V posledných rokoch je tradíciou, že vlajkové lode spoločnosti Samsung sú vybavené dvojicou procesorov. Verzie so Snapdragonom sú určené výhradne pre USA, zatiaľ čo zvyšok sveta používa procesory Exynos.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nebolo to tak dávno, keď Samsung oznámil, že je pripravený začať masovú výrobu 8 nm procesorov. Preto sa očakávalo, že budúca vlajková loď Galaxy S9 bude obsahovať procesor vyrobený práve touto technológiou. No podľa najnovších správ Samsung započal masívnu sériovú výrobu 10 nm LPP procesorov. Aj preto čoraz viac hovorí o tom, že nedávno predstavený Exynos 9810 bude súčasťou budúcich vlajkových lodí z dielne Samsungu. Na 7 nm si tak budeme musieť počkať minimálne ďalší rok.

Snapdragon vs Exynos

Ako bolo spomenuté v úvode, Samsung vo svojich vlajkových lodiach používa dva rozdielne procesory. Správy z ázijských blogov tvrdia, že tak ako Samsung, aj spoločnosť Qualcomm už začala s masovou výrobou procesorov Snapdragon 845, ktorý je takisto vyrábaný 10 nm technológiou. No pri výrobe má byť použitá staršia technológia LPE. Samsung uviedol, že ich Exynos procesor bude mať o 10 % vyšší výkon a o 15 % nižšu energetickú náročnosť v porovnaní s 10 nm LPE výrobným procesom.

8nm

No na druhej strane, Snapdragon 845 bude založený na najnovšej architektúre Kryo jadier Cortex-A75 a Cortex-A53. Takisto bude dodávaný s najnovším grafickým čipom Adreno 630, ktorý podporuje štyri kamery (dve na prednej a dve na zadnej strane) s rozlíšením až 25 MPx a modemom X20 s rýchlosťou sťahovania 1,2 Gbps.

To všetko sú vylepšenia, ktoré by mohli byť dobrou náplasťou za použitie rovnakého výrobného procesu ako v prípade Snapdragonu 835. Dnešné procesory sú však natoľko výkonné, že nepotrebujú nutne navyšovať svoj výkon. A tých 10 % rozdielu pri používaní používateľ ani nepocíti.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
33%
Chcem to
0%
Mám to
33%
Nepáči sa mi to
33%
Neznášam to
0%
O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak