Rakúsko v snahe podporiť elektromobilitu zvýhodnilo majiteľov elektrických vozidiel aj uvoľnením rýchlostného limitu na niektorých úsekoch diaľnic. Tamojšia vláda schválila, že elektromobily môžu jazdiť na vybraných úsekoch rýchlejšie ako spaľovacie vozidlá. Doteraz to ale platilo iba pre domácich vodičov, po novom však krajina rozširuje túto možnosť aj pre zahraničie, informuje MôjElektromobil.sk

Vodiči sa na viacerých úsekoch rakúskych diaľnic môžu stretávať so zníženou rýchlosťou, ktorú vláda zaviedla kvôli emisnému zaťaženiu a hluku.

Na niektorých častiach diaľnic sa tak jazdí miesto 130 km/h rýchlosti len rýchlosťou 100 km/h alebo 80 km/h. Pri prekročení týchto limitov pritom vodičovi hrozí pokuta nielen za rýchlu jazdu, ale aj za znečisťovanie prostredia.

V Rakúsku môžu jazdiť rýchlejšie už aj elektromobily zo Slovenska

Vo výsledku sa môže pokuta vyšplhať až na 2000 €, informuje denník Pravda. Majiteľom elektromobilov však Rakúsko ustúpilo a domácim vodičom pred časom umožnilo jazdiť v týchto diaľničných zónach, označených ako IG-L, vyššou rýchlosťou 130 km/h.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Výhoda však platí výlučne pre elektrické autá a neuvoľňuje rýchlostný limit ani pre hybridy a plug-in hybridy. Až donedávna mohli vyššou rýchlosťou na vybraných úsekoch rakúskych diaľnic, ktoré majú dovedna 440 km, jazdiť len domáci majitelia elektromobilov, od 19. januára však Rakúsko uvoľnilo opatrenia a rýchlosťou 130 km/h tak môžu jazdiť aj zahraniční vodiči.

Rýchlejšie len so špeciálnou ŠPZ

Podmienkou však je, že musia mať elektromobil so špeciálnou poznávacou značkou, ktorá bola vydaná v krajine registrácie vozidla. Vyšší rýchlostný limit na úsekoch IG-L sa tak najnovšie vzťahuje aj na slovenských vodičov elektromobilov.

U nás im dopravný inšpektorát prideľuje špeciálne „zelené“ evidenčné čísla, o ktoré však musí majiteľ elektromobilu alebo plug-in hybridu požiadať pri evidencii vozidla. V prípade registrácie nového elektromobilu / plug-in hybridu je poplatok 33 €, za pridelenie dvoch zelených EČV je potom potrebné zaplatiť ďalších 33 €. Celkové náklady na obdržanie týchto špeciálnych EČV stojí teda dovedna 66 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom