Nový zákon chce ochrániť maloletých používateľov, ktorí sociálne siete budú môcť samostatne využívať až od 16-tich rokov. Tí, ktorí vekovú hranicu nespĺňajú, musia mať pri registrácii súhlas jedného z rodičov. 

Sociálne siete sa stávajú čoraz častejším terčom podvodníkov, ktorí dokážu zneužiť nevedomosť maloletých používateľov. Do európskeho parlamentu tak ešte v roku 2015 vstúpila novela zákona, ktorá pojednávala o zmenách v zákone o ochrane osobných údajov. Táto novinka má ochrániť maloletých používateľov pred nástrahami na sociálnych sieťach ako napríklad Facebook. Členské štáty únie si tak mali zvoliť vekovú hranicu v rozmedzí od 13 do 16 rokov, od ktorej bude možné sociálne siete využívať.

Na Facebook až od 16-tich

Slovenský parlament pri rokovaní schválil najvyššiu možnú hranicu 16 rokov, ktorú musia používatelia pri registrácii na sociálne siete spĺňať. V opačnom prípade je potrebný súhlas so spracovaním osobných údajov od jedného z rodičov. Novinka sa však netýka stránok určených pre týrané deti.

Zvláštnu ochranu osobných údajov si zaslúžia deti, pretože sú si v menšej miere vedomé rizík a dôsledkov v súvislosti so spracovaním ich osobných údajov, a to najmä v prípade, pokiaľ je záujem získavať ich osobné údaje prostredníctvom internetu.“ – vyjadrenie ministerstva spravodlivosť SR.

Kontroverzná účinnosť

Nový zákon ešte musí schváliť prezident a po jeho podpísaní môže vstúpiť do platnosti už koncom mája 2018. Napriek tomu, že Slovensko nevyužilo najnižšiu vekovú hranicu 13-tich rokov, mnohí o novom zákone pochybujú. Predseda hnutia SME RODINA, Boris Kollár, sa na túto tému v rozhovore pre televíziu JOJ vyjadril: „To je len nejaká deklarácia toho, že nejakým spôsobom chceme tomuto napomôcť, chceme chrániť tie deti, ale principiálne to fungovať nebude, lebo tie decká sa tam dostanú tak či tak.

Nenechaj si ujsť
Bývalý prezident Facebooku pripustil, že Markovi Zuckerbergovi pomohol vytvoriť monštrum

Účinnosť nového zákona o ochrane osobných údajov tak ostáva otázna, no nové zmeny nebudú platiť len pre sociálne siete, ale napríklad aj pre školy. Táto novinka tak udeľuje poskytovateľom služieb povinnosť žiadať od svojich používateľov súhlas so spracovaním osobných údajov podľa posledných zmien zákona. Pokiaľ ho nezískajú v stanovenom termíne, sú povinní údaje zo svojej databázy odstrániť, inak im hrozí nemalý finančný trest. Bude podľa teba nový zákon o ochrane osobných údajov účinný?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom