Rivian je považovaný za jedného z najväčších konkurentov Tesly aj napriek tomu, že táto mladá americká automobilka je v podstate iba na začiatku svojho života a produkcie. Do ich radov ale investovali veľkí hráči, ako napríklad Jeff Bezos a Amazon, ktorý už dokonca začal využívať ich dodávky na doručovanie balíkov, informoval portál InsideEVs.

Tulsa v Oklahome je tak tretím mestom, kde jazdí elektrická dodávka Rivian s logom spoločnosti Amazon. Úplne prvá elektrická dodávka začala jazdiť ešte vo februári po Los Angeles a v polovici marca začal Amazon doručovať balíky prostredníctvom elektrickej dodávky Rivian aj v San Franciscu.

Our new electric delivery vehicles are rolling into San Francisco – the second of 16 cities where our new vans are hitting the roads this. #ClimatePledge https://amzn.to/3bYgKE2

Posted by Amazon.com on Monday, March 22, 2021

Prvé dve mestá v Kalifornii majú podľa spoločnosti Amazon pre elektrickú dodávku ideálne podnebné aj terénne podmienky. Oklahoma sa podnebím od Kalifornie značne líši, no spoločnosť Amazon chce zrejme vyskúšať, ako bude fungovať elektrické vozidlo pri dennom doručovaní balíkov aj v premenlivejších, no najmä chladnejších podmienkach.

Amazon

Ďalšie mestá budú nasledovať

Ako informoval portál The Verge ešte začiatkom mesiaca, do konca tohto roka chce Amazon v spolupráci s Rivian priniesť elektrickú dodávku na doručovanie balíkov celkovo do 16 miest po celej Amerike. Do roku 2022 je plánom mať na cestách až 10 000 takýchto dodávok. Amazon sa teda zatiaľ pre mladú elektro-automobilku javí ako naozaj kľúčový a veľmi dôležitý investor.

NEPREHLIADNI
Konečne poznáme ceny: Najväčší konkurent Tesly ukázal výbavu všetkých verzií svojho TOP elektromobilu

Vo februári 2019 do spoločnosti Rivian investoval 700 miliónov dolárov (približne 582 miliónov eur). Masívnej investície sa Rivian dočkal aj od veľkej automobilky Ford, ktorá poskytla 500 miliónov dolárov (416 miliónov eur) v apríli 2019.

Elektrické SUV nabité funkciami

Rivian nedávno konečne odhalil cenovky SUV modelu Rivian R1S. Luxusný elektrický kolos, náramne pripomínajúci legendárny Land Rover Defender, bude štartovať na čiastke 70 000 dolárov, čiže okolo 59 000 €.

Rivian R1S príde na trh celkovo v troch rôznych edíciách, ktoré však neprídu naraz. Súčasťou všetkých verzií bude v základe rovnaký pohon a batéria s dojazdom 480 km, avšak podľa štandardu EPA. Taktiež budú k dispozícii v konfigurácii s 5 alebo 7 sedadlami a súčasťou každej verzie je v základe aj pokročilý asistent riadenia Rivian Driver+.

Rivian

Začneme s predstavením základného modelu s označením „Explore“, ktorého cena bude štartovať na spomínaných 59 000 €. Tento model ponúka „obyčajný“ zvukový systém, interiér v matnej čiernej farbe, volant potiahnutý vegánskou kožou či vyhrievané sedadlá. Dostupný bude od januára 2022.

Čo sa týka základných špecifikácií všetkých modelov, k dispozícii budú celkovo tri možnosti batérie a pohonu, pôjde o 105 kWh, 135 kWh a 180 kWh batériu. Spočiatku však bude zrejme dostupná iba konfigurácia so 135 kWh batériou. Pohon všetkých štyroch kolies dopomôže k zrýchleniu z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy. Ťažná sila tohto kolosu by pritom mala dosahovať takmer 3,5 tony.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom