RECENZIA: Najkrajšie smart hodinky na trhu vydržia aj 14 dní. Škoda len, že Huawei „zabudol“ na majiteľov iPhonov
Nebojím sa povedať, že najkrajšie inteligentné hodinky na trhu, minimálne vo svojej cenovej kategórii, ponúkajú nielen skvostný dizajn a konštrukciu, ale aj extrémnu výdrž batérie. Bohužiaľ však stále platí, že Huawei si s aplikáciami tretích strán jednoducho nerozumie.
Huawei Watch GT3 priamo nadväzujú na svojho predchodcu GT2 a nutno podotknúť, že filozofiou sa od predošlej generácie príliš neodklonil. Rovnako ako aj ostatné zariadenia čínskeho giganta, aj Watch GT3 bežia na operačnom systéme HarmonyOS. Presnejšie na operačnom systéme HarmonyOS 2.1.0, ktorý je v tomto prípade iba o niečo vylepšenou verziou LiteOS.
Stále tak ide o pomerne rozporuplný systém, ktorý je síce veľmi rýchly, intuitívny a prehľadný, na druhej strane však značne obmedzujúci. Zabudni na Spotify, Stravu či YouTube, aplikácie tretích strán tu jednoducho nepochodia. Čaro GT „trojok“ je však úplne niekde inde.
Jednoznačne najkrajšie smart hodinky na trhu
Smart hodinky si ťa podmania svojim luxusným spracovaním, odolným materiálom, vynikajúcou výdržou batérie a širokou ponukou fitness aplikácií. Na testovanie som mal k dispozícii Huawei Watch GT3 s náramkom i konštrukciou z nehrdzavejúcej ocele a 46 mm ciferníkom (v ponuke je aj verzia s 42 mm ciferníkom).
46 mm ciferník váži bez náramku iba 42,6 g a ponúka 1,43 palcový AMOLED displej s rozlíšením 466×466 pixelov. Voči kvalitnému AMOLED displeju som nemal pri používaní žiadne výhrady, je dobre čitateľný, farby sú živé, ovládanie systému pohybom po ňom je jednoduché a prirodzené, a automatické nastavenie jasu je príjemné vyladené. Displej tak rozhodne možno zaradiť medzi špičku na trhu.
Potiahnutím prsta smerom dole otvoríš panel s nastaveniami, do strán prepínaš medzi ukazovateľmi ako srdcový tep, počasie, spánok, či počet krokov a potiahnutím zdola na hor zobrazíš neprečítané notifikácie. Osobne oceňujem aj miniatúrnu ikonku pri každej notifikácií, vďaka ktorej viem ihneď identifikovať jej pôvod (aspoň pri väčšine aplikácií).
Vzhľadom na to, že nemám zrovna najväčšie zápästia, musím podotknúť, že som sa spočiatku obával, ako bude tento väčší ciferník pôsobiť. Huawei Watch GT3 sa však po väčšinu času nosili veľmi príjemne a na ruke vôbec neprekážali ani pri práci. Výnimku tvoril beh, kedy mi hodinky na ruke robili menšie problémy, avšak tu bol skôr na vine robustný náramok a nie samotný ciferník.
Na pravej strane nájdeš tlačidlo, ktoré ťa presunie na obrazovku tréningov, ale tiež ovládaciu korunku. Niektorí používatelia isto ocenia, že samotnému tlačidlu je možné priradiť aj inú funkciu, osobne som v tom však veľký zmysel nevidel. Tak či onak, každá možnosť prispôsobiť si všetko podľa vlastných predstáv je len a len výhodou.
Čo sa týka samotnej korunky, jej rolovanie je príjemné a sprevádzané haptickou odozvou. Stlačením korunky sa presunieš do menu s aplikáciami kde si jej otáčaním približuješ, respektíve odďaľuješ jednotlivé ikony. Po vybratí niektorej z aplikácií, prípadne po otvorení nastavení, korunka slúži na klasické scrollovanie. Stlačenie korunky tiež slúži na návrat na hlavnú obrazovku.
Ani tlačidlo ani korunka však úplne nenahrádzajú dotykové ovládanie, takže ťahaniu prsta po displeji sa jednoducho nevyhneš. Samozrejmosťou je aj bohatá ponuka ciferníkov, ktoré na AMOLED displeji vyzerajú famózne.
Huawei Watch GT3 ťa rozhodne nadchne kvalitným spracovaním, dizajnom, eleganciou ale aj intuitívnym a jednoduchým ovládaním. Ak je hlavným kritériom výberu inteligentných hodiniek dizajn vhodný pre každú príležitosť, potom Huawei Watch GT3 v mojich očiach vyhrávajú na plnej čiare. Čo však systém?
HarmonyOS či LiteOS v novom kabáte?
HarmonyOS platí to isté čo aj po minulé roky. Systém ťa rýchlosťou a prehľadnosťou rozhodne nesklame, avšak čím dlhšie ho používaš, tým viac problémov objavíš. To sa však rozhodne v tejto cenovej kategórii stávať nemalo. Nepredbiehajme však.
V prvom rade spárovanie hodiniek s Androidom aj s iOS je veľmi jednoduché, rýchle a lokalizované aj do slovenského jazyka. Počas približne dvoch mesiacov trvajúceho testu som mal hodinky spárované s aplikáciou prevažne v iPhone, ale na pár dní som si vyskúšal i Android. Pre uživateľov s telefónmi Android stále platí, že aplikáciu Huawei Health musia stiahnuť priamo zo stránky Huawei, pretože Google Play ponúka iba zastaranú verziu – aktualizované naposledy 15. júla 2020.
Hoci Huawei Watch GT3 „fičia“ na systéme HarmonyOS 2.1.0 v skutočnosti ide len o prezlečený LiteOS. Na funkcie, ktoré ponúka konkurencia, ale dokonca aj Huawei Watch 3 Pro môžeš teda rýchlo zabudnúť.
Aby som nechodil len okolo horúcej kaše, GT3 stále nevedia zobraziť emoji, či niektoré znaky a tak sa namiesto smajlíka, či otázniku dočkáš iba hviezdičiek. Chýba tiež možnosť bezkontaktnej platby či jednoduchá možnosť reagovať na prichádzajúce upozornenia, kde jedinú výnimku tvoria SMS správy. Na tie si môžeš v aplikácii Huawei Health pripraviť rýchlu odpoveď, na správy prijaté cez sociálne siete sa môžeš len pozerať.
V podstate tak ide iba inteligentné hodinky, ktoré nie sú „smart“ v tom pravom slova zmysle, ale ponúkajú len základne funkcie, ktoré by v roku 2022 nemali chýbať azda žiadnemu inteligentnému nositeľnému zariadeniu v tejto cenovej kategórií. I keď by som chcel tieto nedostatky hodinkám odpustiť, je tu jeden veľký problém.
Chýba optimalizácia
Tým je optimalizácia s operačným systémom iOS, ktorý vlastníkov iPhonov túžiacich po hodinkách Huawei Watch GT3 zrejme odradí. Rýchle odpovede na SMS správy fungujú len pre Android a rovnako aj sťahovanie mála aplikácií, čo Huawei AppGallery v ponuke nemáš šancu objaviť.
Hodinky sú síce kompatibilné so systémom Android aj iOS, avšak čo sa týka iOS, optimalizácia nie je žiadna sláva. Aplikácia Huawei Health prestávala reagovať častejšie ako je zdravé. Tento problém bol citeľný najmä pri prezeraní ponuky ciferníkov, kedy mi aplikácia padla z 10 pokusov snáď aj 3-krát. Nepomohlo ani jej preinštalovanie či opätovné spárovanie telefónnu s hodinkami.
Na druhú stranu na telefóne Samsung Galaxy S9+ som sa s týmto problémom nestretol a všetko fungovalo bez najmenších problémov.
Ako som už spomínal, chýbajú aplikácie tretích strán, a tak si pesničky prehráš iba so vstavaným prehrávačom. Hodinky ponúkajú bohužiaľ iba 32 MB operačnej pamäte RAM a 4 GB vnútornej pamäte, ktoré môžu poslúžiť na nahranie obľúbených pesničiek. Posledné uvedené však platí len opäť len pre Android, pretože z iPhonu si tam pesničky neprenesieš.
Klobúk dole pred fitness funkciami
Prehrávanie pesničiek, či reagovanie na SMS správy nie je všetko. Používateľa dostane do údivu najmä bohatá ponuka fitness funkcií, respektíve športových aktivít, ktoré Huawei Watch GT3 dokáže bez najmenších problémov monitorovať.
Celkovo si používateľ môže vybrať zo sledovania 19 rôznych aktivít vrátane bicyklovania, plávania, triatlonu, či behania. Na svoje si tak prídu najmä aktívni športovci, ale i začiatočníci, ktorí si behanie chcú užiť plnými dúškami. Celkovo síce hodinky ponúkajú viac ako 100 športových režimov, beh je však už na prvý pohľad najviac prepracovaný.
GT 3 totiž ponúkajú rôzne bežecké kurzy a plány, ktoré ťa nastavia na ideálnu záťaž. Dosiahnuté výsledky sa zapisujú do denníka, ktorý zobrazuje nie len počet prejdených krokov, ale i vzdialenosť či spálené kalórie. Na svoje si prídu však aj menej aktívny ľudia. Hodinky totiž trekujú aj chôdzu.
Poteší tiež veľmi živá história cvičení v aplikácii Huawei Health, kde si môžeš pozrieť nie len rôzne štatistické údaje, ale i presnú trajektóriu, po ktorej si sa pohyboval. Prejdenú trasu si navyše môžeš uložiť vo forme krátkeho videa, kde máš „vypichnuté“ všetky podstatné informácie.
Nechýbajú ani funkcie ako meranie stresu, tepu, tlaku vzduchu, teploty pokožky, počítadlo krokov, vzdialenosti, či monitor spánku. Hlavným lákadlom je ale celodenné monitorovanie saturácie kyslíka v krvi, ktoré je dôležitým životným ukazovateľom a prvou funkcionalitou, ktorá ti udrie do očí po otvorení domovskej stránky Huawei. Tento monitor fungoval takmer dokonale, i keď sem tam sa počas dňa objavili „hluché“ miesta, kedy zariadenie jednoducho nedokázalo saturáciu kyslíka v krvi zmerať.
Zaujmú však aj ďalšie appky ako kompas, dychové cvičenia, počasie, či baterka. Milo prekvapila aj funkcia upozornenia na dlhé sedenie pri počítači. Všetky funkcie fungujú bez sebe menších problémov a GPS záznam je veľmi dobrý a presný. Za zmienku isto stojí aj ukazovateľ lunárneho cyklu, kde sa dozvieš presný čas východu a západu Slnka/Mesiaca, ale i to v akej fáze sa práve Mesiac nachádza.
Skvelá výdrž batérie
Huawei Watch GT3 oproti konkurencii vynikajú nie len dizajnom, či bežeckými kurzami, ale i skvelou výdržou batérie. Aj pri neustále zapnutom monitorovaní tepu, saturácie kyslíka v krvi či spánku som hodiny nabíjal vždy raz za týždeň . Pravda však je, že Always On displej som príliš nevyužíval.
V prípade vypnutého Always On displeja tak bez zaváhania hodinky na jedno nabitie vydržia 7 – 9 dní v závislosti od množstva aktivity. So zapnutým Always on displejom výdrž klesne na 7 – 8 dní. Huawei síce sľubuje v extrémnom prípade až 14 dňovú výdrž, avšak v tomto prípade by sa používateľ musel poriadne obmedziť.
Čo sa týka nabíjania, v balení okrem hodiniek a malej brožúrky s informáciami o produkte nájdeš aj bezdrôtovú nabíjačku s magnetickým mechanizmom. Nabíjanie na plnú kapacitu (455 mAh) batérie zaberie necelé 2 hodiny.
Poteší zabudovaný mikrofón a reproduktor
Nejedného záujemcu Huawei Watch GT3 poteší aj vstavaný mikrofón a reproduktor. Do hodín síce SIM kartu nedostaneš, ale konečne môžeš aspoň zdvíhať hovory. Navyše kvalita zvuku je na dobrej úrovni a pri najvyššej možnej hlasitosti nemáš problém zreteľne počuť volajúceho aj v prostredí s mierne zvýšeným hlukom.
Vytočiť telefóne číslo na hodinkách však už nedokážeš, ak potrebuješ zavolať, musíš si vystačiť so zoznamom posledných volajúcich. Náhradou za celý telefónny zoznam sú poslední volajúci, prípadne si cez aplikáciu do hodiniek uložiť až 10 obľúbených telefónnych kontaktov, ktoré bez problémov vieš kontaktovať aj prostredníctvom tohto šikovného zariadenia.
Finálny verdikt
Trh s nositeľnými inteligentnými zariadeniami neustále rastie a Huawei nechce zostať na chvoste. Dôkazom je aj ich nový počin Huawei Watch GT3, ktoré patria k tým najelegantnejším, ak nie najkrajším dizajnovým kúskom, ktoré v sfére inteligentných hodiniek objavíš.
Ide však o smart hodinky ponúkajúce tie najzákladnejšie inteligentné funkcie bez možnosti využitie služieb Google či Spotify alebo YouTube. Konečne do istej miery bol vyriešený aj problém s rýchlymi odpoveďami na notifikácie, aj keď to sa týka iba SMS a Androidu. Smutnou správou je aj absencia Wi-Fi. Hodinky však zaujmú prepracovaným a vkusným štýlom a oslovia veľkú časť obyvateľstva svojou výdržou. Tá sa v extrémnych prípadoch dokáže predĺžiť až na 14 dní, aj keď pri klasickom využívaní vydržia zhruba týždeň.
Huawei Watch GT3 podľa môjho názoru mieria na pomerne úzku skupinu ľudí, ktorá presne vie, do čoho ide a čo od týchto inteligentných hodín môže očakávať. Aj napriek miernej kritike si myslím, že každý aspoň trochu aktívny človek, ktorý sa obzerá po elegantných inteligentných hodinách, ktoré využije nielen v obleku, ale aj v športovej súprave, s týmito hodinkami nemôže urobiť žiadny prešľap. Za 320 € v prípade verzie s nehrdzavejúcej ocele (269,90 € so silikónovým alebo koženým náramkom) zákazník dostane luxusný kus gadgetu.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
8.5/10
Teraz čítajú
Toto je batéria, ktorú si môžeš aj obliecť. Všetky komponenty stlačili do unikátneho tvaru
AKTUÁLNE Zmeny si na nich ani nevšimneš. Toto sú nové Apple Watch Series 7
VIDEO Xiaomi posúva technologické možnosti ľudí. Predstavuje smart okuliare, ktoré ti pred očami zobrazia informácie
RECENZIA RECENZIA: Trpkosť pri TOP luxuse. Prvé Huawei smart hodinky s HarmonyOS doplácajú na divné chyby
ZAUJÍMAVÉ RECENZIA: Revolúcia dorazila na Slovensko. Vyskúšali sme platenie špeciálnym prsteňom
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Kontroverzný zákon je na spadnutie. Blízka krajina chce spoplatniť každý prejdený kilometer, vodiči zúria
-
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
AKTUÁLNE: Bitcoin znovu presiahol magickú hranicu 100 000 dolárov
Do 5 rokov chcú dobehnúť USA. Putin odhalil veľké plány Ruska s umelou inteligenciou
Dostali košom s okamžitou platnosťou. Známa sieť čerpacích staníc končí s ruským plynom
Slovenské podniky spozornite. Sprístupnil e-knihu o ESG úplne zadarmo pre všetkých
Vážne témy aj kuriózne otázky. Google odhalil, čo Slováci vyhľadávali najčastejšie v roku 2024 (ZOZNAMY)
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené