Ako sme už písali v našom predošlom článku, americký startup Rivian, ktorý sa venuje vývoju a výrobe elektrických vozidiel, získal nové investície v hodnote viac ako 2,5 miliárd dolárov. Napriek tomu, že Rivian dodnes nezahájil sériovú výrobu, má pod sebou zrejme najväčší finančný vankúš v histórii startupov, informuje portál The Verge.

História na úvod

Startup Rivian najlepšie vystihuje porekadlo „tichá voda brehy myje“. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o nový projekt, opak je pravdou. Automobilka vznikla už v roku 2009, kedy ju založil mladý, vtedy 26-ročný absolvent Massachusettského technologického inštitútu (MIT) Robert Scaringe. Jeho pôvodným cieľom bolo vyvinúť športový automobil s nízkou spotrebou, no neskôr zmenil názor a preorientoval firmu smerom k elektromobilite.

Rivian

Od jej vzniku sa však o automobilke takmer vôbec nehovorilo. Až v roku 2016 sa objavili informácie o tom, že Rivian, maličká firma so stovkou zamestnancov, plánuje kúpiť továreň, ktorej predošlým vlastníkom bolo Mitsubishi.

Začiatkom nasledujúceho roka firma tento areál za 16 miliónov dolárov naozaj odkúpila. 24-hektárový pozemok v meste Normal v štáte Illinois sa stal centrom aktivít Rivianu v USA, o čom vtedy písal Electrek.

„Na rozbehnutie automobilky je potrebné mať veľké finančné zásoby, veľký tím ľudí a to všetko niečo stojí,“ povedal Robert „RJ“ Scaringe v rozhovore pre portál Autocar„Potrebujete mať stovky podporovateľov, potom produkt, ktorý zákazníkov zaujme a nakoniec čas. Aj keby ste mali všetky potrebné veci hneď na začiatku, aj tak by ste potrebovali 4-5 rokov na rozbehnutie. Je to výzva. My sme na začiatku nemali nič,“ vysvetľuje CEO spoločnosti, ktorá minulý rok oslávila 10. výročie založenia.

Rivian po svojom presťahovaní do Illinois okrem päťročných daňových prázdnin získal podmienečne niekoľko desiatok miliónov od vlády. Vďaka týmto prostriedkom mohli zamestnanci bez väčších problémov pokojne pracovať na svojich prototypoch. Na konci roku 2017 Rivian informoval verejnosť o svojich prvých dvoch produktoch – ide o päťmiestny elektrický pick-up a sedemmiestne elektrické SUV, ktoré dnes poznáme ako R1T, respektíve R1S.

Investície veľkých firiem

Firma sa aj bez reálnych výsledkov svojej práce rozvíjala pomerne sľubne, čím si rýchlo získala priaznivcov vo svete veľkých hráčov. Dôkazom toho bol rok 2018, kedy Rivian Automotive získal dostatok prostriedkov. Firma strojnásobila počet zamestnancov a na jeseň 2018 predstavila svoje prototypy. Na začiatku roka 2019 vo firme v štyroch pobočkách až 750 ľudí.

Rivian R1S / Zdroj: Rivian

Nezvratným dôkazom toho, že Rivian Automotive je seriózna a dôveryhodná firma, bola 700 miliónová investícia Amazonu. „Vízia budúcnosti elektrickej dopravy od tejto automobilky nás veľmi oslovila,“ povedal k investícii Jeff Wilke z Amazonu. „R. J. vybudoval ohromujúcu spoločnosť s veľkým produktovým portfóliom a kvalitnými technológiami,“ dodal. Gigantická firma Jeffa Bezosa totiž deklarovala, že do roku 2030 chce byť na 100 % uhlíkovo neutrálna.

Po februárovej investícii Amazonu na seba investície ďalších firiem nenechali dlho čakať. V apríli do Rivian Automotive investoval pol miliardy dolárov Ford a v septembri 350 miliónov spoločnosť Cox Automotive. Koncom septembra minulého roka si Amazon objednal 100-tisíc dodávok na elektrický pohon. Dnes má spoločnosť viac ako 2300 zamestnancov a stále rastie – dokonca môže ohroziť konkurenčné automobilky, ktorými sú Nikola Motor a Tesla.

ScreenShot/Volter Media/YouTube

Prečo sa o tejto automobilke doteraz takmer nič nevedelo?

Jedinečný prístup k marketingu a k budovaniu vlastnej značky sa v tomto prípade určite oplatil. Nikdy neunikli žiadne šokujúce informácie či rendery. Všetky špecifikácie a ostatné podrobnosti boli vždy oficiálne predstavené vedením spoločnosti. „My sme sa sami rozhodli pracovať pekne potichu,“ hovorí ďalej Scaringe pre Autocar.

„Vďaka tomuto prístupu sme boli schopní vyzbierať toľko peňazí – bola to ťažšia, ale správna cesta, pretože dala investorom istotu, že to skutočne myslíme vážne.“ Do dnešného dňa predstavujú všetky finančné prostriedky novej automobilky približne 6 miliárd dolárov.

Automobilke verí nielen Amazon, Ford či BlackRock, ale po novom aj spoločnosti ako Soros Fund Management či Baron Capital Group.

Rivian

Čo prinesie budúcnosť?

Spoločnosť Rivian Automotive určite má čím zaujať. Jeho R1T bude súperiť s Teslou Cybertruck a s elektrickou verziou známeho Fordu F-150 nielen o zákazníkov, ale možno aj o prvý elektrický pick-up na svete. Cieľom Scaringovej spoločnosti pri vytváraní pick-upu však neboli len preteky o prvé miesto.

Podľa jeho slov má byť R1T partnerom pre dobrodružstvo a cestovanie, s čím súvisí plán postaviť sieť vlastných rýchlonabíjačiek Rivian Adventure Network v blízkosti národných parkov a iných zaujímavých miest, kam budú môcť budúci majitelia vyraziť.

Sériová výroba elektrického pick-upu Rivian R1T mala začať už počas tohto roka a uvedenie na trh v roku 2021, no pandémia koronavírusu všetko spomalila, a tak presné termíny nie sú známe zrejme ani samotným výrobcom. V podvozku majú byť okrem batérií aj 4 elektromotory, ktoré sa o postarajú o výkon v závislosti od konfigurácie medzi 300 až 562 kW.

Prázdne vozidlo má mať váhu 2 670 kg a nosnosť 800 kg. Čo sa týka dojazdu, v najslabšej konfigurácii prejde na jedno nabitie viac ako 370 km a v najsilnejšej okolo 640 km. Sedemmiestne elektrické SUV Rivian R1S by malo ísť do výroby pár mesiacov po spomínanom pick-upe. Kým batérie budú v obidvoch vozidlách rovnaké, dojazd je pri SUV o niekoľko kilometrov vyšší.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú