Qualcomm predstavil nový Snapdragon 690, ktorý je prvým procesorom určeným pre lacnejšie smartfóny s podporou 5G, Wi-Fi 6 a 120 Hz displejov, informuje spoločnosť na svojej oficiálnej stránke.

Snapdragon 690 je priamym nástupcom Snapdragonu 675, kde oproti minulej generácii dochádza až k 20 % nárastu výkonu CPU a 60 % rýchlejšiemu grafickému renderovaniu.Nový Snapdragon disponuje ôsmimi jadrami a o grafický výkon sa stará čip Adreno 619L.

Pôjde tak o úplne prvý čip zo 6. série Snapdragonov s podporou X51 modemu, zabezpečujúcom dátové prenosy 2,5 Gbit/s pri sťahovaní a 1,2 Gbit/s pri uploadovaní. 5G sieť bola doteraz výsadou len drahších čipov 8. série a o niečo lacnejších Snapdragonov 765 a 768G.

Ani v prípade Snapdragonu 690 však nepôjde o plnohodnotný štandard mmWave známy z drahších smartfónov. Novinka Qualcommu je pripravovaná pre 5G infraštruktúru podporujúcu len o niečo pomalšie sub-6 GHz pásma.

Snapdragon 690 navyše umožňuje v segmente smartfónov, ktorých cenovka osciluje okolo hranice dvoch stoviek, nahrávanie v 4K pri 30 fps a fotografovanie až pri 192 MPx. Ako píšeme v úvode, nebude chýbať ani podpora 120 Hz obnovovacej frekvencie pri displejoch s FullHD rozlíšením a rôzne biometrické bezpečnostné technológie.

Samozrejmosťou je podpora až 8 GB pamäte RAM a Bluetooth 5.1.

Prečítaj si tiež
Apple začal predávať SSD kit na domácu montáž pre Mac Pro, jeho cena je šialená

Nový čip by tak podľa odhadov už v druhej polovici tohto roka mal priniesť 5G pre viac ako 2 miliardy používateľov, keďže Snapdragon 690 bude zatiaľ osádzaný v smartfónoch značky Nokia, LG, Motorola, SHARP a TCL.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom