Vedci z MIT vyvinuli unikátnu batériu, ktorá sa dá vyformovať do tenkého vlákna pripomínajúceho textíliu. Z takýchto vláken je potom možné vytvárať nositeľné zariadenia, ktoré nepotrebujú ďalší zdroj napájania. Vyrobiť sa však takto dá aj celý „počítač“. Ako informuje TechXplore, nové vlákno totiž dokáže kombinovať aj viacero zariadení.

Batériové vlákno funguje na dobre známom princípe lítium-iónových batérií, no v mnohých smeroch je absolútne revolučné. Prvé pokusy o takéto batérie prišli už v roku 2014 a vyrábané boli na princípe kompozitu. Tento nový typ nemá prakticky žiadne obmedzenia, dokonca ani čo sa týka dĺžky.

Ako píše portál NewAtlas, unikátny je najmä proces výroby. Zatiaľ čo v minulosti vedci pri podobných batériách umiestňovali elektronické komponenty po vonkajšej strane vlákna, v tomto prípade sú všetky dôležité súčiastky a kovy vo vnútri.

MIT, vláknová batéria napája LED-ku aj po jej skrátení

Vďaka tomu sú chránené vonkajším obalom a preto sa stali vodotesnými, či dokonca umývateľnými v práčke. Pri výrobe navyše použili gélové elektródy a gélový elektrolyt. Vďaka týmto dvom prvkom je vláknová batéria ohňovzdorná.

Jednotlivé komponenty sa pri výrobe zohrievajú tesne pod bod tavenia a následne pretláčajú cez menšie a menšie otvory, až vznikne vlákno hrubé iba niekoľko mikrometrov. Usporiadanie jednotlivých komponentov pritom zostane zachované.

Dlhá môže byť aj kilometre

Vďaka tejto technológii výroby dokážu do jedného tenkého vlákna integrovať viacero komponentov naraz, nie teda iba samotnú batériu. V budúcnosti bude napríklad možné do vlákna integrovať aj celý počítač.

V rámci demonštrácie inžinieri vytvorili vlákno dlhé 140 metrov, ktorého kapacita je však zatiaľ slabých 123 mAh. Týmto vláknom obalili hračkársku ponorku a energiu z neho použili na jej napájanie.

Pri druhej demonštrácii využili vlákno na napájanie Li-Fi systému, ktorý prenáša dáta za pomoci svetelných impulzov. Dĺžka 140 metrov je už sama o sebe pôsobivá, no odborníci tvrdia, že sú schopní vyrobiť vlákno dlhé aj niekoľko kilometrov.

Len si to predstav – jedného dňa možno budeš nosiť smart tričko, ktoré ti napríklad bude schopné zobrazovať notifikácie zo smartfónu vďaka použitiu takýchto vláken.

Alebo si budeš môcť na 3D tlačiarni vytlačiť batériu presne podľa požadovaného tvaru či dokonca vyrobiť objekt, ktorý bude celý sám o sebe „jednou veľkou batériou“. Možnosti budú v tomto smere naozaj široké.

Aktuálne vedci požiadali o patent a ďalej pracujú na zlepšení novej technológie. Jedno je ale isté, o pár rokov naberú nositeľné zariadenia úplne iný rozmer.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú