Čínsky technologický gigant vyrukoval s inovatívnym konceptom, ktorý mení pohľad na budúcnosť nositeľných zariadení.

Xiaomi totižto ukázalo vlastné smart okuliare, ktoré dokážu fungovať ako samostatné zariadenie a poskytnúť používateľovi všetky relevantné informácie a funkcie v rozšírenej realite priamo pred očami, informuje The Verge. Do predaja však nepoputujú.

V segmente nositeľných zariadení sa doteraz udomácnilo množstvo chytrých produktov, no smart okuliare sú stále jedným z technologicky náročných zariadení. Aj z toho dôvodu nie sú stále tak bežné ako napríklad také smart hodinky. Budúcnosť však môže priniesť veľké prekvapenia. Nie je to len Apple, ktorý údajne vyvíja vlastné AR okuliare.

Xiaomi tromflo všetkých vlastnými smart okuliarmi

Svoju predstavu teraz do konceptu zhmotnilo Xiaomi, ktoré ukázalo, ako by mohli vyzerať chytré okuliare pre komerčné využitie v budúcnosti. Pri vývoji pritom museli inžinieri prekonať viacero dôležitých prekážok a prispôsobiť okuliare pre pohodlné nosenie. Aj keď sa nestanú produktom, ktorý by sme videli na pultoch predajní, ukazujú, čo všetko je takéto zariadenie schopné ponúknuť už dnes.

Nové Xiaomi Smart Glasses pritom dostali špeciálny dizajn a technológie, ktoré sa zmenšili na veľkosť zrnka ryže, aby mohli byť v konštrukcii okuliarov využité. Práve zhruba takéto rozmery má čip displeja, ktorý je veľký len 2,4 mm x 2,02 mm a obsahuje 4 μm pixely. Dokonale tak zapadne do rámu okuliarov.

Xiaomi

Pre zobrazovanie obsahu tu Xiaomi využilo MicroLED technológiu, v ktorej sú diódy displeja podsvietené jednotlivo, podobne ako pri OLED displejoch. MicroLED však v tomto prípade ponúka lepšie vlastnosti, ktoré z nej robia ideálnu technológiu pre smart okuliare. Zobrazuje totiž „hlbšiu“ čiernu farbu a dosahuje vyšší jas pri vyššej hustote pixelov a dlhšej životnosti.

Xiaomi tu využilo monochromatický displej, ktorý umožňuje aj na priamom slnku dobrú viditeľnosť zobrazovaného obsahu. Jeho jas totižto dosahuje až 2 milióny nitov. Pre porovnanie, jas tých najlepších obrazoviek v smartfónoch dosahuje špičkovú hodnotu „len“ na úrovni zhruba 1500 nitov.

NEPREHLIADNI
Už to nebudú len mobily či e-kolobežky. Xiaomi oficiálne vstupuje na trh s automobilmi

Fungujú samostatne a zobrazia všetky dôležité informácie

Avšak, jas nebude tak extrémne vysoký priamo pre okom používateľa. Svetlo z 0,13″ obrazovky je totiž usmernené optickou technológiou, ktorá ho „láme“ o 180° a presmeruje tak, aby bol obraz stále dobre viditeľný na šošovke aj za slnečného dňa. Displej pritom dokáže zobrazovať nielen najdôležitejšie notifikácie zo smartfónu, ale aj prichádzajúce hovory, grafické prostredie pri navigácii či dokonca preklad textu z fotografií.

Xiaomi

Chytré okuliare Xiaomi Smart Glasses ale nefungujú len ako doplnok k Xiaomi smartfónu. Ide totiž o plne funkčné samostatné zariadenie, ktoré beží na operačnom systéme Android, využíva vlastný Bluetooth a WiFi modul, batériu a obsahuje tiež 5 Mpx fotoaparát. Aj s takouto výbavou ale okuliare vážia len 51 gramov.

Využitím inovatívnych technológií tak Xiaomi dokázalo transformovať tradičné okuliare na chytré zariadenie, ktoré svojimi vlastnosťami prekonáva doterajšie podobné produkty. Je však nutné pripomenúť, že sa jedná iba o koncept určený na demonštráciu technológií spoločnosti a pre bežných zákazníkov tak nebudú tieto okuliare dostupné. V budúcnosti sa ale raz môžeme dočkať aj ich vylepšenej verzie vhodnej pre komerčné využitie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP