Na klasické decembrové predstavenie novej generácie procesorov amerického giganta Qualcomm sme si už tak nejak zvykli a spoločnosť nenechala trh smartfónov chladným ani tento rok. Dnes  totiž predstavila nový čipset Snapdragon 888, ktorý bude poháňať takmer každý nadchádzajúci vlajkový smartfón, píše Engadget.

Aktualizácia 2.12.2020 o 17:30:

Qualcomm dnes konečne odhalil aj technické špecifikácie čipsetu Snapdragon 888. Hlavnou novinkou procesnej jednotky je jadro Cortex-X1 od ARM, ktorého maximálny takt činí až 2,84 GHz. Ďalej obsahuje tri jadrá ARM Cortex-A78 s maximálnou taktovacou frekvenciou 2,4 GHz a 4 jadrá ARM Cortex-A55 taktované na 1,8 GHz, ktoré Qualcomm prebral z minuloročného Snapdragonu 865. 

Spoločnosť celkovo sľubuje až o 25 % vyšší výkon oproti predošlej generácii, zatiaľ čo nová grafická jednotka Adreno 660 je až o 35 % rýchlejšia než predošlá, čo je najväčší skok vo výkone GPU, aký sa kedy Qualcommu podaril, píše The Verge

Nový procesor obsahuje aj plne integrovaný 5G modem X60 vyrábaný spoločnosťou, ktorý podporuje okrem štandardu Wi-Fi 6 maximálnu rýchlosť sťahovania až do 7,5 Gbps. Qualcomm sa tento rok zameral vo veľkom aj na vylepšenia pre fotografov a vlogerov. Vďaka novej jednotke Spectra 580 dokáže napríklad snímať tri 4K HDR videá či 28-megapixelové snímky naraz. 

Súčasťou čipsetu je aj šiesta generácia AI Engine pre strojové učenie s procesorom Hexagon 780 od Qualcomm, ktorá zrýchli všetko od spracovania fotografií, hrania hier až po rýchlosť virtuálnych asistentov. Snapdragon 888 dokáže vykonať až 26 biliónov operácii za sekundu, čo je v porovnaní s 15 biliónmi u Snapdragonu 865 naozaj obrovský posun. 

Okrem Xiaomi Mi 11 potvrdil príchod nového Snapdragonu v svojich smartfónoch už aj OnePlus, no väčšinu nadšencov zaujíma najmä možná spolupráca s Huawei či Honorom, ktorý sa oddelil od čínskeho giganta a od polovice novembra má nového majiteľa.

Podľa vyjadrení prezidenta Qualcommu Cristiana Amona, ktoré získal portál GizChina, bude americká spoločnosť viesť s Honorom dialóg o možnej spolupráci. Čo sa Huawei týka, ten dostal nedávno povolenie nakupovať od Qualcommu 4G procesory a dohoda sa teda pochopiteľne nového Snapdragonu 888 netýka. Amon však uviedol, že Qualcomm má v prípade schválenia postupu úradmi záujem s Huawei rokovať aj o dodávaní produktov s podporou 5G.

Pôvodný článok:

Skvelé vylepšenia pre hráčov aj fotografov

Spoločnosť Qualcomm sa po dlhšej dobe odchýlila od klasického číslovania a po minuloročnom modeli Snapdragon 865 dnes uviedla na trh svoj nový vlajkový procesor Snapdragon 888.

Ako už býva zvykom, tento model bude poháňať drvivú väčšinu budúcoročných vlajkových lodí s operačným systémom Android, pričom podľa dostupných informácií bude prvým smartfónom s čipsetom nadchádzajúci model Xiaomi Mi 11.

Nie je prekvapením, že jedným z najväčších vylepšení, ktoré nový procesor prinesie, bude plne integrovaný 5G modem X60 priamo od Qualcommu, ktorý spoločnosť predstavila už začiatkom tohto roka a je vyrábaný 5 nm výrobným procesom. Okrem zvýšenia energetickej efektívnosti ponúkne integrovaný modem aj významné vylepšenia po stránke výdrže batérie pri využívaní 5G.

Okrem toho príde čipset s už šiestou generáciou AI Engine pre strojové učenie a treťou generáciou platformy Elite Gaming, ktorá podľa spoločnosti prinesie najväčšie vylepšenie výkonu grafickej jednotky Adreno v histórii.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot / YouTube / Qualcomm Snapdragon

Qualcomm taktiež ukázal nové funkcie pre fotografov, ktoré Snapdragon 888 umožní. Smartfóny s novým procesorom budú schopné snímať fotografie rýchlosťou 2,7 gigapixelov za sekundu, čo by malo v preklade znamenať až 120 snímok za sekundu v rozlíšení 12 megapixelov a 35 % zlepšenie oproti predošlej generácii .

Čo sa technických podrobností a benchmarkov nového procesoru týka, spoločnosť dnes viac informácii ohľadom čipsetu nezverejnila. Viac by sme sa však mali dozvedieť už zajtra a článok preto budeme aktualizovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom