Spoločnosť Asus začiatkom roka predstavila na veľtrhu CES v Las Vegas svoju novú vlajkovú loď, Asus Zenfone 2. Tento zaujímavý kúsok si ihneď získal svojich fanúšikov hlavne vďaka kapacite RAM s hodnotou 4 GB. No aj ostatné špecifikácie vzbudzujú rešpekt a tak sa musia mať výrobcovia drahších modelov na pozore.

Asus Zenfone 2 nám na recenziu poskytol e-shop SuperMobily.sk, kde si ho môžete aj zakúpiť!

Nám sa ako prvému portálu na Slovensku podarilo túto zaujímavú novinku so 4 GB RAM získať a prinášame vám plnohodnotnú recenziu.

ASUS ZenFone 2 4GB/32GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Kľúčové špecifikácie Asus Zenfone 2:

 • Všeobecné: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA 850/900 / 1900 / 2100 MHz, LTE 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2300/2500/2600MHz
 • Rozmery a váha: 152.5 x 77,2 x 10,9 mm, 170 g
 • Displej: 5,5″ Full HD IPS displej vybavený technológiou pre vyššiu hustotu pixelov a ostrejší obraz s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, 403 ppi, Multitouch
 • Čipset: Intel Atom Z3560
 • CPU: Štvorjadrový, takt 1.83 GHz, 64-bit
 • GPU: PowerVR G6430 MP4 533 MHz
 • RAM: 4 GB LPDDR4
 • OS: Android 5.0 (Lollipop) , ZenUI
 • Pamäť: 32 GB (pre používateľa dostupných 25,04 GB), slot pre MicroSD
 • Fotoaparát: 13 MPx PixelMaster, clona f/2.0, dvojitý LED blesk, dotykové ostrenie, detekcia tváre a úsmevu, stabilizácia obrazu, HDR, Panoráma
 • Predný fotoaparát: 5 MPx, clona f/2.0, 85 stupňový objektív
 • Video kamera:  1080p video nahrávanie pri 30fps
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0 s podporou USB OTG, NFC, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, FM rádio
 • Batéria: 3000 mAh
 • Ostatné: G-Senzor, Senzor priblíženia, Svetelný senzor, Kompas, Informačná dióda, Dual SIM

Balenie

Holý základ

Pri pohľade na obsah balenia nás zaskočia predovšetkým rozmery a ani obsah ničím nezaujme. Po otvorení tu nájdeme iba to najnutnejšie, počnúc USB káblom a nabíjacím adaptérom. Mnoho potenciálnych záujemcov by iste potešila prítomnosť slúchadiel, poprípade aj USB OTG kábla na pripojenie externých periférií.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku a Google+!

Konštrukcia a dizajn
Chybičky sa nájdu

[/blockquote]

 Asus Zenfone 2

Asus Zenfone 2 prichádza s naozaj špičkovým spracovaním na tej najvyššej úrovni. Rám zariadenia je pevný a krásne dosadá na odnímateľný zadný kryt, ktorý pri bližšom pohľade pripomína brúsený hliník. V našom prípade máme k dispozícii variant so šedým zadným krytom, ktorý zariadeniu dodáva punc luxusu. Hrubšie zaobchádzanie tiež nerobí žiadne problémy a tak v tomto prípade konštrukčné spracovanie môžem hodnotiť iba kladne. Jedinou vadou na príjemnom pocite pri používaní je umiestnenie vypínacieho tlačidla, ktoré sa nachádza na vrchnej strane, čo je absolútne nepraktické vzhľadom na veľký 5,5 palcový displej. Celkové rozmery zariadenia sú 152.5 x 77,2 x 10,9 mm a hmotnosť sa zastavila na hodnote 170 gramov.

Na prednej strane sa rozprestiera veľký 5,5-palcový Full HD displej, o ktorom si však povieme neskôr. Chránený je odolným sklom Gorilla Glass 3, ktoré svoju úlohu zvláda veľmi dobre a ani po týždni používania som nenatrafil na škrabance, no určite by som doporučil nalepiť na displej ochrannú fóliu. Za nevýhodu určite považujm zbytočne široké rámiky okolo displeja, ktoré zväčšujú celkové rozmery zariadenia. Na vrchnej strane nájdeme prednú 5 MPx kameru, viacfarebnú notifikačnú LED diódu a senzory jasu a priblíženia. Prednú stranu ukončuje trojica kapacitných tlačidiel, ktoré bohužial nie sú podsvietené a tak v noci môže nastať menší problém pri používaní.

Asus Zenfone 2

Pravá aj ľavá strana ostali prázdne, nakoľko výrobca zvolil trochu netradičné umiestnenie ovládacích prvkov. Ako som, už spomínal vypínacie tlačidlo je umiestnené na vrchnej strane spolu s 3,5 mm audio jackom. Ovládanie hlasitosti je na zadnej strane podobne ako u konkurenčných modelov od spoločnosti LG. Zadnej strane, ktorá je mierne zaoblená a dodáva príjemný pocit z používania, dominuje šošovka 13 MPx fotoaparátu, ktorému robí spoločnosť duálny LED blesk. Na spodnej strane nájdeme reproduktor spolu s nápisom ‘’Intel Inside’’, čo značí, že výrobca siahol po procesoroch tejto známej spoločnosti. MicroUSB konektor je tiež umiestnený na spodnej strane zariadenia.

Displej

Radosť naň pozerať

Nový Asus je vybavený zobrazovacím panelom s uhlopriečkou 5,5-palca a s FullHD rozlíšením. Panel používa technológiu IPS, ktorá zaručuje iba tie najlepšie výsledky. K displeju nemám žiadne výhrady. Pozorovacie uhly sú príkladné, viditeľnosť na priamom slnku je tiež vynikajúca. Poteším aj mnohých fanúšikov večerných surfovaní po internete, nakoľko novinka ponúka naozaj minimálnu hodnotu jasu.

Asus Zenfone 2
Nový Zenfone prichádza so softvérovým riešením na úpravu teploty a kontrastu farieb a dáva vám možnosť si prispôsobiť displej k obrazu svojmu, no za celý čas používania som nemal potrebu zmeniť prednastavené hodnoty.

Screenshot_2015-05-22-16-43-50
Ďalším zaujímavým riešením je režim čítania, pri ktorom sa displej upraví tak, aby potlačil modrú farbu, o ktorej je známe, že narúša pokojný spánok.

Výkon a pamäť
Najpokročilejší multitasking doteraz

[/blockquote]

Asus Zenfone 2 v sebe skrýva procesor od firmy Intel a to model Atom Z3560 so štyrmi jadrami pracujúcimi na frekvencii 1,8 GHz. Grafickú časť obstaráva čip PowerVR G6430, ktorý pracuje na frekvencii 533 MHz. Podľa týchto papierovo silných špecifikácií sa o výkon báť nemusíte a za celý čas, čo som zariadenie používal, som sa nestretol zo zásekmi alebo so spomalením systému. Nedopustil som ani na moju obľúbenú hru Asphalt 8, ktorú som samozrejme vyskúšal a hra bežala plynulo bez najmenších zásekov. Pre mnohých potenciálnych záujemcov je najväčším lákadlom kapacita pamäte RAM, ktorá činí až 4 GB. Popravde, nedúfal som v tak veľký rozdiel oproti zariadeniam s menšou kapacitou RAM a nakoniec som ostal veľmi prekvapený. Pokročilý multitasking s desiatkami otvorených aplikácií nerobí problém a v spojení s Androidom 5.0 tvoria dokonalý stroj. Zariadenie som prevetral aj v najznámejších benchmarkových aplikáciách a výsledné hodnoty si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie.

Mnou testovaný model mal vnútorné úložisko o kapacite 32 GB, ktoré je možné rozšíriť pomocou Micro SD kariet. Na trhu sú ešte dostupné verzie so 16 GB a 64 GB interným úložiskom. Z 32 GB je pre používateľa dostupných približne 25,04 GB.

Operačný systém

Dizajn a optimalizácia na najvyššej úrovni

Asus zenfone 2
Zenfone 2-ka prichádza s najnovším Androidom 5.0 doplneným o používateľskú nadstavbu ZenUI, ktorá sa Asusu mimoriadne vydarila. Celé rozhranie je ladené do moderného flat dizajnu s prvkami material dizajnu od Googlu. Veľkým lákadlom sú rôzne praktické prispôsobenia a vítaným doplnkom je aj možnosť zmeny témy celého prostredia.

Po prebudení nás čaká uzamykacia obrazovka s rýchlim prístupom k fotoaparátu, SMS správam a k denníku hovorov. Ako iste vieme, nový Android 5.0 ponúka možnosť spravovať notifikácie zo zamykacej obrazovky a ani v nadstavbe od Asusu táto možnosť nechýba. Odomknutím sa dostávame na úvodnú obrazovku, na ktorej máme možnosť vytvárať zložky, meniť veľkosť písma, efekt posúvania, ikony a pridávať widgety. Notifikačné centrum je totožné s tým, ktoré poznáme z ‘’čistého’’ Androidu a nájdeme tu iba zmeny v dizajne. Veľkým pôžitkom je pri 4 GB RAM prepínanie medzia aplikáciami (multitasking), ktorý je rýchly aj po načítaní desiatok aplikácií do pamäte.

Nadstavba ZenUI ponúka množstvo nastavení a tým najzaujímavejším je režim ‘’rukavíc’’, pri ktorom displej zariadenia zvýši svoju citlivosť a umožní ovládanie aj v rukaviciach, čo sa môže hodiť napríklad v zimnom období. Praktickou funkciou je aj možnosť zmeny rýchlych nastaveniach v notifikačnej lište.

Ako som už spomínal vyššie, príjemným spestrením je aj zmena témy, ktorá obsahuje možnosť prispôsobiť si každý aspekt prostredia podľa seba. V ponuke zatiaľ nie je toľko tém, ako v konkurenčných nadstavbách, no postupom času by ich malo pribúdať. Asus vo svojej nadstavbe tiež použil toľko vychvalované gestá, ktoré napomáhajú pri ovládani. Najobľúbenejším z mojho pohľadu je dvojité poklepanie, ktoré má za následok odomknutie a následné uzamknutie obrazovky. Pri nie práve praktrickom umiestení vypínacieho tlačidla bude toto gesto asi najpoužívanejšie.

ZenUI so sebou prináša množstvo doplnkových aplikácií. Za zmienku určite stojí nástroj na zálohu vášho Asus zariadenia a asi najlepšou vstavanou aplikáciou je Kalendár, ktorý ponúka nespočetné množstvo nastavení. Nakoľko Zenfone 2-ka prichádza s veľkým 5,5-palcovým displejom, výrobca myslel aj na pohodlné ovládanie pre menšie ruky. Po dvojitom stlačení tlačidla domov sa dostaneme do zmenšenej obrazovky, ktorej veľkosť môžeme meniť ľubovoľne.

Asus Zenfone 2
Nadstavba od Asusu si získala moju priazeň takmer okamžite, najmä svojím vydareným dizajnom a perfektnou optimalizáciou. Počas testovania som sa nestretol so žiadnym pádom aplikácií alebo spomalením systému. Veľkým lákadlom je prepínanie medzi aplikáciami, ktoré je bezproblémové.  Za používateľské prostredie si Asus zaslúži veľký palec hore.

Výdrž batérie

Jednodňové zariadenie

Asus Zenfone 2 pod odnímateľným zadným krytom ukrýva 3000 mAh batériu. Táto kapacita značí na dnešnú dobu skôr priemernú výdrž a pri mojom používaní, čo zahŕňa pripojenie cez mobilný internet, streamovanie online hudby, chatovanie s priateľmi a občasné hranie vydržala batéria jeden celý deň. Displej bol pri tom zapnutý 3 hodiny a 20 minút.

Na predĺženie výdrže si Asus pripravil aj šikovný nástroj. V nastavení si jednoducho vyberiete pri akom % vybitia sa má režim úspory energie aktivovať.  Nájdeme tu aj Ultra-úsporný režim, ktorý využijeme najmä pri dlhších cestách kedy nemáme po ruke nabíjačku.

Fotoaparát

Zaujme kvalitou

Na zadnej strane sa nachádza 13 MPx Pixel Master objektív so svetelnosťou f/2.0. Pri horších svetelných podmienkach je výborným pomocníkom duálny LED blesk.

Asus Zenfone 2
Fotografie vytvorené za dobrých svetelných podmienok sú nadpriemerne kvalitné s pekným podaním farieb a dobrou ostrosťou. V prípade fotenia nočných scén nastupuje viditeľný šum a kvalita fotografií ide rapídne dole. K foteniu v režime HDR tiež nemám žiadne výhrady a svoj účel splní veľmi dobre. Manuálne ostrenie je tiež veľmi rýchle a presné. Zadný fotoaparát dokáže zachytiť video vo Full HD pri 30 snímkach za sekundu. Stabilizácia videa je riešená softvérovo priamo v nastavení aplikácie.

Aplikácia fotoaparátu ponúka veľké množstvo nastavení, z ktorých za zmienku stojí napríklad manuálny režim, pri ktorom si vieme nastaviť každý aspekt ako ISO, hodnotu expozície, vyváženie bielej alebo režim zaostrenia. Z ostatných režimov musím spomenúť zmenu hĺbky ostrosti, panoráma, časozberné video, tvorba GIF animácie a režim Auto, ktorý funguje perfektne.

Multimédiá

| Vynikajúci zážitok

5,5-palcový Full HD displej s príkladným podaním farieb a technológiou IPS v spojení s nadpriemerným reproduktorom, ktorý sa za svoju kvalitu vôbec nemusí hanbiť, nám zaručuje len tie najlepšie multimediálne zážitky. Pochváliť musím aj vstavaný hudobný prehrávač, ktorý ponúka rozmanité možnosti nastavenia vyšperkované nádherným dizajnom.

Po pripojení vlastných slúchadiel, nakoľko Asus k tomuto modelu slúchadlá nedodáva, som bol s výsledkom tiež spokojný. Zvuk je na nadpriemernej úrovni a nastavenia prebiehajú cez vstavanú aplikáciu Hudby, ktorá ponúka aj ekvalizér. S menším problémom som sa stretol pri prehrávaní seriálov a filmov, kedy ma sklamal vstavaný prehrávač videí. Ani jeden z mojich filmov mi nechcel prehrať a tak som musel siahnuť po náhrade v podobe prehrávača VLC Media Player. Tento problém by mohol byť odstránený v najbližšej aktualizácii aplikácie.

Konektivita

Všetko čo je v dnešnej dobe dostupné

Ako pravá vlajková loď, aj Asus Zenfone 2 v sebe ukrýva tie najmodernejšie možnosti pripojenia. Nájdeme tu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, NFC, GPS s AGPS a GLONASS. Samozrejmosťou je aj podpora USB OTG na prípadné pripojenie externých periférií. Vítaným doplnkom, ktorý v súčasnosti so smartfónov mizne, je podpora FM rádia.

_DSC4595
Zenfone 2-ka ponúka 2 sloty na SIM karty a na oboch je možné využívať LTE pripojenie. Na Slovensku je najpoužívanejšie pásmo B20 na frekvencii 800 MHz, ktoré zariadenie od Asusu plne podporuje.

Prepínanie medzi SIM kartami je bezproblémové a nastavenia ponúkajú široké možnosti prispôsobení. Dual SIM podporu iba vítame a v prípade Asus Zenfone 2 funguje bezchybne.

Záver

Asus Zenfone 2: Prvý smartfón so 4 GB RAM

Aký je vlastne Asus Znefone 2? Je to pravá vlajková loď so všetkým, čo k tomu patrí. Za výhody určite považujem výbornú optimalizáciu systému, ktorá plne využije veľkú operačnú pamäť RAM. Medzi ďalšie výhody patrí podpora 4G pripojenia aj na našom území a kvalitné spracovanie konštrukcie. Už pri prvom pohľade si Zenfone 2 zamilujete a stane sa vašim dôstojným spoločníkom. Medi nevýhody, ktorých je veľmi málo, radím zbytočné veľké rámiky okolo displeja a neprakticky umiestnené vypínacie tlačidlo.

Asus Zenfone 2
Spoločnosť Asus nikdy nepatrila medzi výrobcov, ktorý zaujali svojou vlajkovou loďou, no týmto modelom sa celá situácia mení. Nový Zenfone 2 ponúka naozaj všetko a spĺňa kritéria tých najnáročnejších používateľov.

Asus Zenfone 2 nám na recenziu poskytol e-shop SuperMobily.sk, kde si ho môžete aj zakúpiť!

Cena tohto zaujímavého kúsku v e-shope Supermobily.sk, ktorý nám ho zapožičal na recenziu, je 364 €. Samozrejmosťou je 2 ročná záruka so záručným servisom.

ASUS ZenFone 2 4GB/32GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú