Plusy

+Príjemná zámienka na návrat do Empire State
+Výborný príbeh
+Zaujímavé vedľajšie postavy
+Česká lokalizácia
+Všetok bonusový obsah
+Bezplatný upgrade na Steame

Mínusy

-Graficky to mohlo byť podstatne lepšie
-Nulová pridaná hodnota

V hernom svete sa momentálne nehovorí prakticky o ničom inom ako o Mafii, no pozornosť je to bezpochyby zaslúžená. Dlhé roky fanúšikovia gangsterských klasík čakajú na remaster legendárnej hry z roku 2002, ktorú do sveta vypustili naši západní susedia zo štúdia Illusion Softworks.

Keď preto minulý týždeň začali unikať informácie o tom, že štúdio 2K plánuje vydať kompletnú trilógiu v remasterovanej podobe a navyše so všetkým bonusovým obsahom, v žiadnom prípade nešlo o maličkosť. Trilógia bola o pár dní oficiálne potvrdená s prekvapivou informáciou o tom, že druhý a tretí diel série sú už oficiálne dostupné v predaji.

2K

Nedočkaví hráči tak nemusia čakať na kompletnú edíciu vychádzajúcu 28. augusta, na kedy bolo ohlásené vydania remasterovanej verzie legendárneho prvého dielu, ale môžu si samostatne zakúpiť druhú aj tretiu časť série.

Určite nezmeškaj
História hernej série Mafia: Ako sa z národného dedičstva vykľulo sklamanie

Kým Mafia 3 sa v oblasti vizuálu nedočká vôbec žiadnych zmien (a tak či tak asi nikoho nezaujíma) podstatne zaujímavejší príbeh sa píše pri druhej časti série, ktorá medzi fanúšikmi stále patrí k obľúbeným klasikám.

Tvorcovia z 2K nám aktuálne prinášajú Mafia 2 v ostrej grafike so všetkými troma prídavkami, ktoré boli ku hre dodatočne vydané. Poďme sa teda pozrieť, ako vyzerá stará gangsterka v modernom kabáte.

Dôraz kladený na príbeh

Ak náhodou patríš ku hráčom, ktorí nikdy nehrali pôvodný prvý diel série, vôbec sa nemusíš obávať začať rovno jeho nasledovníkom. Mafia 2 je vo všetkých smeroch samostatnou hrou, ktorú s pôvodným dielom spája len menšie kameo jednej z vedľajších postáv. Iste, poteší pri ňom poznať všetky súvislosti, hru si však naplno užiješ aj za predpokladu, že si prvú Mafiu nikdy nezapol.

Príbeh hráča zavedie do povojnovej Ameriky a mesta Empire Bay v roku 1945, kam po službe vlasti prichádza hlavný hrdina, vojnový veterán a miestny zlodejíček Vito Scaletta. Namiesto manželky a vrelého prijatia na Vita po príchode domov čaká len množstvo problémov a dlhov, ktoré stihol nadrobiť jeho zosnulý otec.

Príbeh je jedným z najväčších ťahákov hry

Jediným pozitívom po návrate je starý kamarát Joe Barbaro, ktorý Vitovi ukáže, ako sa v drsnom meste rýchlo dostať k peniazom a nemusieť za pár drobných makať v prístave. Vito sa tak dáva na kriminálnu dráhu a po pár jazdách nákladiakom chytá do rúk zbrane a začína stúpať v zločineckom podsvetí.

Skvelá atmosféra so zameraním na autentickosť

Príbehová línia už síce nemá také grády ako prvý diel, hlavná zápletka stále výborne baví a scenáristi hry sa neboja odpratať z mafiánskej scény aj dôležité postavy. Tých bude Vito postupne stretávať čoraz viac a časom sa dostane do styku so všetkými zástupcami troch najväčších mafiánskych rodín v meste.

2K

Kde však Mafia 2 oproti legendárnej jednotke absolútne nič nestratila, je atmosféra hry, ktorá je opäť vykreslená na jednotku. Empire Bay síce zďaleka nepatrí k najväčším herným mestám v porovnaní s konkurenciou, dýcha však osobitou dobovou atmosférou a hráč sa neraz pristihne, že sa v jazzovom či swingovom hudobnom sprievode bezcieľne preváža prázdnymi ulicami. Len tak pre radosť.

Empire Bay neponúka žiadne vedľajšie aktivity, dýcha však dobovou atmosférou

Hra už od úvodu ponúka možnosť ukradnúť si akékoľvek auto, ktoré je následne možné uložiť do garáže. Jazdnú flotilu pozostávajúcu z autentických dobových modelov je možné v garáži vybaviť krajšími pneumatikami či lepším motorom. Zásadné vylepšenia a pokročilý tuning však Mafii 2 nečakaj.

Nespornou výhodou návštevy servisu je aj možnosť prestriekania auta či výmeny značiek, vďaka čomu si vás nebudú pamätať policajti. Pri prejazde mestom si treba dávať pozor predovšetkým na dodržiavanie rýchlosti či jazdy na červenú, o zrážaní chodcov snáď hovoriť nemusíme.

Celkovo hra ponúka viac než 50 unikátnych modelov osobných i nákladných automobilov, každý s jedinečnými jazdnými vlastnosťami. Ovládanie áut spočiatku pôsobí ťažkopádne a kostrbato, všetko je však vecou zvyku a treba brať na zreteľ, že hráč ovláda 60-ročné mašiny a tvorcovia už pred vydaním v roku 2010 avizovali, že pri jazdných modeloch sa chceli čo najviac držať reality.

2K

Mesto drobnými zmenami reaguje na príbeh, ktorý sa odohráva počas niekoľkých rokov, poteší aj striedanie ročných období, vďaka čomu Empire Bay nepôsobí staticky. Zamrzí naopak nulové množstvo aktivít a tiež občasná monotónnosť prostredia.

Aj keď sa pri jazde otvoreným prostredím môže zdať, že Empire Bay je nasiaknuté tonou možností a vedľajších misií, pravdou je presný opak. Mafia 2 je striktne lineárnou, príbehovo orientovanou hrou s množstvom prestrihových scén, ktorá všetku energiu sústreďuje do kvalitnej zápletky, prekvapivých zvratov a zaujímavých charakterov.

Prejdenie celej hry preto aj na vyššej obtiažnosti nezaberie viac než 12 hodín, hernú dobu o pár hodín rozširujú aj dve arkádové a jedno príbehové DLC.

Vybavovanie účtov pekne po mafiánsky

Väčšina z hernej náplne pri napredovaní hlavným príbehom by sa dala zhrnúť do troch kategórií – jazdenie autom, akčné pasáže a prestrihové scény. Predovšetkým na začiatku hry tvorí väčšinu aktivít predovšetkým prevoz tovaru bez poškodenia z jedného konca mesta na druhý, pri lezení mafiánskym rebríčkom však budú čoraz viac pribúdať aj akčné pasáže, v ktorých prehovoria päste i smrtiace Tommy-guny.

2K

Pri prestrelkách sa Mafia mení na klasickú strieľačku s krytím za okolité prekážky. Krytie nie je automatické a treba ho aktivovať samostatným tlačidlom, na zastaralý systém si preto treba chvíľu zvykať, keďže v nových hrách už ide o automatickú záležitosť. Rovnako ako pri ovládaní vozidiel ale ide čisto o vec zvyku.

Akčné pasáže v Mafia 2 odsýpajú prekvapivo svižne, zároveň však nejde o žiadnu žánrovú revolúciu

Sila protivníkov spočíva skôr v číslach ako v ich premyslenom konaní a nepriatelia určite nepatria medzi najchytrejších. To isté sa dá povedať o vašich parťákoch, ktorí Vita budú občas pri prestrelkách sprevádzať. Špinavú robotu teda musí spraviť predovšetkým hráč, čo však vôbec nepredstavuje problém, keďže dobových zbraní je v hre viac než dosť.

2K

Brokovnice, samopaly, revolvery, automatické pušky, granáty aj molotov koktaily. To všetko a ešte viac sa Vitovi postupne preženie cez ruky a nájsť si svoju obľúbenú smrtiacu hračku by si v hre mal skutočne každý.

Dôraz je počas hry kladený aj na pästné súboje, hráči milujúci tiché zakrádanie a postupné likvidovanie nepriateľov naopak môžu zostať sklamaní, keďže Mafia 2 stealth možnosti až na pár výnimiek vôbec neponúka.

Technická stránka mohla byť podstatne lepšia

Konečne sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu, a to novému grafickému prevedeniu, ktoré má byť hlavným ťahákom definitívnej edície. O remaster sa postarali vývojári zo štúdia D3T Limited, ktorí v minulosti vydali skôr menšie hry ako Escapist 2, The Room či remasterovanú verziu Burnout Paradise,  a úprimne treba skonštatovať, že s grafickou stránkou hry to mohlo byť podstatne lepšie.

Áno, textúry sú o zreteľne ostrejšie, prostredie svetelnejšie a predovšetkým kvalita tvárí herných postáv je viditeľne vyššia, celkovo však remaster neprináša nič, z čoho by padala sánka. Práve naopak. To, čo malo byť najsilnejšou stránkou hry, sa nakoniec ukazuje len ako malé plus a my pevne veríme, že s remasterom prvého dielu to po grafickej stránke dopadne podstatne lepšie.

Hru naďalej trápia rovnaké problémy, s grafikou sa mohli vývojári pohrať podstatne viac

Nič z pôvodných problémov hry tvorcovia neodstránili, hru naďalej sprevádzajú rovnaké technické nedostatky ako pred desiatimi rokmi. Geometria postáv zostala rovnaká, chôdza obyvateľov Empire Bay miestami naďalej pôsobí strojovo a komicky. Počas misií neraz dôjde aj na zasekávanie postáv v prostredí a v niektorých situáciách musí hráč postavy z objektov doslova vytlačiť.

Nejde síce o časté ani kritické chyby, zamrzí však, že jediná oblasť, v ktorej sa Mafia 2 dočkala vylepšenia, je grafická stránka, a aj tá je zvládnutá len priemerne. Výsledný efekt pôsobí tak, akoby hra dostala HD mod a nie kompletný remaster.  Stačí sa pozrieť na detailné porovnanie vo videu nižšie.

Výbornou správou pre československých hráčov je, že Mafia 2 je dostupná aj s českým dabingom. V dnešnej dobe ide o veľmi zriedakavé potešenie, ktoré by bola škoda nevyužiť, keďže dabing je výborný a u herných veteránov vyvoláva aj dávku nostalgie.

Dabing pri pokračovaní už ale neponúka toľko nezabudnuteľných hlášok ako prvá časť série, český preklad tiež občas pôsobí mierne strojovo a neprirodzene. To sa však týka len pár vybraných dialógov.

Vítaný návrat, ktorý nenadchne ani neurazí

Aj napriek miernemu sklamaniu v oblasti výsledného grafického prevedenia sa v žiadnom prípade nedá povedať, že by návrat do Empire Bay predstavoval stratený čas. Definitívna edícia Mafia 2 je skvelou príležitosťou pre nováčikov okúsiť skvelú gangsterku s originálnym príbehom a neopakovateľným zasadením, pre herných veteránov naopak vítanou zámienkou na pripomenutie si Vitovho príbehu.

Pre predchádzajúcich vlastníkov steam verzie je Mafia 2: Definitive Edition dostupná úplne bezplatne, zakúpiteľná je aj samostatne za sumu 30€ na PC, PS4 a Xbox One. Cena sa zdá byť adekvátna ponúkanému obsahu, ktorý vyčnieva predovšetkým príbehom, dobovou atmosférou a sympatickými postavami.

To však boli silné stránky hry už pred desiatimi rokmi, odhliadnuc od prítomnosti bonusového obsahu a o niečo modernejšieho grafického kabátu je preto pridaná hodnota definitívnej edície Mafia 2 úplne nulová.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť Cenega a recenzovaná na platforme PS4 Pro. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom