Títo dvaja softvéroví giganti si do lezú „do kapusty“ už pekných pár rokov. Odhaľovaním bezpečnostných nedostatkov v softvéri konkurencie chcú obe spoločnosti dosiahnuť rýchlejšiu nápravu chýb, ale toho druhého tiež trocha znemožniť. Google odhalil problémy v softvéri Microsoftu už niekoľkokrát a teraz sa svojmu protivníkovi chystá opäť „zavariť“.

Google kládol Microsoftu podmienky ohľadom opráv bezpečnostných chýb už aj v minulosti. Teraz sa situácia opäť opakuje a spoločnosť z Redmontu už svoj termín premeškala. Chyba sa mala nachádzať v prehliadači Microsoft Edge, pričom na ňu Google upozornil kompetentných pracovníkov Microsoftu ešte v novembri minulého roka.

Google provokuje Microsoft

Od tej doby začala plynúť 90-dňová lehota, počas ktorej mala spoločnosť vydať záplatu a chybu „strednej závažnosti“ napraviť. „Dobrosrdečný“ Google poskytol Microsoftu ešte 2 týždne naviac aj na to, aby napravil problém v jeho februárovej bezpečnostnej aktualizácii. Zdá sa však, že chyba je závažnejšieho charakteru, a tak jej náprava potrvá o čosi dlhšie ako si Google predstavoval. Microsoft zatiaľ teda nestanovil presný dátum, kedy vydá opravný update. Ďalšie zverejnenie bezpečnostného problému s prehliadačom Microsoft Edge tak spoločnosť rozhodne nepoteší.

Rovnako ako Google, aj tento gigant z Redmontu v minulosti upozorňoval na problémy s produktami jeho konkurenta. Bezpečnostnú dieru v prehliadači Chrome však Microsoft spoločnosti oznámil  práve včas, a tak tá mala dosť času na jej opravu. Zdá sa však, že Google na problémy skutočne rád upozorňuje. Pred dvoma rokmi to bol práve on, kto dal na známosť systémovú chybu Windowsu 10, a to už po 10 dňoch od ohlásenia problému Microsoftu. Google ale zvykne z času na čas urobiť aj výnimku, a teda dobu na nápravu predĺži, no takýto nátlak rozhodne nie je jeho konkurencii po vôli.

Deadline pre „Meltdown“ a „Spectre“ je pár mesiacov

Doteraz najväčšími problémami, ktoré spoločnosť odhalila, sú už pár mesiacov známe pod názvami „Meltdown“ a „Spectre“. Tieto dosiaľ najzávažnejšie bezpečnostné chyby totiž zasahujú všetky procesory od Intelu, AMD a zariadenia so systémom Android, iOS, macOS, Windows, ale aj Linux. Google však udelil na opravu tejto bezpečnostnej „bomby“ 6 mesiacov, počas ktorých musia kompetentní urobiť všetko preto, aby problémy odstránili.

Nenechaj si ujsť
Teoretické ohrozenie končí, čelíme realite. Hackeri už skúšajú útoky Meltdown a Spectre

Mnohí sa však už tento problém snažia napraviť a „Meltdown“ spolu s chybou „Spectre“ chcú čo najskôr odstrániť. Odhliadnuc od ich závažnosti, prichádza na rad otázka, či je takáto politika Googlu tým správnym spôsobom ako sa dostať do pozornosti verejnosti. Je totiž dobre známe, že ani jeho Android nie je práve tým najbezpečnejším systémom. Miesto rýpania a zverejňovania chýb konkurencie by sa tak spoločnosť mohla sústrediť aj na iné problémy, ktoré je potrebné riešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom