Dnes skoro ráno predstavil Samsung v Južnej Kórei svoj nový vlajkový čipset, ktorý bude určený pre vlajkové smartfóny výrobcu. Exynos 9820 prichádza s pokročilejším výrobným procesom aj vylepšeniu jednotkou pre umelú inteligenciu.

V posledných mesiacoch sa nám už v podstate rozhorela čipsetová vojna, ktorá bude mať významné pokračovanie aj v budúcom roku. Huawei aj Apple už predstavili prvé 7nm jednotky určené pre smartfóny a na rade sú Samsung či Qualcomm. Juhokórejská spoločnosť kontruje už dnes, keď predstavila Exynos 9820.

Samsung mal s predchádzajúcim procesorom Exynos 9810 isté problémy, ktoré má novinka vyriešiť. Prvou významnou zmenou je výrobný proces, ktorý sa medzigeneračne zmenil z 10nm na 8nm. Nejde o hodnotu, ktorá sa podarila spoločnostiam Huawei aj Apple, no Samsung sľubuje vylepšenia. Podľa oficiálnych informácií je vďaka novému výrobnému procesu čipset o 10 % energeticky efektívnejší než predchodca.

Nový čip pre umelú inteligenciu

Veľkou zmenou je však aj umiestnenie jadier, ktoré sú namiesto štyroch klastrov umiestnené do troch. To má mať za následok o 20 % lepší výkon na jedno jadro, 15-percentné zlepšenie výkonu pri použitý viacerých jadier a lepšiu energetickú efektívnosť. Zostavu tvoria dve najvýkonnejšie jadrá od Samsungu s predpokladaným označením M4 (ide vylepšených nástupcov M3 z Exynos 9810), doplnené o dve jednotky Cortex A-75 a štyri úspornejšie Cortex A-55.

Ďalšou významnou novinkou je implementovanie vlastnej neurálnej výpočtovej jednotky (NPU). Tento čip sa bude špeciálne starať o úlohy umelej inteligencie. Opäť však ide skôr o reakciu Samsungu na konkurenciu, pretože napríklad Huawei ich využíva dlhšie a procesor Kirin 980 má už duálnu neurálnu jednotku. Exynos 9820 má však vďaka tejto novinke zvládať úlohy umelej inteligencie 7-krát rýchlejšie než jeho predchodca. Využitie môže nájsť napríklad v aplikácií fotoaparátu.

Hráči sa určite potešia implementovaniu nových grafických jadier Mali-G76, ktoré majú byť o 40 % výkonnejšie a 35 % energeticky efektívnejšie než Mali-G72 v Exynos 9810. K ďalším vylepšeniam patrí podpora nahrávania 8K videa pri rýchlostiach 30 snímok za sekundu a zlepšenie nahrávania 4K pri rýchlosti 150 snímok za sekundu. Vylepšené sú aj bezpečnostné funkcie, obrazový senzor s podporou až 5 snímačov kamery a LTE modem Cat.20, ktorý však nebude podporovať 5G.

Samozrejme, Samsung má s Exynos 9820 veľké plány. Po prvýkrát by sme ho mali v reálnej prevádzke vidieť v očakávanom smartfóne Galaxy S10, ktorý by mal byť predstavený v priebehu februára budúceho roku. Následne by však mohol poháňať aj chystaný skladací model s predpokladaným menom Galaxy F a predstavením v marci. Následne v auguste by sa mohol dostať do modelu Galaxy Note. Produkcia Samsung Exynos 9820 má začať ešte v tomto roku a rozhodne sa teda je na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom