Pamätáš si ešte tie školské časy, keď ti učiteľky odmietali uznať projekty, pretože tvoj hlavný zdroj bola Wikipedia? Voľnosť v upravovaní najznámejšej internetovej encyklopédie sa však nepozdával len tvojej učiteľke dejepisu, ale aj jednému z najmocnejších mužov sveta. Vladimir Putin vyjadril svoju nespokojnosť na jednom z uplynulých kremlinských stretnutí, uvádza portál theguardian.com.

Putin sa kremlinskom stretnutí zameranom na budúcnosť ruského jazyka vyjadril nasledovne: ,,Ohľadom Wikipedie… najlepšie by bolo, ak by sme ju nahradili Veľkou ruskou encyklopédiou v elektronickej podobe.“ Na to reagovala aj spravodajská agentúra RIA Novosti so slovami: ,,Konečne by ľudia mali prístup k dôveryhodným informáciám, správnym a moderným spôsobom.“

Ruská vláda hodlá na tento projekt vyčleniť 1,7 biliónov ruských rubľov, čo je v prepočte zhruba 25 miliónov eur a plán by mal byť naplnený v nasledujúcich troch rokoch. Tlačenou verziou myslel Putin ich ruskú encyklopédiu vydávanú v rokoch 2007 až 2014. Dôvodom takejto reformy ruského zdrojovania je viacero sťažností z univerzitného rektorátu a konkrétne jedného profesora, ktorí sú z nadmerného využívania Wikipedie v odborných posudkoch nešťastní.

Ruská obdoba stránky plnej informácií, známa ako Vikipedia, momentálne obsahuje 1,5 miliónov článkov a odkazov, čiže nahradiť takéto množstvo informácií relevantným substitútom bude pre rusov riadna fuška.

Hovoríme o novej cenzúre internetu? Ide len o ďalší krok v tomto smere, načatý nedávno novonadobudnutým zákonom o ,,najvyššom internete“, umožňujúcom vyššiu kontrolu nad internetom? S určitosťou povedať nevieme, no vyzerá to tak, že nová ruská Wikipedia bude o niekoľko rokov skutočnosťou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú