Po dlhom čakaní a niekoľkomesačnom špekulovaní odhalil jeden z najväčších výrobcov smartfónových komponentov svoj nový procesor, ktorý bude zdrojom výkonu pre budúcoročné vlajkové lode. Qualcomm na Havaji oficiálne odhalil Snapdragon 855, čip, ktorý prinesie do smartfónov ešte viac výkonu a dlho očakávanú podporu pre 5G sieť. 

Podobne ako mnohé iné procesory tohto roka, aj novinka od Qualcommu je vyrábaná inovatívnym 7 nm výrobným procesom, ktorý zabezpečuje zlepšenie jeho vlastností v každom smere. Smartfóny s týmto kusom kremíka sa tak môžu tešiť na ešte vyšší výkon pri celkovo menšej spotrebe energie batérie. S vyššou výpočtovou silou si používatelia budú môcť lepšie vychutnať náročné hry, editovanie fotografií či videí, alebo strojové učenie, ktoré sa stáva základom takmer každého nového smartfónu.

Ešte vyšší výkon a očakávaná podpora 5G sietí

Samotný Qualcomm taktiež tvrdí, že pri umelej inteligencii došlo až k 3-násobnému zvýšeniu výkonu v porovnaní s procesorom Snapdragon 845. Jeho nástupca však dostal aj prepracované počítačové videnie, ktoré bude schopné identifikovať koho a čo používateľ smartfónom fotografuje. Skutočný nárast výkonu ocenia zarytí hráči, ktorých nová 855-ka výkonom pri hraní rozhodne nesklame. Pozornosť pri premiére tohto čipu ale nepadla len na zlepšenie spomínaných vlastností. Jedným z hlavných bodov programu bolo aj oznámenie podpory pre 5G siete, ktoré sa postupne stanú vo svete novým štandardom.

Nenechaj si ujsť
Samsung predstavil svoj doteraz najvýkonnejší procesor, ktorý má poháňať Galaxy S10

Zatiaľ je táto technológia stále vo vývoji, no už čoskoro prídu na svet ďalšie smartfóny, ktoré budú môcť modem X50 LTE od Qualcommu naplno využiť. Tu oficiálne predstavenie noviniek spoločnosti ešte nekončí a prekvapením je aj vylepšenie ultrazvukovej technológie pre snímače odtlačkov prstov v displeji. Výsledkom práce má byť nový Qualcomm 3D Sonic senzor, ktorý by sa mohol dostať k stálym zákazníkom výrobcu. Zatiaľ nie je jasné či k tomuto produktu pustí aj nových klientov.

Dôležitým faktom je však to, že Snapdragon 855 prišiel oficiálne na svet, aby ako ďalší zvýšil latku pre výpočtový výkon prémiových smartfónov. Jeho úhlavnými konkurentmi sú Apple A12 Bionic, Exynos 9820 a Kirin 980, ktorí budú zvedaví ako si tento nový 7 nm procesor poradí pri prvých reálnych testoch, kde ukáže svoj skutočný výkon. Na to si však zopár týždňov ešte počkáme, no jedno je isté, a to, že Snapgradon 855 nie je žiadne „béčko“, pretože svoj potenciál ukázal prednedávnom aj v uniknutom GeekBench teste.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú