S bezdrôtovými slúchadlami sa v posledných rokoch doslova roztrhlo vrece a na trhu nájdeme množstvo zaujímavých kúskov z rôznych cenových kategórií. Kým niektorí sú ochotní priplatiť si aj za prémiovú kvalitu, iným vyhovujú modely z dostupnejších cenových kategórií.

Práve tu má veľké zastúpenie aj Huawei, ktorý chce zákazníka presvedčiť nielen skvelou cenou. V redakcii sme si tentokrát vyskúšali najnovšie slúchadlá s modelového radu FreeBuds, ktoré sú priamym nástupcom pomerne dostupných slúchadiel FreeBuds 3i.

Novinka s názvom Huawei FreeBuds 4i tentokrát prichádza s viacerými zaujímavými zmenami, no stále veľmi lákavou cenovkou. Ako obstáli v našom testovaní?

„Vajíčkový“ dizajn s priemernou kvalitou konštrukcie

Huawei poňal dizajnovú a konštrukčnú stránku slúchadiel veľmi podobne, ako sme to mohli vidieť pri predošlom modeli FreeBuds 3i. Tentokrát je však uloženie driverov o čosi viac „pretiahnuté“, vďaka čomu dostalo oválnejší tvar.

Taktiež bola upravená pozícia proximity senzora, samotných magnetov pre prichytenie v nabíjacom púzdre a umiestnenie mikrofónov. V porovnaní s ich predchodcom už navyše nie je nožička okrúhla, ale dostala plochejší tvar. Na spodnej časti sa pod zakryvením slúchadla nachádzajú spomenuté magnety, ktoré dosadajú na kontakty v nabíjacom púzdre.

Zobraziť celú galériu (21)
Matúš Mitro/FonTech

Zvonku nožičiek nájdeme jeden z dvoch otvorov pre reproduktor, ďalší je umiestnený na vnútornej strane tohto vytŕčajúceho výstupu pod slúchadlom. Každé slúchadlo má jeden pár MEMS (micro-electromechanical systems) mikrofónov. Nedá mi nepriznať, že nové slúchadlá Huawei FreeBuds 4i sa ešte viac ponášajú na akýsi „mix“ konkurenčných slúchadiel AirPods a AirPods Max od Apple.

Kombinujú totiž podobný dizajnový jazyk a jedná sa o štupľové „true wireless“ slúchadlá. Práve vďaka štupľom držia v zvukovode omnoho lepšie. V balení som si našiel na výber už tradične 3 veľkosti štupľov (S, M a L), z ktorých som si mohol vybrať pre mňa tú najvhodnejšiu veľkosť.

Zobraziť celú galériu (21)
Matúš Mitro/FonTech

Samotné nosenie slúchadiel je so správne vybranými štupľami pohodlné aj počas niekoľkých hodín. Nestalo sa mi, aby som mal pocit, že mi slúchadlá akokoľvek prekážajú, alebo ma tlačia. To však vo veľkej miere závisí aj od tvaru hrudníka ušnice. A navyše, štuple dopomáhajú k lepšiemu fungovaniu ANC funkcie, ku ktorej sa ale dostanem neskôr.

Lesklá plastová konštrukcia púzdra i slúchadiel však môže spôsobovať, že po častejšom nosení sa môžu slúchadlá pri vyberaní z púzdra šmýkať. Tu mi teda chýba napríklad matné prevedenie alebo akákoľvek, hoc aj najjemnejšia, povrchová textúra, vďaka ktorej by som mal pri vyberaní slúchadiel a manipulácii s nimi lepší „grip“ v prstoch. Na trhu sa budú slúchadlá predávať nielen v bielej, ale aj čiernej a červenej verzii.

Zobraziť celú galériu (21)
Matúš Mitro/FonTech

Podobne to platí aj pri nabíjacom púzdre v tvare vajíčka, ktoré je ako v prípade mnohých iných slúchadiel z plastu a s lesklým hladkým povrchom. Na jeho prednej strane nájdeme notifikačnú LED diódu, spodok obsadil nabíjací USB-C port a na boku sa nachádza tlačidlo pre párovanie slúchadiel so zariadeniami.

Zobraziť celú galériu (21)
Matúš Mitro/FonTech

Otváranie a zatváranie tohto „vajíčka“ je nanajvýš jednoduché. Predošlý model FreeBuds 3i mal pritom nabíjacie púzdro v tvare malej obdĺžnikovej krabičky. Vrchný kry púzdra sa však zatvorí aj pri menšom naklonení a uprednostnil by som tu teda o čosi tuhšie otváranie/zatváranie. Taktiež som zaznamenal, že uloženie, alebo ak chcete „pántik“ púzdra, má citeľnú vôľu pri pohybe do strán. Časom navyše môže dôjsť k jeho ďalšiemu „vykývaniu“.

Uloženie slúchadiel, z ktorých každé váži len 5,5 gramu, v púzdre o hmotnosti 36,5 gramov, je pevné, magnety sú silné a nehrozí tak, že by slúchadlo samovoľne pri otvorenom púzdre vypadlo. Pri danej cenovke však hodnotím dizajn a konštrukciu u Huawei FreeBuds 4i za veľmi vydarenú, isteže, sú tu malé nedostatky, no tých si pri bežnom používaní spokojný používateľ ani nevšimne.

Potešia veľmi slušným zvukom aj potláčaním hluku

Huawei vybavil tento pár štupľových bezdrôtových slúchadiel dvojicou 10 mm driverov, ktoré poskytujú pri prehrávaní zvuku frekvenčný rozsah od 20 Hz do 20 kHz, takže si používateľ pri počúvaní môže vychutnať ako poriadne výšky, stredné tóny, tak i hlboké basy. Samozrejme, aj tento faktor je však individuálny a závisí od sluchu používateľa.

V prípade zvukových kodekov tu nájdeme podporu pre AAC (Advanced Audio Coding, zvyšuje kvalitu zvuku) a SBC (štandardná technológia pre kódovanie zvuku). Slúchadlá som mal možnosť otestovať s viacerými zariadeniami s rozličnými operačnými systémami a podporou rôznych verzií štandardu Bluetooth.

Zobraziť celú galériu (21)
Matúš Mitro/FonTech

Huawei FreeBuds 4i podporujú novší štandard Bluetooth 5.2, no sú tiež spätne kompatibilné so staršími typmi tohto bezdrôtového pripojenia. Pri testovaní som sa tešil veľmi kvalitnému zvukovému podaniu ako pri prehrávaní hudby, tak aj pri pozeraní videa.

Na moje (príjemné) prekvapenie hrali tieto malé bezdrôtové štuple naozaj skvelo. Zvládli i siné basové skladby, ale aj klasickú či rockovú a metalovú hudbu, a to bez výrazného skreslenia. Teda, aspoň v prípade pri prehrávaní cez iPhone, ktorý podporuje kvalitnejší AAC kodek.

Zobraziť celú galériu (21)
Matúš Mitro/FonTech

Počas počúvania cez nemenovaný Android smartfón nižšej triedy bez podpory AAC kodeku však už bolo cítiť výraznejšie skreslenie kvality zvuku. Pokiaľ by sa teda niekto stretol s tým, že slúchadlá nehrajú tak, ako sa píše v recenziách, nemusí to byť nevyhnutne „chyba“ slúchadiel, dôležitým faktorom je práve aj smartfón s podporou správnych kodekov.

Aktívne potláčanie hluku

Ku kvalitnému zvuku za veľmi prijateľnú cenu Huawei navyše pribalil aj podporu aktívneho potláčania okolitého hluku (ANC – Active Noise Cancelation), ktorá má v prípade týchto štupľových slúchadiel omnoho väčší zmysel a lepšiu funkčnosť, ako napríklad pri obyčajných plastových slúchadlách Huawei FreeBuds 3, ktoré sme testovali vlani.

Samozrejme, netreba ani tu pri potláčaní okolitého hluku čakať výsledok ako pri náhlavných slúchadlách. V rámci svojich možností a veľkosti však zvládajú Huawei FreeBuds 4i potlačiť okolitý hluk relatívne slušne, a to najmä v prípade vzdialenejších zvukov.

Zobraziť celú galériu (21)
V aplikácii od Huawei je možné vyberať aj medzi jednotlivými režimami a aktivovať si aktívne potláčanie hluku. Zdroj: Matúš Mitro/FonTech

Pri hluku, ktorý vychádza z blízkeho zdroja, už nie je ANC tak efektívne a napríklad aj pri písaní tejto recenzie som stále počul tlačidlá na mechanickej klávesnici. Okrem ANC, ktorého úroveň nie je možné nastaviť, je tu dostupný aj režim „Awareness“, teda režim Vnímania okolia, ktorý umožní pretlačiť do slúchadiel zvuky okolia. Alebo si môže používateľ deaktivovať tieto režimy a vypočuť si zvuk len za klasických podmienok bez akéhokoľvek módu.

Aplikácia otvára možnosti prispôsobenia

Čo do ovládania slúchadiel, Huawei tu poskytol možnosť nastaviť si dotykový senzor, ktorý sa nachádza navrchu každého z dvojice slúchadiel. Snímač podporuje ovládanie dotykom pri dvojitom poklepaní alebo dlhšom dotyku. V prípade prvej možnosti je možné pre jednotlivé slúchadlá nastaviť prepínanie hudby alebo zobudenie hlasového asistenta.

Dvojitým poklepaním je tiež možné prijať prichádzajúci hovor. Podržanie prsta na snímači môže mať len jedinú funkciu – zmenu režimu alebo tomuto „gestu“ nemusí byť priradená žiadna funkcia. Ovládanie hlasitosti tak prebieha výlučne prostredníctvom aplikácie smartfónu alebo prípadne pomocou inteligentných hodiniek.

Ani pri dotykovom ovládaní slúchadiel sa však nestávalo, aby reagovalo na náhodné a nechcené dotyky napríklad pri vyberaní, nasadzovaní alebo úprave v uchu. Každú zmenu režimu dotykom pritom oznámi ženský hlas po anglicky.

Aplikácia AI Life však aktuálne nemusí byť na niektorých smartfónoch schopná rozpoznať tento nový model slúchadiel FreeBuds 4i. Najnovšiu verziu, ktorá slúchadlá rozpozná, Huawei poskytuje momentálne vo vlastnom obchode App Gallery.

Majitelia iPhonov preto musia počkať na aktualizáciu aplikácie. V prípade Android smartfónov je potom možné najnovšiu verziu AI Life stiahnuť manuálne z tohto odkazu, alebo si nainštalovať obchod AppGallery a aplikáciu stiahnuť priamo z neho.

Nabíjať stačí raz za pár dní

Pri každodennom používaní som si tieto slúchadlá mohol naplno užiť aj pri niekoľkohodinovom posluchu bez toho, aby potrebovali nečakané nabíjanie. V prípade plného nabitia batérie slúchadiel i púzdra Huawei deklaruje maximálnu výdrž na jedno nabitie pri prehrávaní hudby 10 hodín pri vypnutom ANC a 7,5 hodiny so zapnutým ANC. Podobný výsledok som dosiahol aj pri mojom používaní.

Plné nabitie samotných slúchadiel pritom trvá zhruba 1 hodinu a púzdro sa nabije doplna za 1,5 hodiny (bez slúchadiel vnútri). Výrobca tu však využil aj technológiu rýchleho nabíjania, ktorá sa už po 10 minútach nabíjania postará o 4-hodinové nepretržité prehrávanie zvuku.

Zobraziť celú galériu (21)
Matúš Mitro/FonTech

Celková výdrž plne nabitých slúchadiel spolu s plne nabitým púzdrom potom činí skvelých 22 hodín. Vďaka tomu nie je potrebné každodenné nabíjanie a aj pri dlhodobom používaní som púzdro so slúchadlami nabíjal približne raz za 2-3 dni. Za túto výdrž môžu slúchadlá vďačiť 55 mAh batérii a púzdro 215 mAh batérii.

Huawei má jedny z najlepších dostupných „true wireless“ slúchadiel s potláčaním hluku

Nové slúchadlá Huawei FreeBuds 4i prinášajú so sebou hneď niekoľko vhodných vylepšení, ktoré ich oproti predošlému modelu posúvajú na ešte o kúsok vyšší level. Priemerná kvalita konštrukcie v spojení so slušným zvukovým podaním a podporou aktívneho potláčania hluku z nich robia skvelú voľbu pre každého, kto nechce do „true wireless“ slúchadiel investovať stovky eur a radšej siahne po dostupnejšej, no kvalitnej voľbe.

Najlepšiu kooperáciu slúchadiel so smartfónom však používateľ dosiahne v prípade Huawei ekosystému, no vystačiť si môže aj s iným Androidom či iPhonom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP