Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bezkontaktné platby sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Komfortný a rýchly spôsob transakcií dnes dopĺňajú aj smart zariadenia ako smartfóny či hodinky, vďaka ktorým sa platenie stáva ešte jednoduchšie.

Vyskúšali sme prvý platobný prsteň na Slovensku

V technologickom svete však čoraz viac rezonujú aj chytré prstene, ktoré sú ďalším stupňom “evolúcie” nositeľných smart doplnkov. Na trhu sú už dostupné prstene, ktoré dokážu sledovať aj niektoré životné funkcie používateľa, ako napríklad telesnú teplotu.

Aj tento chytrý gadget je však predurčený k tomu, aby bol využiteľný pri bezkontaktných platbách, ktoré by bolo možné realizovať len priložením prsteňa k terminálu.

Matúš Mitro/FonTech

Takýto doplnok je však na Slovensku zatiaľ ako “jednorožec”. Hoci o ňom mohli niektorí Slováci počuť, nikto ho ešte nevidel. To sa ale môže o nejaký čas zmeniť.

FonTech.sk mal príležitosť vyskúšať si jeden z prvých platobných prsteňov na Slovensku, ktorý je vyvíjaný pod záštitou spoločnosti Mastercard. Takýto smart doplnok má pritom hneď niekoľko kľúčových výhod, kvôli ktorým si ho môžu zamilovať mnohí Slováci.

Mastercard spája elegantné s užitočným

Platobný prsteň spolupracujúci s virtuálnou kartou Mastercard je totižto omnoho lacnejší, než chytré hodinky alebo smartfóny. Jeho ďalšou nesmiernou výhodou je, že ho používateľ môže nosiť pri sebe neustále, a to v takmer akýchkoľvek podmienkach. Je totiž odolný voči vode a prachu, hypoalergénny a vyrobený z kvalitnej keramiky, ktorá mu dodáva poriadnu dávku odolnosti voči škrabancov a poškodeniu.

Navyše ho nie je nutné vôbec nabíjať, vďaka čomu odpadajú obavy z vybitej batérie. O bezkontaktné a rýchle platby sa potom stará integrované NFC, ktoré funguje samostatne nezávisle od smartfónu. Zaplatiť prsteňom je tak možné kedykoľvek a kdekoľvek. Tento inovatívny spôsob platenia sa môže v budúcnosti uchytiť aj na našom trhu, no momentálne mu stojí v ceste ešte niekoľko “prekážok”.

V aktuálne fáze sme totižto prsteň nemohli spárovať s fyzickou Mastercard kartou. Spárovanie sme museli uskutočniť prostredníctvom aplikácie iCard, ktorá poskytuje priestor pre virtuálne kreditné karty. Používanie a platenie prostredníctvom iCard je podmienené vlastným účtom, ktorý sa dá založiť behom krátkej chvíle.

Matúš Mitro/FonTech

Aplikácia však ďalej overuje aj identitu používateľa, k čomu je potrebný občiansky preukaz. Overenie trvá približne 2 dni a následne je po schválení možné využívať štandardný program, v ktorom je vytvorených niekoľko virtuálnych kariet – medzi nimi aj Mastercard. Aktivácia samotného prsteňa bola nanajvýš jednoduchá.

Stačil k tomu kód od výrobcu, ktorý bolo potrebné zadať v aplikácii iCard pri aktivácii nositeľného platobného zariadenia s NFC. Po všetkých náležitostiach sme mohli potom využiť potenciál tohto platobného prsteňa, s ktorým sa stalo platenie v obchode ešte pohodlnejšie. Na rozšírení tohto spôsobu platenia už Mastercard pracuje a rokuje s niekoľkými slovenskými bankami.

Matúš Mitro/FonTech

Zatiaľ však nie je známe, ktoré bankové domy by si mohli takéto bezkontaktné platenie platobným prsteňom adoptovať. Vo výsledku by ale bolo možné neskôr spárovať takýto prsteň aj s už existujúcimi kartami a zjednodušiť tak bezkontaktné platenie.

Chcelo by to vychytať zopár „múch“

Nakoľko je však takýto platobný prsteň s bezkontaktnými platbami stále vo vývoji, nevyhli sme sa pri testovaní ani problémom. Najväčšou prekážkou sa v priebehu testu stalo to, že niektoré terminály neumožnili platbu po priložení prsteňa.

V niektorých prípadoch terminály nereagovali vôbec, v iných zasa považovali prsteň za nepodporovanú/nefunkčnú kreditnú kartu. Chyba však mohla byť podľa našich informácií aj v samotných termináloch, ktoré pravdepodobne nemali najnovšie aktualizácie.

Nakoľko som sa osobne pri transakciách týmto prsteňom stretával s odmietnutím platby pomerne často, mohlo sa jednať aj o chybný kus. V redakcii však ďalší takýto prsteň fungoval bez spomenutých problémov a bolo ho možné využiť pri každom platení v obchode.

Pokiaľ však bude všetko dotiahnuté do konca a banky sa pripravia aj na príchod takéhoto smart prsteňa, Slovákom sa otvorí nový svet bezkontaktných platieb, ktoré budú omnoho pohodlnejšie a komfortnejšie ako kedykoľvek predtým.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú