Popularita rodinných vanov má svoje najlepšie časy už dávno za sebou. Stále sa však nájde skupina vodičov, ktorá by takémuto autu rozhodne dala prednosť pred akýmkoľvek SUV. Aj preto veľmi radi vidíme, že z času na čas sa nejaký ten van na trhu objaví.

Svojho zástupcu do tohto segmentu prináša aj Mercedes. Model EQT, ako už prvé dve písmenká napovedajú, je plne elektrické vozidlo. Mercedes na to šiel veľmi rozumne a namiesto toho, aby auto vybavil tým najlepším, čo v súčasnosti automobilka ponúka, zvolil prístup čo najväčšej dostupnosti.

V recenzii sa dozvieš:

  • Akou technologickou výbavou disponuje Mercedes EQT
  • Koľko prejde na jedno nabitie v rôznych podmienkach
  • Ako dlho trvá nabitie batérie
  • Ako je na tom auto z hľadiska spracovania a komfortu
  • Na čom mohol Mercedes zapracovať viac a čo sa mi naopak extrémne páči
  • Aká je cena tohto rodinného vanu

Ako som už uviedol, Mercedes EQT ponúka skôr priemernú výbavu čo sa týka pohonu a batérie. Jeden elektromotor poháňa výhradne predné kolesá a produkuje výkon 90 kW, teda 120 koní. Pri jazde sa ale znova dostáva k slovu jedna z najväčších výhod elektromotorov, a to okamžite dostupný maximálny točivý moment, ktorý je v tomto prípade 245 Nm.

Mário Šimovič/FonTech

Jazda mestom je teda svižná, auto akceleruje oveľa lepšie ako bežný spaľovák. Batéria dostala kapacitu 45 kWh, čo je takmer tretinová kapacita oproti vlajkovým Mercedesom, ktoré majú dojazd cez 700 km na jedno nabitie. V tomto prípade sa pohybujeme na úrovni 250-280 km za ideálnych podmienok, a tým myslím jazdu mestom alebo okreskami.

Mário Šimovič/FonTech

“Skriňová” konštrukcia auta sa veľmi výrazne prejavuje pri jazde vyššími rýchlosťami a už pri diaľničnom tempe 120 km/h sa priemerná spotreba vyšplhala na 24 kWh/100 km. Úprimne, nie je to žiadna katastrofa, no vzhľadom na menšiu kapacitu batérie by si takýmto tempom po diaľnici neprešiel ani 200 km. Ideálna cestovná rýchlosť je teda okolo 110 km/h. Akonáhle som tempomat nastavil na 130 km/h, spotreba vystrelila až na 29 kWh/100 km.

Mário Šimovič/FonTech

V meste som ale dokázal jazdiť už za 17 kWh/100 km aj napriek tomu, že vonku už panovalo chladné počasie a teplota sa večer či skoro ráno pohybovala v rozmedzí 5-10 stupňov Celzia.

Mário Šimovič/FonTech

Mierne ma však sklamalo nabíjanie, ktoré dosahuje maximálne 80 kW. Mercedes síce uvádza, že auto by sa malo nabiť za 38 minút, no tu ide o nabitie z 10 na 80 %. Môžem však potvrdiť, že tento čas je takmer na minútu presný a platí aj v chladnom počasí. Určite by som však privítal aspoň nabíjanie s výkonom 100-120 kW, kedy by som bol schopný dobiť 80 % kapacity do pol hodinky.

Mário Šimovič/FonTech

V čom ale Mercedes opäť nesklamal, je AC nabíjačka. Aj v modeli EQT je k dispozícii 22 kW AC nabíjanie, takže na bežnej domácej nabíjačke si teoreticky schopný nabiť si auto doplna už do troch hodín, čo je fantastické. Nezabúdaj, ide o najlacnejší elektrický Mercedes na trhu a k tomu najlepšiemu na celom aute sa ešte len dostávam.

Mário Šimovič/FonTech

Nechápem, prečo svet zavrhol tento karosársky typ áut a uprednostnil SUV-čka. Priznávam, autá typu SUV sú vizuálne atraktívnejšie, no z praktického hľadiska sa na van ani zďaleka nechytajú. SUV je častokrát iba nafúknutý sedan s málinko vyššou svetlou výškou, no najmä pri SUV Kupé karosérii je batožinový a celkovo vnútorný priestor rovnaký, ako v obyčajnom “nízkom” aute.

Mário Šimovič/FonTech

Mercedes EQT má vďaka hranatej “skriňovej” karosérii obrovský kufor a akonáhle zložíš zadné sedačky, stáva sa z neho malé obytné auto. Koniec koncov, už dávnejšie Mercedes predstavil koncept EQT Marco Polo, takže myšlienka malého obytného vanu od Mercedesu tu je.

Mercedes oživil zabudnutý typ áut a vložil doň elektromotor

Posuvné zadné dvere sú ďalším riešením, ktoré ocenia najmä rodiča s malými deťmi. Nemusíš sa báť, že by tvoja ratolesť pri otváraní dverí obúchala autá zaparkované vedľa na parkovisku. Nastupovanie cez posuvné dvere je navyše omnoho komfortnejšie aj pre dospelých ľudí.

Mário Šimovič/FonTech

Vzadu sú tri plnohodnotné sedadlá, takže v aute sa úplne komfortne odvezie až 5 dospelých ľudí. Mercedes sa snažil využiť priestor v kabíne naplno. Úložný priestor nájdeš aj nad hlavami vodiča a spolujazdca.

Mário Šimovič/FonTech

Čo sa týka materiálov, tu je opäť vidieť, že Mercedes sa drží pri zemi a cieľom bolo stlačil cenu auta čo najnižšie. V interiéri teda dominujú plasty. Vodič má pred sebou klasické analógové “budíky” a uprostred sa nachádza malý palubný počítač orientovaný na výšku, ktorý má ale farebnú grafiku a poskytuje všetky podstatné informácie.

Mário Šimovič/FonTech

Displej infotainmentu je v tomto prípade tiež veľmi maličký. Beží na ňom starší systém MBUX, ktorý je možné ovládať dotykom, alebo dotykovou plôškou na volante. Volant je mimochodom špičkový, okrem dvojice dotykových plôch sú všetky ostatné ovládače hardvérové.

Mário Šimovič/FonTech

Potlesk dávam aj panelu ovládania klimatizácie. Otočné ovládače so zabudovaným displejom, ktorý ukazuje teplotu je jednoducho to najlepšie, čo automobilový priemysel v tomto smere vynašiel. Niet divu, že sa k tomuto riešeniu po rokoch vracia aj Škoda s novými modelmi Kodiaq a Superb.

Mário Šimovič/FonTech

Ovládanie klimatizácie je intuitívne a po pár dňoch s autom som ju dokázal nastavovať prakticky naslepo. Jediné, čo kazí dobrý dojem z kokpitu, je masívny volič režimu jazdy uprostred. Mercedes už dlho používa páčku pod volantom, ktorá je elegantnejšia a z môjho pohľadu aj praktickejšia.

Mário Šimovič/FonTech

Ambientné osvetlenie je niečo, na čo som si už pri autách od Mercedesu zvykol. Tu pochopiteľne chýba, no opäť je dôvodom cena a za týchto okolností mi to absolútne neprekáža. Koniec koncov, EQT sa na nič nehrá. Auto chce byť v prvom rade praktické a jednoduché na používanie a to sa mu podarilo na plnej čiare.

Zhodnotenie

Som rád, že automobilky úplne nezanevreli na vany, akým je Mercedes EQT. Stále sa nájdu zákazníci, ktorí dajú prednosť praktickým vlastnostiam na úkor vizuálnej atraktivity. Tým ale netvrdím, že EQT nie je pekné auto. Rozhodne ide o van s veľmi príťažlivým až luxusne pôsobiacim dizajnom.

Auto začína na sume od 48 000 €, čo je za nový elektromobil s logom trojcípej hviezdy v znaku priam neuveriteľná suma. EQT neponúka najlepší dojazd, no tých 200-250 km v kombinovaných podmienkach zvládne hravo prejsť dokonca aj v chladnom počasí. Určite to nie je auto na pravidelné dlhé trasy, no vozenie rodiny v rámci mesta či v jeho okolí bude absolútne bezproblémové.

EQT však nemusí plniť iba úlohu rodinného auta. Tento univerzálny van môže byť skvelým vozidlom taxislužby alebo ideálne auto pre mestského kuriéra, ktorý denne určite nenajazdí viac ako 200 km.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú