Plusy

+ Kvalitné podanie zvuku
+ Prítomnosť noise cancellingu
+ Nadštandardné prevedenie a použitie
materiálov

Mínusy

- Noise cancelling dopláca na konštrukciu
slúchadiel
- Nekonzistentné Bluetooth pripojenie
- Niekomu nemusia slúchadla sedieť

Určite si aj ty všímaš vo svojom okolí trend miznúcich káblov. Mojim najobľúbenejším sektorom v technologickom svete, kde by som káblov rád videl stále menej je trh s audio technikou. Ako teda tento priamy konkurent Apple Airpods? Zvládol to Huawei lepšie?

Úplne bezdrôtové slúchadla v dnešnej dobe dobíjajú trh s audiotechnikou, a to dokonca do takej miery, že aj fanúšikovia toho najkvalitnejšieho zvuku sú ochotní obetovať kúsok svojho vkusu na úkor pohodlnosti. Aj keď sú na trhu stovky lacných variant nepresahujúcich hranicu 50 €, najpredávanejšími slúchadlami v tejto kategórií sú Apple AirPods s cenovkou niekoľkonásobne presahujúcou cenu základných modelov od čínskych výrobcov.

Freebuds 3 sa snažia konkurovať tým najlepším

Veľkú rolu v tom hrá pohodlnosť a pohotovosť slúchadiel v kombinácii s telefónmi Apple. Rovnakou cestou sa vydalo pred niekoľkými mesiacmi aj Huawei s ich prémiovou líniou slúchadiel Freebuds, ktoré sa zážitku známemu od Apple snaží priblížiť už po tretíkrát.

Zobraziť celú galériu (16)
Dávid Igaz / FonTech

Huawei treťou inkarnáciou Freebuds pridáva do segmentu slúchadiel do 200 € ďalší kúsok podporujúci v malom prevedení kvalitný zvukový zážitok so zameraním na aktívne potlačovanie okolitého hluku. Tu je dobre poznamenať, že konkurencia ako Sony alebo Apple ponúka svoje varianty podobných slúchadiel disponujúcich touto funkciou za rapídne navýšené cenovky.

Huawei v tomto prípade ide svojou cestou, kedy sa od Apple Airpods Pro alebo Sony Sony WF-1000XM3 odlišuje okrem nižšej cenovky, konkrétne na úrovni okolo 180 €, aj prevedením. Zatiaľ čo zmieňované slúchadlá dosahujú odhlučnenie aj samotným aktívnym potláčaním, už samotné gumové štuple dokážu odstrániť okolitý hluk v prijateľnej miere.

Zobraziť celú galériu (16)
Dávid Igaz / FonTech

Freebuds 3 takmer do bodky kopírujú dizajn lacnejšej, drôtovej varianty Huawei CM33, ktoré gumovými štupľami rovnako nedisponujú, a preto je prítomnosť aktívneho potláčania zvuku vítanou, no premhranou funkcionalitou. Zatiaľ čo štuple dokážu izolovať okolitý zvuk tým, že zakryjú celú plochu ucha, plastová časť pri Freebuds 3 už z princípu nepriľahne k ušnému kanáliku tak dobre, a teda aj pri zapnutí vyššie zmienej funkcie som hlasnejšie neduhy, napríklad na ulici, počul.

Veľkým mínusom prevedenia je aj nepohodlnosť slúchadiel, keďže som sa niekoľkokrát v priebehu pár minút pristihol pri tom, ako si jedno zo slúchadiel napravujem aj pri normálnej chôdzi. V tomto smere mi klasické AirPody od Apple sedeli omnoho lepšie aj napriek tomu, že Freebuds 3 sa dizajnom slúchadiel až nebezpečne podobajú tým od Apple.

Po jednoduchom spárovaní cez dedikovanú aplikáciu som si mohol nastaviť, v akej miere by som potláčanie hluku chcel pociťovať. Ide o milú funkciu slúchadiel, ktoré už tak kvalitný zážitok z počúvania hudby vylepšujú, no ako spomínam vyššie, fyzika je fyzika a rušiace momenty sú, žiaľ, v prípade Freebuds 3 aj naďalej realitou.

Kvalita zvuku je príjemným prekvapením, potláčanie hluku je však kapitolou samo o sebe

Samotná kvalita zvuku je na prekvapivo vysokej úrovni, kedy konkurenciu pohybujúcu sa v rovnakej cenovej rovine strčí kedykoľvek do vrecka. Úroveň výšok a basov je príjemná a nerušivá a aj zložitejšie skladby dokážu s týmito neprofesionálnymi slúchadlami vyniknúť. V konečnom dôsledku je teda zážitok z hudby excelentný a priemerný konzument, pre ktorého sú tieto slúchadla určené, bude nadmieru spokojný. AirPody sú pohodlnejšie a jednoduchšie na obsluhu, no Freebuds poskytujú kvalitnejší a celkovo komplexnejší zážitok z hudby.

Zobraziť celú galériu (16)
Dávid Igaz / FonTech

Slúchadla od Huawei ma však dokázali niekoľkokrát zaraziť aj v nepríjemný prípadoch, kedy som bol nútený ich nanovo párovať s telefónom. Len za niekoľko dní testovania som musel Freebuds 3 s telefónom od Samsungu párovať trikrát, nakoľko z neznámeho dôvodu sa pripojenie slúchadiel rozhodlo kúskovať moje obľúbené skladby. Vzorec tohto správania som nedokázal určiť, keďže k tomu dochádzalo aj bez zmeny okolitých podmienok alebo nechcenom rušení externým elementom. Vtedy mi pomohlo len nové párovanie, čo je v prípade slúchadiel za 180 € nemilé prekvapenie.

Slúchadlá disponujú množstvom drobných chýb

Nie plnohodnotné odhlučnenie v prípade malých bezdrôtových slúchadiel je očakávané. Keďže má každý jedinec rozdielne tvarované uši, tak aj to, že mi stopercentne nesedeli je len mojim osobným problémom, ktorý rovnako ako vypadávanie signálu slúchadiel môže byť ojedinelým prípadom, riešiteľným napríklad spárovaním s telefónmi od Huawei, prípadne aktualizáciou v budúcnosti.

Zobraziť celú galériu (16)
Dávid Igaz / FonTech

Problém so zapínaním noise cancellingu na ľavom, respektíve prerušením hudby na pravom slúchadle som nezažíval len ja, ale aj ostatní v mojom okolí, ktorým som Freebuds 3 dal vyskúšať. Nikto nedokázal poklepaním na vonkajšiu časť slúchadlá spustiť požadovaný príkaz na prvý pokus. Príkaz sa dá mimochodom v dedikovanej aplikácii zmeniť, čo je vítaným plus.

Problém zle zaregistrovaného dotyku som pociťoval aj po 14 dňovom testovaní, kedy som úplne drobnú dotykovú plochu dokázal trafiť až na tretí, možno štvrtý pokus. V tom momente je pre mňa táto funkcionalita nevyužitá, keďže vytiahnuť smartfón z vrecka a vykonať požadovanú akciu je príjemnejšie a určite rýchlejšie.

Zobraziť celú galériu (16)
Dávid Igaz / FonTech

Použité materiály, či už na samotných slúchadlách alebo nabíjacom obale pôsobia exkluzívnym a drahým dojmom. Rozhodne nejde o lacné plasty a v čiernom prevedení, ktoré som testoval, vyzerajú Huawei Freebuds 3 naozaj vynikajúco. Obe slúchadlá sú osadené 30 mAh batériami, ktoré mne vydržali niečo málo pod 4 hodiny. Nabíjanie samotných slúchadiel prebieha v príjemne veľkom obale, osadenom USB-C konektorom a bezdrôtovým nabíjaním. Ten mi dokázal nabiť obe slúchadlá približne štyrikrát.

Zobraziť celú galériu (16)
Dávid Igaz / FonTech

Zhodnotenie

Slúchadlá Huawei Freebuds 3 boli z hudobného hľadiska pre mňa veľkým prekvapením, no o to viac som ostal sklamaný z toho, čím by bezdrôtové slúchadla mali najviac oslňovať – pohodlnosť používania. Rešpekt voči Huaweiu u mňa podráža aj fakt, že vždy, keď som si slúchadla išiel dávať do uší, pomyselne som tŕpol, či mi ich telefón zaregistruje na prvý, alebo až na ďalší pokus.

Zobraziť celú galériu (16)
Dávid Igaz / FonTech

Myslím si, že na trhu je hneď niekoľko podobných variant v rovnakej cenovej kategórii, pri ktorých by tieto mínusy neboli relevantné. Ak hľadáš slúchadlá, kde ti štuple prekážajú, nechceš investovať do obrovských slúchadiel cez hlavu a zároveň dokážeš laicky oceniť kvalitný zvuk, Huawei Freebuds 3 je pre teba správna voľba.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP