyvolalo vlnu reakcií. Isté však je, že na svete je prvý občan – robot. Celé vystúpenie Sofii na konferencii v Rijáde si môžeš pozrieť v priloženom videu.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
3%
Páči sa mi to
34%
Chcem to
6%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
19%
Neznášam to
31%
O autorovi
Pavol Lupták
Som študentom vysokej školy so zameraním na IT a aj vďaka tomu je môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. Rád čítam, športujem a píšem. E-mail: [email protected]
 • Diego

  V Saudskej Arábii? Kde ani ľudia nedostávajú občianstvo? WTF?

  • Grandtour

   Čomu nerozumieš? Jednoducho povolia ženám všetko to čo smú muži,len to musia byť robotky. Takže väčšinu zákonov v SA môžu zrušit a prejst rovno k ukážkovej demokratickej modernej krajine. Len za popravami a tym všetkým čo tam museli ženy trpiet im bude asi trochu ľúto.

   • Diego

    Čo to má so ženami? Ja som narážal na to, že keď žiješ 40 rokov v SA tak sa nemôžeš stať občanom. Ale robot môže.

    • Grandtour

     Chceš čítať romány a nepoznáš abecedu. Riešiš nepodstatné. Na to aby si porozumel o čo tam ide treba vela úsilia a nepomôže ti ani nacelý svet nadávať…nič v zlom.

 • Chocholousek

  „Považujte ma za moderný vstupno-výstupný systém“? Tak to by som ten systém chcel vyskúšať v praxi, len či by som si pri tom neporanil vtáka…