Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Moderné technológie si veľmi rýchlo našli miesto v našich každodenných životoch, ktoré si bez nich často nevieme predstaviť. Medzi najpopulárnejšie zariadenia dneška rozhodne patria chytré telefóny, ktoré vlastní takmer každý. Práve smartfóny výrazným spôsobom ovplyvňujú naše životy a životy mladých detí, ktoré by ich však v nízkom veku nemali používať príliš často.

Spoločenský tlak okolia núti mnohých rodičov, aby svojim ratolestiam zaobstarali moderný smartfón ešte vo veku, kedy by sa mali rozvíjať ich sociálne schopnosti. Miesto toho však už deti vo veku aj menej ako 11 rokov trávia mnoho času prezeraním sociálnych sietí. Tie môžu mať na ich osobnosť výrazný dopad. K podpore nespokojných rodičov sa teraz pridávajú aj psychológovia, ktorí deťom mladším ako 11 rokov neodporúčajú tráviť viac ako 2 hodiny denne na sociálnych sieťach.

Zariadenia, ktoré ohrozujú vývoj mladistvých

Odborníci z britskej inštitúcie Royal College of Psychologists dokonca vyzvali aj vládnych predstaviteľov, aby sa postavili na ich stranu a vydali takéto odporúčanie. Na sociálnych sieťach totiž môžu mladí nájsť rôzny, aj nevhodný obsah, ktorý by ich mohol zasiahnuť depresiou, či úzkosťou. Deti sú však v tomto prostredí často vystavované aj kyberšikanovaniu, ktoré sa môže výrazne podpísať pod vývoj ich osobnosti. Facebook, Twitter a ďalšie veľké sociálne siete pritom mali zabezpečiť, aby si príliš mladí používatelia nemohli u nich založiť účet.

Nenechaj si ujsť
Bill Gates a Steve Jobs obmedzovali svojím deťom prístup k technológiám. Pre rodičov by mali byť vzorom!

Snaha obmedziť používanie sociálnych sietí maloletými sa prejavila aj v členských štátoch EÚ. Tie si mali podľa nariadení Európskej únie vybrať vekovú hranicu od 13 do 16 rokov, kedy budú môcť deti začať sociálne siete používať. Slovensko si vybralo najvyššiu hranicu 16 rokov. Nový zákon začal platiť od konca mája tohto roka. Pri registrácii tak musia mladiství tento vek spĺňať, alebo v inom prípade potrebujú súhlas rodiča. Napriek snahe zabrániť deťom k prístupu do toho prostredia, nemusia byť doterajšie opatrenia vôbec účinné.

Dôsledky môžu byť naozaj vážne

Štatistiky však hovoria za všetko, a to, že až 4 z 10 detí vo veku od 8 do 11 rokov vlastní smartfón. Až 40 % rodičov s touto skutočnosťou nesúhlasí a deťom do 16 rokov by zakázali využívanie týchto zariadení. So svojimi názormi sa pritom obracajú aj na vlády, ktoré by mali rozhodnúť o tom, kedy by mal rodič povoliť dieťaťu prvý smartfón.

Z tisícky opýtaných rodičov totiž malo až 92 % z nich pocit, že častým používaním smartfónu si ich deti škodia. Čas strávený on-line totiž môže narúšať ich sociálne interakcie s rodinou a blízkymi, či spôsobovať problémy so spánkom, alebo znižovať sebavedomie.

To, čo dieťa vidí na sociálnych sieťach, nie je vždy tak celkom pravda. Pokiaľ zatúži po niečom, čo jeho rovesníci majú a ono nie, môže získať pocit menejcennosti. Používanie smartfónov je však každodennou závislosťou každého z nás. Pred ich negatívnym vplyvom by mali byť chránení najmä mladí používatelia.

Rodičia sa tak v tejto situácii dostávajú do neľahkej úlohy, kedy stoja medzi svojim vlastným rozhodnutím, ktoré je pre dieťa vhodnejšie a silným tlakom zo strany okolia. Väčšina rodičov požiadavkám detí nakoniec podľahne a smartfóny im kúpi, no nemusí to byť práve to najideálnejšie riešenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú