V slovenských mestách pôsobí mnoho taxislužieb, ku ktorým sa v posledných rokoch pridali viaceré iné digitálne platformy. Na trh v tejto oblasti dopravy však prichádza nová aplikácia thouc, ktorá chce zmeniť spôsob, akým doteraz taxislužby fungovali.

Taxislužby sa stali pre mnohých ľudí obľúbeným spôsobom dopravy vo všetkých väčších mestách, kde ponúkajú pohodlnú a rýchlu prepravu z bodu A do bodu B. V rámci celej EÚ totiž podľa analýzy SBAgency až približne 40 % domácností a 50 % dôchodcov nevlastní  auto, a tak sa spoliehajú prevažne na taxislužby a nové digitálne platformy pre zdieľané jazdy, ktoré sa rozšírili do mnohých miest.

Situácia na trhu však nie je ideálna. Dvaja Slováci sa preto rozhodli priniesť riešenie, ktoré nemá obdoby v našej krajine a ani inde vo svete. Bližšie detaily o plánoch tvorcov aplikácie thouc nájdeš v rozhovore kolegov z portálu Startitup.

Mnohé iné digitálne platformy taxíkov ponúkajú svojim zákazníkom mobilnú aplikáciu, ktorá výrazne zjednodušuje využívanie služieb. Podobným smerom sa vydáva aj thouc, ktorý však nejde priamo konkurovať spomínaným „digitálnym taxi službám“, miesto toho prináša aj na náš trh väčšiu slobodu vodičom taxislužieb a samotným zákazníkom.

Aké sú najväčšie výhody služby?

Celý princíp služby a aj samotnej aplikácie je postavený na dohode medzi vodičom a klientom, ktorý si jazdu objedná. Zákazník má na výber hneď viacero druhov dopravy a nemusí sa obmedzovať len na osobné autá. Už na začiatok treba poznamenať, že na používanie aplikácie nie je nutná registrácia. Registrácia je samozrejme možná a je na dobrovoľnej báze, pričom takýto používateľ získa výhody.

Aplikácia pritom vyhľadáva všetky dostupné vozidlá taxislužieb v okolí a používateľ si môže zvoliť druh jazdy podľa svojich potrieb. Okrem klasických osobných áut je tu na výber aj možnosť pre spolujazdu, kedy sa môžeš zviesť s ďalšími ľuďmi a zložiť sa na dohodnutú cenu.

Vyber si vozidlo, aké sa ti práve hodí

Pre tých vyberavých sú k dispozícii aj jazdy limuzínou, ktoré zahŕňajú odvoz vozidlami BMW, Audi, Mercedes-Benz, Lexus a Tesla. Aplikácia thouc pritom myslí aj na ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov a ponúka im jazdy elektromobilom alebo ďalšími vozidlami s alternatívnym pohonom.

Pre prepravu väčšieho počtu ľudí alebo batožiny s veľkými rozmermi sú potom na výber aj vany a dodávky. Ponuka vozidiel však záleží od konkrétnej lokality a nie všetky možnosti musia byť v tvojom meste alebo okolí dostupné. Dopravu dodávkou sme totiž našli dostupnú iba v susednom Česku.

Už teraz však môžeme predpokladať, že vozidiel a vodičov v tejto aplikácii bude postupom času pribúdať. Koniec koncov, thouc nemá v pláne pôsobiť len na Slovensku a okolitých krajinách, chce sa rozšíriť do celého sveta.

V aplikácii si vie používateľ vybrať okrem vhodného spôsobu prepravy aj samotnú cenu. Áno, čítaš správne. Služba funguje na základe dohody, pričom sú stanovené odporúčané ceny za nástup a 1 km jazdy, no vo výsledku ovplyvňuje finálnu ponuku zákazník a vodič už pri objednávke jazdy. Ako to teda funguje?

Objednaj si jazdu odkiaľkoľvek. P.S: Cena dohodou

Samotná aplikácia thouc ťa hneď po prihlásení privíta mapou a dostupnými vozidlami v okolí, pričom tvoju polohu zaznamená prostredníctvom GPS. Po potvrdení lokality, kde ťa má vodič vyzdvihnúť, stačí vybrať, aký spôsob jazdy preferuješ, teda vybrať si niektorý z vyššie spomínaných typov vozidiel. V ďalšom kroku ťa čaká zadávanie cieľa, kde môžeš pridať aj medzizastávku.

Najzaujímavejšia časť objednávky však ešte len nasleduje. V poslednom kroku si totiž sám zákazník volí maximálnu výšku ceny, ktorú je ochotný za jazdu zaplatiť. Vodič má ale právo objednávku odmietnuť, a teda sa nespoliehaj na to, že ťa odvezie len za pár drobných.

Okrem úpravy a dohodnutia ceny je pred potvrdením objednávky možné pridať aj ďalšie požiadavky, v ktorých si cestujúci zvolia prípadný prevoz nadrozmerného nákladu, lyží, zvierat či invalidného vozíka alebo vyžadujú vo vozidle autosedačku.

Vo finále už stačí len zvoliť počet osôb, spôsob platby (možnosť aj platby kartou), objednávku potvrdiť a počkať na vyzdvihnutie vodičom taxislužby. Ak ale jazda nebude príjemná a vodič či zákazník budú mať navzájom výhrady, stačí dať po vystúpení palec dole a aplikácia ich viac nespojí. Aké jednoduché. Samozrejme, za príjemnú jazdu môžeš vodiča oceniť aj „palcom nahor“.

Aplikácia thouc ponúka ako „čerešničku na torte“ aj možnosť upraviť v nastaveniach vzhľad mapy a využiť dnes tak obľúbený tmavý režim. Používateľ si navyše môže taktiež pridať do aplikácie obľúbené miesta s adresou bydliska, práce či obľúbeného fitness centra, reštaurácie, prípadne svojho partnera/partnerky. Pri ďalšej objednávke tak nebude musieť vyhľadávať konkrétne adresy a len si vyberie zo svojich obľúbených miest.

Vzniká na Slovensku budúcnosť taxislužieb?

Žeby mladý slovenský startup trafil „klinec po hlavičke“? Možno. Rozhodne prináša na trh službu, ktorá chýbala mnohým zákazníkom aj vodičom taxislužieb. Práve vďaka jednoduchému používaniu aplikácie, rýchlemu vyhľadávaniu dostupných vozidiel a dohode na cenách za jazdy si môže získať množstvo priaznivcov.

Jej fungovanie nie je obmedzené len na veľkomestá ako v prípade iných služieb. Stačí si tak len otvoriť aplikáciu, nájsť najbližšiu voľnú jazdu, stanoviť cenu a čakať na zvezenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú