Skupina HAKA pomáha odhaľovať odcudzené automobily na Slovensku už 4 roky. Prednedávnom sa objavili správy o testovaní novej aplikácie, ktorá umožňuje kontrolu EVČ v reálnej prevádzke a nájdenie kradnutých áut. Po mesiacoch testovania sa očakávaná aplikácia HAKATRON oficiálne dostáva do virtuálnych obchodov. Zatiaľ je dostupná pre majiteľov Android smartfónov v Obchode Play.

HAKA (Hľadá sa auto krádeže automobilov) vznikla ako občianske združenie, ktoré pomáha ľuďom nájsť ich odcudzený automobil, pričom pri porovnávaní vozidiel porovnáva a kontroluje aj EVČ a VIN čísla áut.

Od založenia skupiny bola pre používateľov k dispozícii aplikácia HAKA System+, no začiatkom tohto roka sa objavili prípravy o novej aplikácii, ktorá umožňuje v reálnom čase vyhľadávať kradnuté autá a porovnávať evidenčné čísla okolitých vozidiel cez smartfóny na cestách.

Aktualizácia 8.10.2020 o 16:00

Aplikácia HAKATRON je už dostupná na stiahnutie aj pre iPhony v obchode App Store, kde bola sprístupnená len pred pár hodinami. Pre inštaláciu a využitie HAKATRONu je potrebný systém iOS 13 alebo novší.

Aktuálne je aplikácia kompatibilná s modelmi iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max a iPhone (SE 2020). Modely staršie ako iPhone 7 nie sú na zozname podporovaných.

HAKATRON je oficiálne spustený. Zatiaľ len pre niektoré Androidy

V júli bola aplikácia HAKATRON otestovaná na uzatvorenom okruhu, kde boli vytvorené umelé podmienky pre testovanie a nájdenie vybraného vozidla. Po úspešných testoch bola aplikácia ďalej vyvíjaná a pripravovaná na zverejnenie vo virtuálnych obchodoch.

Slováci sa však tejto novej aplikácie konečne dočkali. HAKATRON zavítal najprv do Obchodu Play, kde je dostupný na stiahnutie pre Android smartfóny. Informáciu potvrdil v skupine HAKA aj jej zakladateľ, Štefan Farkaš. Verzia aplikácie pre iOS zatiaľ nie je dostupná.

Spočiatku mala byť totiž publikácia HAKATRONu pre iPhony zamietnutá, no nakoniec sa v obchode AppStore predsa len objaví. Zatiaľ však nie je známe, kedy bude dostupná na stiahnutie. Môžeme predpokladať, že ju Apple schváli v najbližších dňoch či týždňoch.

V prípade iOS verzie má aplikácia fungovať bez problémov, no pri Androide je podľa zakladateľa skupiny HAKA aplikáciu nutné vyladiť, údajne boli zaznamenané problémy s fungovaním aplikácie.

Aktuálne je tak HAKATRON v Obchode Play dostupný len pre Android smartfóny, na ktorých má byť zaručená funkčnosť aplikácie. Majitelia ostatných nepodporovaných Androidov si ju môžu vyskúšať po stiahnutí na tomto odkaze. Medzitým si aplikáciu stihli vyskúšať aj policajti v Žiline, ktorí si ju chválili. Pri používaní so Samsungom Galaxy A70 fungovala bezchybne.

Pripravuje sa aj 2. fáza projektu

Zakladateľ skupiny HAKA však avizoval, že sa pripravujú aj na 2. fázu projektu. Momentálne ale nie je známe, čo nové táto fáza prinesie. Pripomeňme len, že okrem skupiny HAKA pre hľadanie odcudzených áut sa skupina zameriava aj na hľadanie ukradnutých bicyklov a nezvestných osôb.

Hakatron
Hakatron
Developer: Younics, s. r. o.
Price: To be announced

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom